دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ,6 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
یکی از بزرگترین ثمرات حضور بسیج در سیستان و بلوچستان، ایجاد و پایدار سازی امنیت در جای جای این استان پهناور است. نهادی مردمی که امروزه به نوعی تبدیل به کانون همگرایی و ریسمان وحدت در این خطه از ایران اسلامی شده است.
به گزارش عصرهامون، در سال های نه چندان دور استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران به یکی از ناامن ترین استان های مرزی کشور تبدیل شده بود و گاهی یک و گاهی چند خبر مهم اخبار رسانه های داخل و خارج کشور به مواردی از بمب گذاری، قتل، ترور، عملیات انتحاری، حملات مسلحانه، گروگانگیری و شرارت اشرار در نقاط مختلف این استان اختصاص داشت. در آن سال ها شکنندگی امنیت مرزهای سیستان و بلوچستان در کناری عوامل مهم دیگری نظیر همسایگی با کشورهای نه چندان امن پاکستان و افغانستان، گسترش روزافزون فعالیت گروه های چیریکی مسلح و جذب جوانان مستعد فریب، دسترسی و حمل آسان سلاح غیرمجاز، سود سرشار قاچاقچیان از قاچاق مواد مخدر و سوخت و ... همه و همه باعث شده بود تا شاخص های امنیت در شهرهای جنوب شرق کشور سیر نزولی به خود بگیرد.

نقطه عطف این ناامنی ها اما راه بندان 25 اسفند سال 1384 در محور زابل_ زاهدان در منطقه ای به نام تاسوکی بود که گروهی به سرکردگی عبدالمالک ریگی با حمله به خودروهایی که در حال تردد از این جاده بودند 22 نفر را شهید و شماری را مجروح کردند. پس از این اتفاق اقداماتی برای مقابله با این گروهک های تروریستی صورت می گرفت اما همچنان تحرکات جسته و گریخته  و کوچک و بزرگ آن ها را در عمق خاک ایران تداوم داشت. حمله به ماموران نیروی انتظامی در تقاطع بلوار بزرگمهر و بلوار معلم زاهدان،  تله گذاری در محل تردد اتوبوس پرسنل سپاه پاسداران، ترور شخصیت ها، بمب گذاری و حمله انتحاری در مساجد، کشتار و گروگان گیری نیروهای نظامی و غیر نظامی و ... از جمله اقداماتی بودند که این گروهک ها با اجرایشان سعی در القای حداکثری جو ناامنی در این منطقه از کشور را داشتند.

بروز و گسترش این ناامنی ها در نهایت منجر به واگذاری امنیت سیستان و بلوچستان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فروردین سال 1388 شد و نیروی زمینی سپاه با ایجاد یک قرارگاه نظامی_ منطقه ای تحت عنوان قرارگاه قدس جنوب شرق، مسئولیت ایجاد و تقویت امنیت مرز‌های ایران با پاکستان و حفاظت از جان مردم در برابر اقدامات تروریست های مورد حمایت بیگانگان را به عهده گرفت. فرماندهی این قرارگاه مهم و استراتژیک با حفظ سمت، به سردار نورعلی شوشتری، جانشین فرماندهی کل نیروی زمینی سپاه پاسداران واگذار گردید. حضور سردار شوشتری از ابتدای استقرار این قرارگاه و از همان روزهای ابتدایی با اقداماتی هوشمندانه و قابل توجه در کل منطقه و به ویژه در قسمت های مرزی همراه بود.

وی از ابتدای حضور خود در سیستان و بلوچستان کاملا معتقد بر استفاده از نیروهای بومی برای تأمین امنیت منطقه و واگذاری بخش هایی از خط مرز به بسیجیان بومی همان مناطق بود. تدبیری که خدمات و برکات فراوانی را برای مردم این استان به همراه داشت. در همین راستا سردار شوشتری برای کنترل راحت مناطق مختلف مرزی و مقابله هر چه بهتر با تحرکات تروریستی اقدام به ایجاد چندین قرارگاه‌ رزمی در زیرمجموعه‌ خود کرد که هر کدامشان به طور مجزا با حضور و مشارکت نیروهای بسیجی بومی، وظیفه تأمین امنیت منطقه مشخصی از مرزهای این استان را به عهده‌ داشتند.

همچنین در این برنامه با توجه به موقعیت هر منطقه، تعدادی سلاح در اختیار بزرگان طوایف قرار داده شد تا به بسیجیان آن طایفه که آموزش های لازم نظامی را زیر نظر سپاه گذرانده بودند، واگذار شود که علاوه بر تأمین امنیت منطقه و مقابله با اشرار، در مواقع خاص و به هنگام ورود عوامل ناامنی و تروریست به مرزها در قالب دسته های رزمی زیرنظر تیپ های مستقر سپاه در منطقه، انجام وظیفه کنند. طرحی که به واسطه اجرای آن بسیجیانی که حضورشان در هر عرصه ای توفیق، تحول و آبادانی را به همراه داشت، این بار در جامه مرزبانی دلاور حاضر شدند و برای دفاع از امنیت و آرامش مردم جانانه سینه سپر کردند.

استقرار قرارگاه قدس و حضور سردار شوشتری در سیستان و بلوچستان به نوعی آبی بر آتش فتنه گری و تفرقه افکنی معاندین و عامل تقویت وحدت و همبستگی بیشتر میان مردم این منطقه شده بود؛ سیستانی و بلوچستانی، شيعه و سنی، بومی و غير بومی دست در دست هم با نشاط و تلاش، خستگی ناپذير، متحد و همگرا زیر چتر بسیج برای ايجاد امنيت پايدار، توسعه، رشد و آبادانی استان تلاش کردند. حضوری که اشرار و بدخواهان مردم، نظام و انقلاب تاب تماشای آن را نداشتند و در نهایت این سردار رشید سپاه اسلام، در عملیاتی کور در منطقه پیشین توسط عامل انتحاری، به فیض شهادت نائل آمد.

چندی بعد، عبدالمالک مالک ریگی طی عملیات پیچیده اطلاعاتی دستگیر شد. پس از دستگیری او یکی از کارشناسان امنیتی در غرب در مصاحبه با یکی از رسانه های وابسته به سازمان سیا در بررسی عملکرد شهید شوشتری با بیان اینکه سپاه در استان سیستان و بلوچستان موفق به تشکیل یک ساختار امنیتی_ مردمی مؤثر شده، گفت: این ساختار امنیتی و مردمی سپاه سبب شد که حوزه عملیاتی گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی بسیار تنگ شود، افزود: اصلا پایگا ‌های اصلی گروهک ریگی در آن سوی مرزها قرار داشت و فقط گاهی از طریق مرز مشترک نفوذ می کردند و در خاک ایران عملیاتی انجام می دادند، بنابراین طبیعی است که نیروهای محلی و مردم عادی منطقه به دستگاه های امنیتی بسیار کمک کنند. عملکرد سپاه پاسداران در حوزه امنیتی منطقه آن چنان که رسانه های غربی وانمود می کنند، منفی نبوده و سعی کرده است با دخالت حداکثری عوامل مؤثر محلی یک ساختار امنیتی در آنجا ایجاد کند.

بیش از 10 سال از شهادت مظلومانه مسیح بلوچستان می گذرد و همچنان مردم از برکات آثار اعجاز حضورش در این خطه از کشور بهره مند می شوند. حضور بسیجیان بومی سیستانی وبلوچ در مرزهای این استان سپری محکم و عامل بازدارنده از ورود معاندین و اشرار به داخل مرزها و صلب آسایش و آرامش مردم است. امروز بسیجیان بومی در جنوب شرق کشور، سبکی ساده و در عین حال بسیار کارآمد از مرزبانی را به نمایش گذاشته اند.

ایجاد امنیت در منطقه با مفهومی جدید
سردار سرلشکر سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجشنبه 10 مرداد 1398 در جمع خبرنگاران در زاهدان با بیان اینکه تأمین امنیت منطقه و مردمان سیستان وبلوچستان برای نظام، رهبری، نیروی زمینی سپاه بسیار مهم است که خدشه وارد کردن به آن خط قرمز ما محسوب می شود، گفت: نیروی زمینی سپاه تمامی امکانات و تجهیزات خود را در این منطقه برای تأمین امنیت پایدار، فراگیر و متکی بر حضور و مشارکت بومیان منطقه مستقر کرده است و موفق شده ایم در این منطقه امنیت در مفهوم جدید را ایجاد کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: امروزه سیستان وبلوچستان جزو یکی از امن ترین استان های کشور است و هرگونه ناامنی و شرارت با واکنش سخت و قاطع فرزندان انقلابی ایران مواجه خواهد شد.

تداوم امنیت پایدار با تکیه بر نیروهای بسیج
سردار مارانی، با اشاره به اینکه امروزه سیستان وبلوچستان جزو یکی از امن ترین استان های کشور است و هرگونه ناامنی و شرارت با واکنش سخت و قاطع فرزندان انقلابی ایران مواجه خواهد شد، گفت: دو نعمت سلامتی و امنیت نمات پنهانی هستند که تا زمانی که وجود دارند قدر واقعی آن را نمی‌دانیم. امروز بحث امنیت پایدار در استان با تکیه بر نیروهای بسیجی دنبال می شود به لطف خدا با وجود توطئه های متعددی که از جانب دشمنان علیه جمهوری اسلامی طراحی می شود کشور ما در امنیت کامل است که بی تردید این امر از برکت دعا و فرماندهی امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی محقق شده است.
 
فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه گفت: امروز به برکت فعالیت‌های متعدد سپاه و بسیج در کنار سایر نیروهای امنیتی، حوزه امنیت استان به سمت مباحث اقتصادی و فرهنگی سوق پیدا کرده و رویکردهای نظامی در حوزه امنیت جای خود را به مباحث معیشتی و محرومیت زدایی داده است.

وحدت شیعه و سنی، عامل پایداری امنیت استان
سردار گشتاسبی، جانشین قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه و فرمانده سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان با بیان اینكه سپاه با اطاعت از فرامین رهبری توانسته نقش خود را به خوبی ایفا كند، خاطرنشان كرد: سپاه پاسداران و نیروی زمینی سپاه بعنوان بال تأمین امنیت نظام مقدس جمهوری اسلامی با وحدت و همدلی و تبعیت از فرامین رهبر معظم انقلاب با تمام توان خود در جهت تحقق اهداف نظام مقتدرانه از دستاوردهای انقلاب اسلامی دفاع كرده و خواهد كرد و در این راه از همه ظرفیت های خود در حفظ و حراست از نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده می كند.

وی با بیان اینكه مساله ای كه در هر مملكتی ارزش دارد امنیت است، گفت: بدون امنیت در هیچ جای دنیا هیچ كاری انجام پذیر نیست، بلكه در سایه امنیت است كه اقتصاد، فرهنگ، مسایل اجتماعی و... شكل می گیرد. با این رویكرد سپاه پاسداران و نیروی زمینی وارد عرصه شد و امنیت جنوب شرق را بر عهده گرفت تا با حفظ آرامش شرایط را برای ایجاد زیر ساخت ها در جنوب شرق فراهم کندكه الحمدلله با وحدت شیعه و سنی امنیت در استان فراهم شده است.
 
بسیج معجزه گر قرن و ناجی کشور است
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این واژه ارزشمند هرگز محصور به قشر خاصی نیست کما اینکه یک قاضی، پزشک، کاسب و بازاری که بخشی از وقت و سرمایه خود را برای خدمت به محرومان صرف می کند مصداق کامل یک بسیجی است، گفت: سیجی یک تفکر است که امروز در این کشور علوی و فاطمی و نبوی می درخشد و در واقع بسیجی حد و مرز و جغرافیا هم نمی شناسد و شاهد هستیم که در کشور عراق جوانان حشدالشعبی با اتکا به همین روحیه بسیجی در برابر تروریست ها و داعشی ها جنایتکار معجزه کرده و آنها را شکست می دهند.

بسیج؛ نیرویی مردمی و کارآمد در همه حوزه ها است
مولوی عبدالخالق حسین زهی، امام جمعه اهل سنت شهرستان مهرستان در گفت و گو با خبرنگار شستون با بیان اینکه بسیج در همه حوزه ها از جمله سازندگی، دفاع از کشور و اقتصاد کارآمد است و باعث توسعه و موفقیت کشور شده، گفت: این نهاد مردمی در سیستان و بلوچستان اقدامات مفیدی از جمله احداث راه روستایی، ساخت مسجد، مدرسه، احداث خانه نیازمندان و ... انجام داده؛ کارنامه بسیج در این استان درخشان است، چرا که در این استان هم در برقراری امنیت و هم در ایجاد وحدت بسیار خوب عمل کرده است.

بسیج؛ عامل وحدت و همبستگی و پیشرو در خدمت و سازندگی
مولوی عبدالغنی بارانی، امام جمعه مسجد توحیدیه زاهدان در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز با تاکید بر اینکه بسیج نبض حیاتی برای ملت و کشور ما است و باید مردم نسبت به این نعمت حساسیت داشته باشند و آیندگان این نعمت را حفظ کنند، گفت: این نهاد به لطف برخواستن از اقشار ملت و مردم و حضور همه جانبه و مشارکت عمومی بانی همبستگی ملی در کشور است، به همین دلیل است که زمانی که اتفاقی در کشور رخ می دهد، مردم همه زیر پرچم بسیج و دریک صف قرار می گیرند. حضور و فعالیت های فراوان بسیج در امورات عمرانی نیز باعث شده تا این نهاد پیشتاز امر سازندگی در کشور باشد. این نهاد توانسته بسیاری از آبادانی های مناطق محروم با همراهی مردم به خوبی انجام دهد و تا حدود زیادی از محرومیت ها بکاهد و باعث بهتر شدن اوضاع زندگی مردم شود.

سیجیان بومی، اثر گذار ترین قشر در برقراری امنیت پایدار هستند
حجت الاسلام والمسلمین مجتبی بامری، امام جمعه شهرستان سراوان در گفت وگو با عصرهامون، تصریح کرد: دشمن به دنبال اختلاف افکنی است و برخی از جاهلان در درون و برون بر طبل دشمن می کوبند و نا امنی بر اساس اختلاف به وجود می آید که نقش بسیجیان بومی در برقراری امنیت پایدار امر بسیار مهمی است.

وی گفت: در سیستان و بلوچستان در برقراری امنیت از افراد بومی به خوبی استفاده شده اما باید توجه داشت که در باب امنیت باید آن بسیجی را بگماریم که بصیرت، آگاهی به دین، آشنایی به گفتمان و راهبرد انقلاب اسلامی ایرانی و دسیسه های دشمن داشته باشد و بداند اسلحه ای را که به دست گرفته بر چه اساس و آرمان بوده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر کادر سازی مناسب در باب بسیجیان بومی داشته باشیم، اثر گذار ترین اشخاصی هستند که در برقراری امنیت پایدار نظام جمهوری اسلامی ایران و انتشار و الگو بودن وحدت در سراسر دنیای اسلام هستند.

امنیت بزرگترین دستاورد وحدت در سیستان و بلوچستان
حجت الاسلام ابراهیم گزمه در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه وحدت در بین امت اسلامی بزرگترین ترس دشمن و استکبار جهانی است، گفت : وحدت مهمترین عامل در برقراری رابطه دوستی و پیمان برادری با کشورهایی همچون عراق و‌ لبنان و یمن بود که دشمن را از این کشور ها فراری داد و تفرقه افکنی و ایجاد اختلاف در بین مسلمانان، خیانت به اسلام و قرآن کریم است .

امام جمعه شهرستان هیرمند با اشاره به امنیت مثال زدی استان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: بسیجیان شیعه و سنی برای حفظ امنیت و جان مردم در مرزهای کشور در حالی جان فشانی می کنند که در صورت نبود وحدت این امنیت وجود نداشت.

حضور بسیج همواره عامل پیروزی بوده است
غلامرضا گنجی، فرماندار زابل در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا با اشاره به اینکه تفکر بسیجی باعث رشد، موفقیت و پیروزی در طول انقلاب اسلامی ایران است افزود: چهل سال از عمر پر برکت انقلاب اسلامی ایران می گذرد و هر کجا که تفکر بسیجی به میدان آمده است، ما پیروز میدان شده ایم. امروز نیز با توجه به هجمه های دشمن در اقتصاد و جنگ نرم، این بسیج و تفکر بسیجی است که می تواند با همت بلند و خستگی ناپذیر مشکلات جامعه را مرتفع کند.

وی ادامه داد: از آنجایی که مردم جامعه بسیجی و پایبند به انقلاب اسلامی هستند این موضوع باعث شده تا ارزش های انقلاب حفظ و از دستاوردهای آن پاسداری شود. بسیج در جامعه یک ارزش است و امروز در سراسر جهان تفکر بسیجی در حال نشر است که می تواند باعث قدرت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران شود.

بسیج رنگ و عقیده و مذهب نمی سناسد
رحمدل بامری، فرماندار ویژه چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با بیان اینکه بسیج ریشه در بطن و متن مردم دارد و استفاده از توانمندی های بسیج در رفع محرومیت ها در واقع استفاده از توانمندی مردم است، خاطرنشان کرد: مطمئنا اگر بسیج و سپاه نبودند کشور هم نبود و امروز می بینیم که این نیروهای خدوم در دورترین نقاط کشور به محرومین، مستمندان و مستضعفان خدمت می کنند.

وی مشارکت نیروهای بسیجی در ارگان ها و نیروهای مردمی را در پیشرفت امنیت منطقه تاثیرگذار دانست و افزود: بسیج مذهب نمی شناسد دیدیم در تاسوعای حسینی سال 89 بسیجیان سنی و شیعه چابهار در حادثه تروریستی با یکدیگر به فیض شهادت نائل آمدند. اکنون نیز رمز پیروزی جمهوری اسلامی رهبری هوشمند و فرزانه انقلاب است و دفاع و اطاعت از ولایت فقیه وظیفه همه مردم به ویژه بسیجیان است که رهبری انقلاب اسلامی همواره موجب سربلندی و عزت کشور است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۸۰۵


ارسال