پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ,6 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
دبیر جهانی مبارزه با هپاتیت:
ایران کمترین شیوع هپاتیت را در منطقه دارد
 
دبیر جهانی مبارزه با هپاتیت گفت: با اشاره به اینکه بیش از 25 سال در کشور فعالیت‌های خوبی در زمینه کنترل، پیشگیری و درمان هپاتیت انجام شده است، گفت: این اقدامات باعث شد تا ایران کمترین شیوع بیماری هپاتیت B و C را در منطقه خاورمیانه داشته باشد.
به گزارش عصرهامون،به نقل از پهره، سید موید علویان در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: عنایت به فعالیت‌های 25 ساله‌ای که در کشور برای کنترل، پیشگیری و درمان هپاتیت B انجام شده خوشبختانه امروز ما در منطقه خاورمیانه کمترین شیوع هپاتیت B را شاهد هستیم که این اتفاق با همکاری وزارت بهداشت، واکسیناسیون افراد پر خطر، همیاری بهورزان روستایی، پیشگیری، حاصل شد. به همین دلیل ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برای حل این موضوع بهتر است به سمت آگاه‌سازی مردم و به سمت سازمان‌های مردم نهاد برویم.
وی افزود: در گذشته شیوع هپاتیت ب در سیستان و بلوچستان بالای 5درصد بود و شیوع این بیماری دو و نیم درصد کاهش داشته است ولی هم اکنون این عدد در این استان بالای 3درصد می باشد و در کل کشور شیوع این بیماری زیر 2درصد است.
وی تصریح کرد: تیم پزشکی انجمن هپاتیت ب در برخی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان هر 6ماه یکبار برای تشخیص درست این بیماری و همیاری رساندن به بیماران و آموزش پزشکان در رشته های مختلف حضور می یابند.
وی خاطر نشان کرد: خانواده هایی که افراد مشکوک به بیماری هپاتیت ب را دارند باید هر چه زودتر آزمایش و سپس تحت نظر پزشک قرار بگیرند.
علویان عنوان کرد: شیوع این بیماری در استان های گلستان و سیستان و بلوچستان بیش تر از سایر استان ها است.
علویان ادامه داد: به نظر می‌رسد بهترین راهکار برای کنترل هپاتیت در ایران استفاده از توان و ظرفیت مردم است و دست‌اندرکاران باید در این زمینه حرکت کنند.
وی به ایجاد سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه اشاره کرد و گفت: هدف این سازمان‌ها آموزش به مردم و تقویت سطح آگاهی جامعه است که به موفقیت‌های خوبی نیز دست یافته‌ایم.
علویان اذعان کرد: هرچند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شبکه هپاتیت و شبکه‌های بهداشت به دلیل داشتن وظیفه اجرایی، فعالیت‌های خوبی انجام داده‌اند، اما به نظر می‌رسد این اقدامات کافی و کامل نبوده است.
انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۴۸۹


ارسال