مرثیه ای تکراری برای کشاورزان دلگانی؛

سود محصولات کشاورزان در جیب دلالان/نبود صنایع فرآوری مهمترین مشکل است

عصرهامون , 13 آذر 1398 ساعت 7:17

کشاورزان دلگانی این روزها با دردی دیرینه روبه‌رو هستند که البته هنوز راهکاری برای آن پیدا نشده و آن هم وجود دلالان و نبود صنایع فرآوری است.


به گزارش عصرهامون به نقل از صدای بلوچ، شهرستان دلگان در جنوب غرب سیستان و بلوچستان به قطب اکثر محصولات کشاورزی در این استان به مثل حنا، چای ترش،کنجد،گندم ، جو و سایر محصولات زراعی و باغی که در این منطقه کاشته می شوند معروف است.

کنجد یکی از این محصولاتی است که از دیر باز در منطقه کاشته می شود، محصولی که به دلیل استفاده در نان و شیرینی طرفداران زیادی دارد.

دلالان مشتری دائم محصولات کشاورزان
عبدالواحد هودیانی، کارشناس زراعت و باغبانی در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ گفت: به دلیل شرایط آب و هوایی ویژه شهرستان دلگان، محصولات کشاورزی زیادی در آن کشت می شود که کنجد یکی از آنها است.

وی ادامه داد: کنجداین منطقه معروف و با توجه به طرفداران زیادی که دارد، متقاضی بیشماری از سراسر ایران برای خرید آن به این منطقه سفر می کنند.

این کارشناس باغبانی اضافه کرد: محصول کنجد اواخر بهار و اوایل تابستان کاشته می شود و فصل برداشت آن هم در شهرستان دلگان اواخر فصل پاییز است. در گذشته این محصول به روش سنتی برداشت می شد ولی اکنون با توجه به پیشرفت تکنولوژی کاملا به صورت مکانیکی انجام می شود.

وی تصریح کرد: نبود دستگاه فرآوری در این منطقه موجب شده تا کشاورزان محصول خود را با قیمت بسیار نازل بفروشند و سود کمی از فروش کنجد نصیب آنها شود و در واقع نتیجه زحمت و تلاش چند ماهه کشاورزان شهرستان دلگان در گرمای طاقت فرسای این منطقه یک شبه به جیب دلالان می رود.

پیش بینی برداشت بیش از 600 تن کنجد
غلام رضا سجادی،مدیر جهاد کشاورزی دلگان در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: برداشت کنجد از اوایل آذرماه در مزارع کشاورزی آغاز و پیش بینی می شود امسال بیش از 600 تن کنجد از 50 هکتار سطح زیر کشت این محصول کشاورزی در شهرستان برداشت شود.

وی نبود دستگاه و زیرساختی برای فراوری محصولات کشاورزی را از جمله معضلات کشاورزان منطقه عنوان کرد و گفت: دلالان دیگر استان ها کنجد دلگان را به مانند حنای و چای ترش خریداری و پس از ایجاد ارزش افزوده با برند دیگر استانها وارد بازار مصرف می کنند.

با این تفاسیر اما می‌طلبد مسئولان نسبت به فراهم کردن زمینه ای برای فروش آسان محصولات کشاورزی و همچنین زیرساخت های لازم برای فرآوری محصولات اقدام سنجیده و عملی انجام دهند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 118010

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/118010/سود-محصولات-کشاورزان-جیب-دلالان-نبود-صنایع-فرآوری-مهمترین-مشکل

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/