دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ,10 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۰
ملتهب بودن شرایط خاورمیانه /وحدت قوی ترین عامل اقتدار امت اسلامی
 
عضو هئیت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: ملت ایران با توجه به شرایط کنونی که خاورمیانه دچار التهاب است بیش از پیش باید ملت ایران با هم متحد باشند و وحدت اسلامی قوی ترین عامل توانمندی و اقتدار امت اسلام محسوب می شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره، همایش منطقه ای وحدت بمناسبت هفته وحدت اسلامی از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی شعبه جنوب شرق کشور و دانشگاه آزاد اسلامی، دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در امور اهل سنت، دانشگاه علوم پزشکی و سپاه شهرستان ایرانشهر در محل سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان ایرانشهر برگزار شد.
عضو هئیت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران، قنبر روحی در این همایش ضمن تبریک هفته ای وحدت و میلاد پرخیر و برکت نبی مکرم اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) اظهار کرد:  در دنیای امروز و براساس شرایط حاکم بر منطقه و اکثر کشورهای اسلامی «وحدت» از جمله کلیدواژه های مهم، اثرگذار و سرنوشت ساز است.
وی افزود: کلیدواژه ای که پیش از انقلاب اسلامی در همین شهر ایرانشهر پایه گذاری شد و در دوران پس از انقلاب با تاکید رهبرکبیر انقلاب بیش از گذشته مورد توجه همگان قرار گرفت.
وی تصریح کرد: وحدت اسلامی قوی ترین عامل توانمندی و اقتدار امت اسلام محسوب می شود، اما همواره دست خوش توطئه های دشمنان قرار گرفته است، در تمام ادوار تاریخ دشمنان از وحدت شیعه و سنی هراس دارند و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا چنین وحدتی شکل نگیرد، این در حالی است که اسلام به عنوان مکتب جامع و جاوید، اتحاد امت اسلامی را در صدر برنامه های سیاسی و اجتماعی خویش قرار داده است.
 عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران در مورد چگونگی تشکیل هفته وحدت تصریح کرد: شکل‌گیری هفته وحدت و جشن‌گرفتن مشترک شیعه و سنی برای نخستین بار پیش از انقلاب اسلامی و از سوی حضرت آیت الله خامنه ای مطرح شد، ایشان خاطره ای از دوران تبعیدشان به شهر ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان تعریف می‌کنند: « من خودم در بلوچستان تبعید بودم... دستگاه‌ها نمی‌خواستند بگذارند تلاشی از سوی ما انجام بگیرد؛ اما در عین حال ما گفتیم بیایید کاری کنیم که یک نشانه‌ای از اتحاد شیعه و سنی را در این شهر نشان بدهیم؛ که این مسئلهٔ هفتهٔ وحدت - ولادت نبی اکرم در دوازدهم ربیع‌الاول به روایت اهل سنت، و در هفدهم ربیع‌الاول به روایت شیعه - آن روز به ذهن ما رسید و در ایرانشهر آن را عمل کردیم؛ یعنی از دوازدهم تا هفدهم جشن گرفتیم.» و اینگونه بود که هفته وحدت شکل گرفت؛ پس از انقلاب نیز به پیشنهاد قائم مقام وقت رهبری و موافقت و فرمان امام خمینی(ره) رهبر انقلاب اسلامی ایران، این بازه زمانی به عنوان هفته وحدت نامگذاری شد.
وی با بیان اینکه در قرآن کریم بیش‌از ۵۰ آیه اشاره به وحدت دارد گفت: این میزان تکرار و تاکید در قرآن نشان از اهمیت این موضوع و توجه آن در میان مسلمانان دارد لذا  دعوت به وحدت یک توصیه نیست بلکه یک تکلیف است که باید به درستی انجام شود.
استاد حوزه و دانشگاه اذعان کرد: ما باید در شرایط کنونی که خاورمیانه دچار التهاب است بیش از پیش با هم متحد باشیم. خداوند در قرآن کریم می‌فرماید همه قبایل ، قوم‌ها و همه رنگ‌ها باید به یکدیگر نزدیک شوند و با هم وحدت داشته باشند. امروز نیز ما با وحدت در بین جناح‌های سیاسی، اقوام و مذاهب در سطح کشور می‌توانیم از این برهه زمانی نیز عبور کنیم.
روحی در ادامه بیان کرد: اعمال تحریم های ظالمانه و یک جانبه آمریکا علیه ایران، با هدف ایجاد اختلاف و شکست همبستگی بین مردم و دولت جمهوری اسلامی از دیگر اقدامات آمریکا و اسکتبار جهانی علیه وحدت اسلامی است، مقاومت مردم ایران در برابر این توطئه چینی ها، همواره برنامه غربی ها را با شکست مواجه کرده است، اما مقاومت داخلی برای ایجاد و گسترش همبستگی و وحدت بین امت های اسلامی کافی نیست و باید این مقاومت مانند انقلاب اسلامی به جهان صادر شود تا دیگر جنگی علیه کشورها و ملت های اسلامی شکل نگیرد و امت های مسلمان در تمام ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی همراه و پشتیبان یکدیگر باشند.
به گفته این مسئول توجه به فرصتی که به برکت نهضت امام خمینی(ره) در جهت احیای اندیشۀ دینی در قرن بیستم فراهم آمد و با توجه به آنچه که در دنیای کنونی می گذرد، باید در جهت وحدت و احساس تعلق مسلمین نسبت به هم و ایجاد «امت» نهایت تلاش بعمل آید و این بیداری اسلامی به انحای مختلف پایدار و جاوید بماند.
لازم به ذکر است در پایان این همایش از خانواده های شهدای وحدت تجلیل به عمل آمد.
انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۴۳۷


ارسال