دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، اعطای دائمی معافیت‌های مالیاتی در مناطق‌آزاد را زمینه ایجاد تخلفات اقتصادی دانست و گفت: برخی افراد با تاسیس شرکت‌های جدید و استفاده از عناوین صوری از معافیت‌های قانونی سوءاستفاده کرده و از پرداخت مالیات خودداری می‌کنند.
به گزارش عصرهامون، علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛، با تاکید بر لزوم تعیین بازه‌ زمانی معین برای اعمال معافیت‌های مالیاتی در مناطق‌آزاد گفت: فلسفه وجودی مناطق‌آزاد جذب سرمایه‌های خارجی و تولید کالاهای صادرات محور است که برای رسیدن به این اهداف، فعالان اقتصادی در این مناطق نیازمند وضع معافیت‌‌های مالیاتی موقت هستند.
وی اعمال دائمی معافیت‌های مالیاتی در مناطق‌آزاد را اشتباه دانست و افزود: به جهت افزایش انگیزه برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد اعمال معافیت‌های محدود مالیاتی الزامی به نظر می‌رسد. 
 
این نماینده مجلس ادامه داد: نمی‌توان به صورت کلی از دریافت مالیات و عوارض گمرکی در این مناطق صرف نظر کرد چراکه در صورت تداوم مشوق‌های مالیاتی، سازوکار اقتصادی این مناطق شفافیت خود را از دست می‌دهد.
 
اکبری با بیان اینکه شرایط فعلی مناطق‌آزاد امکان وقوع تخلفات اقتصادی را افزایش می‌دهد، گفت: به عنوان مثال برخی افراد با تاسیس شرکت‌های جدید و استفاده از عناوین صوری، از معافیت‌ مالیاتی 20ساله جدیدی استفاده کرده و بدین صورت از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.
 
عضو کمیسیون کشاورزی در پایان با تشریح آخرین وضعیت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس اظهار داشت: این پایه مالیاتی مربوط به حوزه مصرف است و نباید فشاری بر بخش تولید وارد کند؛ نمایندگان مجلس می‌بایست در جهت منافع ملی حرکت کرده و با توجه به نظرات کارشناسی در مورد حذف و یا تمدید معافیت‌ مالیات بر ارزش افزوده در مناطق‌آزاد تصمیم بگیرند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۰۳۸


ارسال