سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ,22 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
امام جمعه دلگان گفت: در دوران امام جعفر صادق(ع) زمینه برای بحث های علمی و آزادی های سیاسی فراهم شد.
به گزارش عصر هامون به نقل از صدای بلوچ، حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری در خطبه های این هفته دلگان با گرامی داشت میلاد پیامبر گرامی اسلام ، گفت: هفته وحدت از ابتکارات مهم و اثربخش بنیان گذار انقلاب اسلامی بوده که نقش بسیار اساسی در پیوند و همبستگی میان مسلمانان داشته است.

خطیب جمعه دلگان در ادامه به سالروز میلاد حضرت امام جعفر صادق(ع) اشاره کرد و گفت: ایشان در مدت 34 سال پیشوایی خویش، خلافت حاكمانی از خاندان بنی امیه و بنی عباس را تجربه كرد و این دوره به دلیل همزمان شدن با ضعف و درهم ریختگی دستگاه خلافت، زمینه برای آزادی‌های سیاسی و بحث های علمی فراهم شد.

وی عنوان کرد: امام صادق (ع) از این فرصت ایجاد شده برای پاسخ دادن به نیازهای اندیشه ای و فلسفی مردم بهره جست و نهضتی دانش محور را پایه ریزی كرد و بنیانگذار مكتب فقه تشیع لقب گرفت. 

حجت الاسلام بامری ادامه داد: امام جعفر صادق(ع) با نشر معارف اسلام و آیین پیامبر(ص)، كلیدی‌ترین شخصیت در شكل‌گیری مذهب فقهی امامیه به شمار می رود.

وی تصریح کرد: كوشش های خستگی ناپذیر ششمین امام شیعیان(ع) كه با اصلاح تفكرات پیروانش و تربیت شاگردان بسیاری همراه بود به شكل گیری یك مكتب اندیشه ای نظام مند در شیعه منجر شد كه به بیمه شدن و احیای اسلام ناب و پالایش تفكر اسلامی در طول سالیان متمادی انجامید. 

حجت الاسلام بامری گفت: در دوره امامت امام صادق(ع) مسلمانان بیش از گذشته نسبت به آموختن علم و دانش اندوزی گرایش یافتند و در شهرهایی از جمله مدینه، مكّه، كوفه و بصره جلسه های درس و مناظره های علمی برقرار شد. 

امام جمعه دلگان خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) در ارتباط با ارزش علم می فرماید: «اگر مردم مي ‏دانستند كه علم چه فوایدي دارد، هر آینه در جستجوي آن بر مي ‏آمدند، گرچه در راه آن خون بریزند و در ژرفاي دریاها فرو روند.» 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۴۷۹
مرجع : صدای بلوچ


ارسال