شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ,15 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۳
در گفت و گو با علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان عنوان شد؛
امنیت، ارمغان همدلی شیعه و سنی در جنوب شرق کشور/وحدت کلید واژه پیروزی در عرصه بین‌المللی است
 
علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه وحدت همان کلیدواژه اصلی امنیت و آبادانی است، استکبار جهانی را دشمن مشترک همه مذاهب اسلامی دانستند.
مولوی نذیر احمد سلامی در گفت و گو با عصرهامون، بیان کرد: وحدت اساس امت اسلامی و رمز پیروزی امت اسلامی تلقی می شود و همه اقشار نظامیان، دانشجویان، بسیجیان، مردم عادی در ایجاد وحدت نقش دارند.

وی با اشاره به نقش برجسته وحدت افزود: بسیجی نیرویی است که همیشه بدون هیچ چشمداشتی در هر صحنه حضور می یابد و به خاطر ارج نهادن به مسئولیت شان، مردم می توانند آنان را الگو قرار دهند و بسیجیان نقش به سزایی در امر وحدت دارند.

وی تصریح کرد: موقعیت استان سیستان و بلوچستان از نظر بافت جمعیتی، قومیتی و موقعیت جغرافیایی و هم مرز بودن با سایر کشورها نسبت به استان های دیگر متفاوت تر است و دشمن توقع دارد در چنین شرایطی به اهداف شوم خود برسد.

وی خاطر نشان کرد: استان سیستان و بلوچستان در زمینه وحدت الگو و نمونه برای سایر استان ها می باشد و در واقع این منطقه پایتخت وحدت است.

مولوی سلامی عنوان کرد: با توجه به اینکه دشمن تمام تلاش خود را برای ایجاد اختلاف متمرکز کرده است اما تاکنون موفقیتی کسب نکرده است.

وی گفت: پیشرفت و ترقی در هر زمینه ای مرهون امنیت است اگر امنیت نباشد هیچ برنامه ای اجرا نمی شود و کارهای عمرانی و آبادانی هم در سایه امنیت انجام می شود.

وی اضافه کرد: باید در میان مردم این آگاهی را فراهم کرد تا قدر امنیت را بدانند و برای ایجاد امنیت پایدار بازوی همدیگر باشند و در حل مشکلات منطقه به همدیگر یاری برسانند.

وی در ادامه با اشاره به حفاظت مرزبانان و مرزنشینان از مرزهای کشور و عدم ورود دشمن و رسیدن به امنیت پایدار بیان کرد: این استان با وجود دو مذهب شیعه و سنی مرکز نگاه دشمن است و دشمنان به دنبال سوء استفاده و تبلیغات سویی از تفاوت دو مذهب اسلامی می باشند و با بهانه های واهی فتنه و اشوب به پا کنند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان در پایان اذعان کرد: مردم این استان در کنار هم برادروار و با اخوت اسلامی زندگی می کنند و تاکنون هیچ گونه اختلافاتی که خاص دشمن باشد در این منطقه ایجاد نشده و وجود دو مذهب اسلامی در این استان بهترین زمینه برای ایجاد وحدت زبانزد است.

سیستان و بلوچستان پایتخت وحدت
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی نیز بیان کرد: باید حواسمان باشد که شیعیان و اهل سنت دشمن مشترک دارند پس باید بصیرت داشته باشیم و دشمن و ترفند های دشمن را شناسایی کنیم بر این اساس بارها رهبری فرمودند به دشمن خوش بین نباشید، خوش بینی نسبت به دشمن عین ساده لوحی است.

وی با بیان اینکه وحدت عامل مهم برای پیشرفت اسلام و مسلمین است افزود: دشمن تلاش می‌کند تفرقه ایجاد کند و در صدر برنامه‌های آنان تفرقه، اختلاف و برادر کشی است؛ ما مشترکات زیادی داریم اما دشمن جز کوچکی از اختلافات اندک ما را بزرگ می‌کند.

وی اذعان کرد: نقش بسیج در حفظ وحدت بی بدیل است و شهادت برادران اهل سنت و تشیع در حادثه تاسوعای چابهار نمود بی بدیل وحدت در کشور می باشد.

خطیب نماز جمعه چابهار ادامه داد: یکی از نعمت‌های که خداوند به ما داده است همین وحدت زیرلوای پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد، این نعمت را باید قدر بدانیم و وحدت و برادری خود را حفظ و تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه اختلاف افکنی در جهان اسلام حربه دشمنان است عنوان کرد: یکی از حربه های دشمنان برای ایجاد شکاف در جهان اسلام اختلاف افکنی است، آنها با کشتار مسلمانان و تبلیغ افکار تندروانه به دنبال چنددستگی امت اسلام می باشند تا از این طریق بتوانند به اهداف شوم خود در منطقه دست یابند.

وی با بیان اینکه در زمینه وحدت به خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی گام‌های ارزشمندی برداشته شده است تاکید کرد: هفته وحدت نشانگر اتحاد ناگسستنی بین مسلمانان است به همین دلیل می بایست بیش از گذشته تقویت شود.

حجت الاسلام موسوی خاطرنشان کرد: همه مسلمانان از هر قشر و نژاد و زبانی که باشند می بایست به دور از تفرقه و اختلاف، در سایه رحمت الهی در کنار یکدیگر زندگی کرده و با حفظ و تقویت اتحاد و انسجام، در برابر دشمن مشترک خود ایستادگی کنند.

با همبستگی مردم سیستان و بلوچستان نقشه های دشمن باطل می شود
حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به فرارسیدن هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام، بیان کرد: وجود مقدس پیامبر خود منشا وحدت، رحمت و مودت برای جامعه ایمانی و انسانی بود.

وی گفت: در زمانی که بشریت در منجلاب فساد و گناه به سر می برد، خداوند متعال بر بشریت منت نهاد و شخصی را که عصاره فضائل همه خوبی های انبیا و برگزیدگان خودش بر روی زمین بود را برای هدایت بشریت و تزکیه نفس برگزید‌.

امام جمعه شهرستان دلگان اضافه کرد: حضرت محمد مصطفی (ص) این شخصیت بی نظیر خلقت نقش بسیار مهمی در جهت هدایت و پیشرفت بشریت داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین بامری در ادامه عنوان کرد: وحدت و همبستگی مردم شیعه و اهل سیستان و بلوچستان با یکدیگر ستودنی و قابل ستایش است و همه اینها به برکت نظام مقدس اسلامی ما است.

وی ادامه داد: قطعا دشمن به دنبال تفرقه و جدایی بین مردم شیعه و اهل سنت سیستان و بلوچستان است اما با وحدت و همبستگی مردم استان در این سال ها نقشه های آنان نقش بر آب شده است.

امام جمعه شهرستان دلگان تصریح کرد: برای وحدت و همبستگی مردم استان سیستان و بلوچستان بزرگان زیادی چه از شیعه و چه اهل سنت سعی و تلاش کرده اند.

وی به واگذاری امنیت مرزها به مردم بومی استان اشاره و خاطرنشان کرد: مردم سیستان و بلوچستان مرزداران دلیری هستند که به دشمن اجازه نمی دهند که به مرزهای آنان تعرضی داشته باشد.

وحدت عامل پیشرفت دنیای اسلام
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری هم در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، ضمن عرض شادباش به مناسبت خجسته میلاد با سعادت نبی مکرم است، بیان کرد: وحدت در ابعاد مختلف زندگی از جمله وحدت پایدار، ترویج و تبلیغ دین اسلام، ایجاد انگیزه میان دیگران برای جذب شدن به اسلام، پیشرفت علم و امرار و معاش را باید مورد توجه قرار داد.

وی افزود:  از آنجایی که وحدت در انقلاب اسلامی ایران مطرح است که ریشه قرآنی دارد و خداوند متعال در قرآن کریم دستور به حفظ وحدت داده است.

امام جمعه شهرستان سراوان اضافه کرد:  پیامبر گرامی اسلامی (ص) در سیره نبودی خود اساس کار را وحدت قرار داده و این امر را عامل پیشرفت در اسلام دانسته است.

حجت الاسلام و المسلمین بامری خاطر نشان کرد: اگر وحدت نباشد، اختلاف و نا امنی و دشمنی  به وجود می آید که دشمن از ایجاد روزنه های اختلاف میان فرق اسلامی بهره برداری خواهد کرد که عده ای از مسلمانان را علیه عده دیگر می شوراند که علیه یکدیگر شورش کنند و نا امنی ایجاد شود.

وی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: همچنان که توطئه گران در کشورهای اسلامی خون ریزی، خرابی ها و مشکلات متعددی را ایجاد کردند که اگر برادری و وحدت میان این کشور ها وجود داشت چنین حوادثی رخ نمی داد.

امام جمعه شهرستان سراوان تصریح کرد: دشمن به دنبال اختلاف افکنی است و برخی از جاهلان در درون و برون بر طبل دشمن می کوبند و نا امنی بر اساس اختلاف به وجود می آید که نقش بسیجیان بومی در برقراری امنیت پایدار امر بسیار مهمی است.

حجت الاسلام و المسلمین بامری گفت: در سیستان و بلوچستان در برقراری امنیت از افراد بومی به خوبی استفاده شده اما باید توجه داشت که در باب امنیت باید آن بسیجی را بگماریم که بصیرت، آگاهی به دین، آشنایی به گفتمان و راهبرد انقلاب اسلامی ایرانی و دسیسه های دشمن داشته باشد و بداند اسلحه ای را که به دست گرفته بر چه اساس و آرمان بوده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر کادر سازی مناسب در باب بسیجیان بومی داشته باشیم، اثر گذار ترین اشخاصی هستند که در برقراری امنیت پایدار نظام جمهوری اسلامی ایران و انتشار و الگو بودن وحدت در سراسر دنیای اسلام هستند.

امنیت بزرگترین دستاورد وحدت در استان
حجت الاسلام ابراهیم گزمه در گفت و گو با خبرنگار ما گفت؛ وحدت در بین امت اسلامی بزرگترین ترس دشمن و استکبار جهانی است.

وی افزود : وحدت مهمترین عامل در برقراری رابطه دوستی و پیمان برادری با کشورهایی همچون عراق و‌ لبنان و یمن بود که دشمن را از این کشور ها فراری داد.

امام جمعه شهرستان هیرمند گفت : تفرقه افکنی و ایجاد اختلاف در بین مسلمانان ، خیانت به اسلام و قرآن کریم است .

حجت الاسلام گزمه ادامه داد: هفته وحدت فرصت ارزشمندی برای ترویج اخلاق محمدی در بین مسلمانان است.

حجت الاسلام گزمه با اشاره به امنیت مثال زدی استان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: بسیجیان شیعه و سنی برای حفظ امنیت و جان مردم در مرزهای کشور در حالی جان فشانی می کنند که در صورت نبود وحدت این امنیت وجود نداشت.

امام جمعه هیرمند گفت: وحدت یعنی شیعه و سنی در مسیر اعتقادی که در پیش دارند به مقدسات همدیگر احترام گذاشته و دشمن مشترک خود را متوجه باشند که هدف دشمن از بین بردن ریشه اسلام است .

وی ادامه داد: در راستای تحکیم وحدت ، هر کجا که برادر مسلمان ، نیاز به حضور ما داشته باشد برای سربلندی اسلام آنجا حضور خواهیم یافت.

مهم ترین شاخص امنیت پایدار حفظ وحدت است
حجت الاسلام و المسلمین سید شجاع الدین ابطحی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، ضمن تبریک هفته وحدت بیان کرد: وقتی مردم به درک بالا برسند می دانند که با وحدت، امنیت و آسایش ایجاد می شود و با اتحاد و همبستگی که تاکنون ملت ایران داشتند دشمن نتوانسته سلب امنیت کند.

وی افزود: یکی از شاخصه های بسیج دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی می باشد که مهم ترین آنها وحدت است. بالاترین خدمات عمرانی، آبادانی و امنیت را بسیجیان انجام می دهند.

وی تصریح کرد: اگر در یک منطقه فقر و محرومیت از حد بگذرد دیگر امنیت حفظ شدنی نیست باید دولتمردان برای رسیدن به آسایش و رفاه نسبی مردم تلاش کنند تا محرومیت ها برطرف شود و امنیت پایدار برای مردم فراهم شود.

وی اذعان کرد: مهم ترین شاخص امنیت پایدار، وحدت است که برای جلوگیری از تفرقه و سوء استفاده دشمن دو مذهب شیعه و سنی با رعایت اخوت اسلامی وحدت بین همدیگر را حفظ کنند.

ابطحی گفت: تمامی نهادها و ارگانها باید وظایف خود را در قبال مردم به نحو احسن انجام دهند و یک عده در محرومیت و فقر نباشند تا ناآرامی در جامعه از بین برود و عدالت نسبی و امنیت پایدار در جامعه برقرار شود.

سیستان و بلوچستان محور وحدت در ایران
مولوی عبدالغنی بارانی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: خداوند وقتی انسان را خلق کرد اسم انسان را بر روی او نهاد که از انس و الفت می آید و این الفت باید در بین ما مسلمانان بخاطر وجود قبله و کتاب مقدسمان بیشتر و بیشتر باشد.

امام جماعت مسجد توحیدیه زاهدان افزود: با وجود اینکه سلایق متفاوت بوده و برداشت های مختلفی از برخی تحقیقات علما شکل گرفته اما با توجه به سخنان مقام معظم رهبری که تاکید بر وحدت شیعه و سنی داشتند استان سیستان و بلوچستان به عنوان محور وحدت مشخص شد و پایتخت آن یعنی شهرستان زاهدان به عنوان نمادی از وحدت عملی در کل جهان اسلام مشهور است.

وی ادامه داد : این انس و الفت در جامعه باعث شده هرکس با هر سلیقه ای کنار هم جمع شود و وقتی همه با هم باشند و اتحاد داشته باشند نفوذ دشمن کم خواهد شد و به حداقل می رسد.

مولوی بارانی با اشاره به اینکه دشمنان سالهاست دنبال ایجاد تفرقه بین مسلمانان و ملت ما هستند، تصریح کرد: ما با اصل وحدت توانستیم امنیت پایدار و بالایی را داشته باشیم و اگر روی این وحدت بیشتر کار شود، ضریب امنیت ما بالاتر رفته و دیگر دشمنان به خود اجازه دست درازی به خاک مقدس کشور رانخواهند داد.

وی با اشاره به اینکه اتحاد طوایف و استفاده از بسیجیان بومی باعث ایجاد امنیت در مرزها شده است، خاطرنشان کرد: این اتحاد علاوه بر افزایش امنیت پایداری که در مرزهای ما حاکم کرده باعث ایجاد اعتماد متقابل بین مردم و نظام شده است.

بارانی افزود: درواقع وقتی صاحب خانه بهتر می داند داخل خانه چه چیزی وجود دارد، بسیجیان بومی منطقه نیز وجب به وجب خاک استان را می شناسند و می دانند مشکلات از کجا اتفاق می افتد و درواقع از وقتی که این مردم محلی برای حفظ امنیت پای کار آمدند و بسیج شدند امنیت ما بیشتر و بیشتر شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه در امر وحدت همیشه به عنوان یک الگو برای کشورهای همسایه زبانزد بوده ایم، بیان کرد: این اتحاد و همدلی بین اقوام شیعه و سنی استان، باعث الگو گرفتن کشورهای جهان اسلام و بویژه همسایگان ما از مدل وحدت عملی ما شده و وقتی در این ممالک از وحدت سخنی به میان میآید وحدت اقوام ایرانی را مثال می زنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۳۶۱


ارسال