شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ,4 July 2020
2
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
تکذیبی که تکذیب شد/ بازی با افکار عمومی توسط رسانه دولتی ایرنا
 
خبرگزاری دولتی ایرنا در استان سیستان وبلوچستان در اقدامی عجیب و به دور از "اصول ابتدایی خبرنگاری" دست به انتشار خبری دروغ و خلاف واقع زد.
به گزارش عصرهامون؛ روز گذشته این پایگاه خبری در گفت وگو با یکی از معاونان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نسبت به انتشار هشدارهای لازم و توصیه های درمانی و مراقبتی در خصوص بیماری آنفولانزا اقدام کرد و راه های جلوگیری و پیشگیری از این بیماری را به افراد در معرض خطر گوشزد کرد.
 
بر اساس این گزارش؛ در انتهای گفت وگو ضمن اعلام اینکه 98درصد مبتلایان به این بیماری به صورت سرپایی و با استراحت مداوا می شوند خبر فوت یک نفر بر اثر ابتلا به آنفولانزا را به نقل از معاون دانشگاه علوم پزشکی مخابره کرد اما در کمال تعجب و خارج از چارچوب رسانه ای و اصل ابتدایی خبر مبنی بر صحت و دقت، رسانه دولتی ایرنا در استان سیستان وبلوچستان راساً و بدون گفت وگو و حتی اطلاع به فرد مصاحبه شونده اقدام به انتشار مصاحبه ای خودسرانه کرده و فوت یک بیمار را تکذیب کرد!
 
این اقدام غیرحرفه ای رسانه دولتی ایرنا در حالی رخ داد که معاون دانشگاه به هیچ وجه از این موضوع و تکذیب گفته های خودش اطلاع نداشته و حرکت این رسانه دولتی در تکذیب اخبار واقعی سایر رسانه ها جای تامل و تعجب دارد که باید بررسی شود و این رسانه نیز از اقدام غیرحرفه ای خود و بازی با افکار عمومی عذرخواهی کند.
 
جالب تر اینجاست که ایرنا، در دو خبر مجزا آن هم در صفحه اصلی خود هم خبر تائید و هم تکذیب فوت یک بیمار را منتشر کرده که ظاهراً خودشان هم هنوز سردرگم این هستند که کدام خبرشان صحت دارد و کدام تکذیب است.
 
در همین رابطه، باشگاه خبرنگاران جوان استان نیز که با مدیریت صداوسیمای مرکز سیستان وبلوچستان فعالیت می کند بدون تحقیق و بررسی صحت و سقم موضوع؛ صرفاً این خبر را کپی و در پایگاه خبری خود منتشر کرده است که این حرکت ساده لوحانه نیز از رسانه ای که متعلق به رسانه ملی است دور از انتظار بود.
 
نکته قابل توجه دیگر اینجاست که این رسانه روز گذشته نیز در حالی که مردم کلانشهر زاهدان با مشکل نبود سیلندر گاز دست و پنجه نرم کرده و ساعت ها در صف تهیه آن باید در سرمای سوزناک پائیز در صف های طولانی باشند خبری به نقل از فرماندار زاهدان منتشر کرد که هیچ مشکلی در این حوزه وجود ندارد و مردم نگران نباشند!
 
این خبر نیز با واکنش جدی مردم مواجه شد که اگر مشکلی در تامین گاز نیست پس چرا توزیع به شیوه ای اسفبار انجام می شود که دادستان زاهدان نیز این روش را دور از شان مردم صبور استان دانسته است؟! و اگر جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد پس علت حضور مدیرعامل شرکت پرسی ایران گاز در دفتر امام جمعه زاهدان و پاسخگویی در رابطه با کمبود و مشکل گاز شهروندان چه بوده است؟!
 
علی ایحال انتشار چنین اخبار کذب و خلاف واقع نه تنها هیچ خدشه ای به اعتبار سایر رسانه ها نخواهد زد بلکه از مقبولیت رسانه شایعه پراکن کاسته شده و دیگر شهروندان به اخبار این قبیل رسانه ها استناد و اعتبار نخواهند کرد.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۷۹۶۶


ارسال
طلائی
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ ۲۱:۵۴
باید در رسانه های دروغگو رو گل گرفت که نمیشه بهشون اعتبار کرد
 
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ ۲۱:۵۵
دروغ شاخدار هم شنیدیم دیگه. این رسانه مورد اعتبار عامه مردمی نیست و به درد خود دولتی ها میخوره