چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ,8 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۳
قطع اینترنت خارجی و ارتباط از طریق اینترنت ملی!
 
از روز گذشته که برخی ناآرامی‌ها در کشور به‌خاطر گرانی بنزین اتفاق افتاد، اینترنت نیز دچار اختلالات شد و به نظر می‌رسد در حال حاضر اکثر مناطق کشور تنها به اینترنت ملی یا همان اینترانت دسترسی دارند.
 
به گزارش عصر هامون؛ بحث راه اندازی اینترنت ملی، سال‌هاست که پیگیری می‌شود و شاید بتوان مرحله کنونی را یک آزمایش جدی برای آن دانست، جایی که ارتباطات از داخل کشور با سایت‌ها و شبکه‌هایی که دارای سرور خارجی هستند، به‌صورت تقریبا کامل قطع بود و قاعدتا از خارج نیز ارتباط با داخل امکان پذیر نخواهد بود.
در حال حاضر تنها سایت‌هایی که سرور آن‌ها در کشور قرار دارد، قادر به سرویس دهی بوده و مانند یک شبکه بزرگ محلی، کاربران قادر هستند تا به این سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها دسترسی داشته باشند. این امر سبب شده تا دولت بتواند بدون نیاز به ایجاد اختلال در سرویس‌های مهمی چون بانکی و اداری داخلی، ارتباط با اینترنت بین المللی را قطع کند.
طبق تجربیاتی که تاکنون به‌دست آمده، اپلیکیشن‌های پرکابرد بانکی و خدماتی (مانند اسنپ، آپ، دیوار و…) هم به شبکه وصل بوده و سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها مشغول به فعالیت هستند، اما از آنجایی که منبع بسیاری از کارها نیاز به سورس بین المللی دارد، بسیاری از مشاغل با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده‌اند که بایستی در انتظار رفع این دسترسی بمانند.
به‌نظر می‌رسد که برقراری اینترنت ملی ابتدا از سوی دو اپراتور همراه اول و ایرانسل شروع شد که در شهرهای بزرگ اجرا گردید و پس از آن به تدریج شرکت‌های ارایه دهنده ADSL هم به این جمع پیوستند، تا جایی که تقریبا تمام راه‌های ارتباط با خارج مسدود شده است.
امیدواریم با توجه به نیازی که بسیاری از مشاغل به ارتباط با خارج از کشور دارند، هرچه سریع‌تر این مشکل برطرف شده و ارتباطات روند عادی خودشان را از سر بگیرند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۵۲۰


ارسال