چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ,8 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۲
هشدار اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان؛
تداوم روند فرسایش خاک باعث افزایش طوفان های گردوغبار می شود
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در صورت عدم توقف فرسایش خاک در استان طوفان های گرد و غبار افزایش می یابد.
وحید پورمردان به بهانه روز جهانی خاک که مصادف با پنجم دسامبر برابر با چهاردهم آذر است در گفت وگو با عصرهامون افزود: استان سیستان و بلوچستان دارای اقلیم گرم و خشک است که میزان نزولات جوی در آن کم بوده و در طی چندین سال گذشته بیشتر مناطق استان با خشکسالی درگیر بوده است.
 
وی افزود: عدم بارندگی لازم، تخریب پوشش گیاهی و برداشت غیرمجاز شن و ماسه و خاک از مناطق استان سبب افزایش میزان گرد و غبار در منطقه شده است. همچنین برداشت های غیراصولی و غیرمجاز شن و ماسه از حاشیه شهر و بستر رودخانه ها توسط پیمانکاران بخش های دولتی و فروشندگان مصالح در سطح شهرها منجر به تخریب محیط زیست و افزایش آلودگی هوای شهرها شده و گرد و غبار را مهمان ریه های هم استانی ها و هم شهری های مان می کند.
 
وی تاکید کرد: درصورت عدم توقف فرسایش خاک شاهد مشکلات و معضلات بسیاری در حوزه محیط زیست و سلامت مردم استان خواهیم بود و از این رو گشت های شبانه روزی یگان حفاظت محیط زیست استان به منظور برخورد قانونی با متخلفین با شدت بیشتری انجام می شود.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ادامه داد: به  منظور افزایش آگاهی شهروندان در مورد اثرات سوء ناشی از فرسایش خاک، اداره کل حفاظت محیط زیست اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی متنوعی در خصوص اهمیت و جایگاه محیط زیست در زندگی، لزوم جلوگیری از فرسایش خاک و آلودگی آن و خطرهای زیست محیطی فرسایش خاک در استان برای دانش آموزان کرده است. 
 
وی ادامه داد: همچنین با پایش و نظارت بر فعالیت های مرتبط با فرسایش خاک در اطراف شهرها نیز یگان حفاظت این اداره کل به صورت مداوم نظارت دارد به همین منظور پرونده های متعدد قضایی نیز تشکیل و از طریق مراجع قضایی به نتایجی همچون رفع تصرف، توقیف خودروها، تعطیلی برخی فعالیت های مخرب و بدون مجوز و... رسیده است.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۰۶۵


ارسال