سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ,7 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸
طراحان گرافیک چه کمکی به ما می‌کنند؟
 
طراحی گرافیک، شامل انتقال پیغام از طریق بصری است و تعریف این هنر در طول زمان تغییر می‌کند.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طراحی گرافیکی، از جمله مواردی است که برای انتقال افکار و بنوعی راهکاری برای برقرار ارتباط بصری بکار گرفته می‌شود و در آن از روش‌های مختلف در ایجاد و ترکیب کلمات، نماد‌ها و تصاویر به منظور خلق یک نمایش تصویری از ایده‌ها و پیام استفاده می‌کنند.
طراحی گرافیک به چه معناست؟
طراحی گرافیک یا گرافیک دیزاین (Graphic design) فرایند ارتباطات بصری، و حل مسئله از طریق استفاده از تایپ، فضا، تصویر و رنگ محسوب می شود که بعنوان یک رشته طراحی گرافیک زیرمجموعه ارتباطات بصری و طراحی ارتباطات در نظر گرفته شده‌است.
اما جالب است بدانید که؛ گاهی اوقات اصطلاح «طراحی گرافیک» می‌تواند به دلیل اشتراکات فنی پیچیده، به جای طراحی ارتباطات و ارتباط بصری نیز استفاده شود. طراحان گرافیک از روش‌های مختلف در ایجاد و ترکیب کلمات، نماد‌ها و تصاویر به منظور خلق یک نمایش تصویری از ایده‌ها و پیام استفاده می‌کنند. طراح گرافیک ممکن است ترکیبی از تایپوگرافی، هنر‌های بصری و تکنیک‌های صفحه‌آرایی را برای تولید یک نتیجه نهایی استفاده کند. طراحی گرافیک، اغلب به هر دو فرایند (طراحی) که توسط آن ارتباط ایجاد شده‌است و محصولات (طرح) که تولید می‌شوند اشاره می‌کند.

کاربرد‌های رایج طراحی گرافیک شامل هویت (لوگو و نام تجاری)، انتشارات (مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌ها)، تبلیغات چاپ، پوسترها، بیلبوردها، گرافیک وب‌سایت و عناصر، علائم و بسته‌بندی محصولات است. به عنوان مثال، بسته‌بندی محصول ممکن است شامل یک لوگو یا دیگر آثار هنری، متن‌های سازمان‌یافته و عناصر طراحی خالص از جمله عکس‌ها، اشکال و رنگ باشد که ساختار متحد قطعه را شکل می‌دهند. ترکیب‌بندی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی گرافیک است، به ویژه هنگامی که موضوع استفاده از مواد موجود از قبل یا عناصر متنوع مطرح است.
تعریف هنر طراحی گرافیک در طول زمان بنا به انتظاری که از بازخورد‌های بصری کارآمد در هر زمان است تغییر می‌کند و نو به نو می‌شود. در این میان مقتضیات زمان و چالش‌ها و تغییرات اجتماعی و سیاسی و به تبع آن تغییرات فرهنگی به‌طور مستقیم سبب ایجاد تعبیر و تعریفی نوظهور از هنر می‌شود تا جایی که در عصر حاضر باید پذیرفت که مفاهیم عمیق‌تر و گسترده‌تری مانند «ارتباط تصویری» خرده مفاهیم دیداری و نشانگان سنتی بصری را در خود هضم می‌کند و مفهوم ذهن آشنای «طراحی گرافیک» را به نوعی در دل خود مستتر دارد.
در فارسی واژه «طراحی» را در ترجمه «Design» به کار می‌برند. این ترجمه چنانچه به معنای نقشه کاری باشد، صحیح است؛ ولی اگر طراحی به معنای کشیدن طرحی روی کاغذ، مثل طراحی از روی مدل باشد، ترجمه درستی نیست. اما طراحی گرافیک به معنای خلق و سامان دادن یک سلسله عوامل تصویری برای بیان یک مفهوم یا پیام یا اطلاعات در جهت هدفی مشخص و معین است.

گرافیست کیست؟
گرافیست به فردی اطلاق می شود که بر مینای سفارشی که به او می‌دهند و با تکیه بر هنر خود، پیام یا ایده‌ای را به کمک تصویر و حروف به مخاطب انتقال می‌دهد. کار گرافیست بر اساس شاخه‌های طراحی گرافیک، حیطه‌ها و تخصص‌های مختلفی دارد:
 • ارتباط بصری (Visual communication) - مانند طراحی پوستر، طراحی جلد، طراحی نشان (Logo)، طراحی صفحات وب و…
  تصویرسازی (Illustration) - مانند تصویرسازی برای کتاب‌های کودک، کتاب‌های علمی و آموزشی، تصویرسازی برای نشریات، طراحی نقشه و …
  گرافیک محیطی – طراح گرافیک محیطی با طراحی یک نقشه مناسب که محل استقرار هر یک از بخش‌های یک محیط را با طرح و رنگ مناسب به خوبی نشان می‌دهد، نقش مهمی در راهنمایی افراد دیگر در استفاده از آن محیط دارد.
  یک گرافیست علاوه بر خلاقیت و ذوق هنری بالا، باید توان خوبی در استفاده از کامپیوتر و مهارت ارتباطی مناسبی داشته باشد. کسب علم و تخصص لازم برای طراحی گرافیک از طریق دوره‌های آموزشی و یا رشته‌های دانشگاهی مرتبط موجود امکان پذیر است.
به طور کلی می‌توان گفت یک گرافیست موفق باید علم تخصصی گرافیک، مهارت کار با نرم افزار‌های گرافیکی و اطلاع از جدیدترین اطلاعات و اخبار مرتبط را داشته و با مباحث جامعه شناسی و روانشناسی آشنا باشد.
تشریح وظایف گرافیست
 • صحبت درباره نیازها و خواسته های مشتری و مشخص کردن ویژگی های سفارش او
  انتخاب بهترین و مناسب ترین روش، مواد و سبک متناسب با سفارش مشتری
  ایجاد طرح های اولیه کار برای نشان دادن به مشتری
  استفاده از نرم افزارهای تخصصی کامپیوتری برای آماده کردن طرح ها
  تولید نسخه نهایی با رعایت کردن ویژگی های دقیق نوشتاری، اندازه و رنگ
  انجام کار با در نظر گرفتن بودجه و زمان اختصاص یافته به آن

خدمات طراحی گرافیک
همانطور که اشاره شد؛ طراحی گرافیک، شامل انتقال پیغام از طریق بصری است. در نتیجه، طرح بر اساس پیام، شکل و فرم خواهد گرفت، همانند:
 • طراحی آرم
  معرفی شرکت
  طراحی کارت ویزیت
  طراحی کاتالوگ و بروشور
  طراحی روی جلد
  طراحی سردر
  طراحی لوگو و آیکون
  طرح‌های ساکن
  طراحی روی CD
  طراحی تبلیغاتی
  طراحی کارت پرسنلی
  طراحی سربرگ (A۳, A۴,...)
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۰۲۸


ارسال