جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ,5 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
بسیاری از مردم ایرانشهر از سیل گرانی میوه در بازارگلایه‌مند هستند و برای خرید میوه رغبت چندانی از خود نشان نمی‌دهند و این در حالی است که شهروندان خواهان نظارت بیشتر مسئولان و برخورد با پدیده گرانفروشی هستند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از پهره، میوه و سبزی سهم بزرگی در سبد خانوار دارد و هر گونه نوسان قیمت محصولات کشاورزی می تواند بر هزینه نهایی سبد خانوار بیفزاید. افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال گذشته و تداوم این روند در سال جاری سبب شده است هر از گاهی محصولی کشاورزی به خبر روز در کشور تبدیل شود. شهروندان ایرانشهری این روزها بامراجعه به بازار با قیمت‌های بالای انواع میوه روبرو شده وپس از شنیدن قیمتپ بلافاصله مجبور به ترک مغازه می‌شوند؛ دیدن این صحنه البته چندان دور از انتظار نیست.

سری به بازار روز میوه در ایرانشهر که معمولا اقشاری با درآمد کم و متوسط برای خرید میوه به این مکان مراجعه می‌کنند، می‌زنیم.

انواع میوه‌ها در بازار موجود است و بر روی هم انباشته شده است، جمعیت زیادی در این بازار حرکت می‌کنند اما بیشتر مردم با نگاه به میوه ها و پرسیدن قیمت انها سری تکان می‌دهند و به آرامی از کنار آن عبور می‌کنند.

یکی از شهروندان ایرانشهری در گفت‌وگوبا خبرنگار پهره با ابراز گلایه از گرانی میوه ها گفت: صبح تا بعدازظهر قیمت‌ها فرق می‌کند و هیچ نظارتی وجود ندارد، همیشه افزایش قیمت در کشور وجود داشت اما نه به این شکل، بالا رفتن قیمت کالاها واقعاً مشکلات جدی را برای ما به‌وجود آمده است.
وی افزود: صدای ما از گرانی میوه ها در آمده است ولی صدایمان بیشتر از بی‌توجهی متولیان کنترل قیمت‌ها درآمده است.
وی ادامه داد: ماهیانه 45 هزار تومان یارانه دریافت می‌کنم که دولت بارها اعلام کرده توان پرداخت آن را ندارد، حال همین دولت بگوید که با 45 هزار تومان مگر چند کیلو میوه می‌توان خریداری کرد؟
این شهروند عنوان کرد: : از مسئولان می‌خواهیم به فکر مردم باشند و لااقل پای میوه را از سبد غذایی مردم قطع نکنند.
این خریدار میوه اظهار کرد: هیچ نظارتی بر روی قیمت میوه‌ها نیست، چراکه در نقاط مختلف شهر قیمت‌های بسیار متفاوتی را از یک نوع میوه مشاهده می‌کنیم.
برای پیگیری این معضل خبرنگار ما سراغ معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر رفت.

ابوذر کوثری در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: به منظور جلوگیری از گرانفروشی میوه و تره بار در شهرستان ایرانشهر، ارائه فاکتور به خریداران میوه و تره بار الزامی است و با متخلفان برخورد قاطع و قانونی خواهد شد.

وی افزود: واگذاری غرفه‌های میوه و تره بار به اتباع بیگانه جرم است و غرفه داران باید خودشان فعالیت داشته باشند. در غیر این صورت پروانه کسب آن ها باطل می‌شود.

کوثری ادامه داد: در بازدیدهای متوالی که از نزدیک از بازار میوه داشته ام این بازار از نظر مدیریت در شرایط مطلوب قرار ندارد.
کوثری اضافه کرد: مواجه شدن مشتریان با یک وضعیت آشفته و تنوع قیمت در بازار میوه باعث سرگردانی آنان می شود.
وی تصریح کرد: برای رفاه حال عموم و عرضه با کیفیت میوه و قیمت معقول و منطقی کار گروه مربوطه با مشارکت اداره صنعت تشکیل شده آیت و مصوباتی برای تنظیم بازار مصوب شد.
وی خاطر نشان کرد: قیمت میوه ها باید براساس سود مصوب و قانونی و با حذف واسطه های غیرضروری، با هر کیفیتی برای هر دسته میوه تعیین شود و غرفه داران در میدان آره و بار باید مرد حمایت قرار بگیرند و فروشندگان میوه و سایر محصولات از حواشی میدان با کمک شهرداری جمع آوری و و پاکسازی شود.

انتهای پیام
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۲۹۷


ارسال