پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ,13 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۰
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان:
احداث بیش از ۶۸۰۰هکتار گلخانه طی ۵سال آینده
 
غلام حیدر زورقی از احداث بیش از ۶۸۰۰هکتار گلخانه طی ۵سال آینده در استان خبر داد.
به گزارش عصرهامون، غلام حیدر زورقی،رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان صبح روز پانزدهم آذر ماه در محل میز نهضت مطالبه گری مصلی نماز جمعه زاهدان در پاسخ به سوالی در خصوص توسعه گلخانه ها گفت :در حال حاضر  براي ۲۴۸هکتار گلخانه در استان مجوز صادر شده است ولی با توجه به محدودیت منابع آبی در استان و اهمیت مدیریت مصرف آب وافزایش تولیدات، توسعه تولیدات گلخانه‌ای از مهم‌ترین سیاست‌های بخش کشاورزی استان است.

وی با اشاره به اینکه کشت در هر هکتار گلخانه معادل کشت ۱۶هکناردر فضای باز، تولید خواهد داشت افزود: شرایط اقلیمی جنوب استان بهترین شرایط را برای توسعه گلخانه ها داراست وخوشبختانه سرمایه گذرانی نیز به منطقه آمده و با شیرین کردن آب دریا اقدام به ایجاد گلخانه در منطقه خواهند نمود ودولت نیز برای این امر ۴۷۵میلیارد تومان اعتبار به استان اختصاص داده که بیشترین میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای توسعه گلخانه ها در سطح کل کشور  می‌باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در سیستان نیز با توجه به آغاز آبگیری مزارع از طرح ۴۶هزارهکتاری دشت سیستان شرایط برای توسعه کشت‌های فشرده فراهم شده است  ودر این منطقه برای توسعه گلخانه ها هیچ محدودیت مالي وجود ندارد.

زورقی در خصوص آغاز آبگیری مزارع دشت سیستان از طرح عظیم ۴۶هزار هكتاري گفت: با همت نظام مقدس جمهوری اسلامی این طرح هوشمندانه با هدف عدالت در توزیع آب، افزایش راندمان آبیاری، انتقال آب تا مزرعه با توجه به نیاز گیاه وتوسعه کشاورزی اقتصادی اجرایی شد.

وی افزود: براساس برنامه طرح،  ۹هزار حوضچه ۵هکتاری برای توزیع آب در  ۵شهرستان حوزه سیستان طراحی واجرا شده است وکشاورزان برای کشت اقتصادی هیچگونه دغدغه ای نخواهند داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از کشاورزان حوزه سیستان خواست با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های حوزه سیستان نسبت به تحویل منصوبات نصب شده در حوضچه ها اقدام کنند.

این مقام مسئول با اشاره به استعدادهای دامی استان گفت :دامپروری یکی از ظرفیت‌های بزرگ تولیدی استان است وسالیانه بیش از ۳۰هزار تن گوشت قرمز در استان تولید می‌شود که ۹۵درصد نیاز استان را پوشش می دهد.

زورقی افزود: با توجه به فرصت مرزامسال برای اولین بار از سوی وزارت جهادکشاورزی مجوز واردات دام سبک وسنگین مولد و پرواری صادر شده وتاکنون بیش از ۲۸هزار راس گاو و گوساله و۸۱۸۹نفر شتر وارد استان شده است وی تأکید کرد سیستان و بلوچستان با تولید گوشت از محل دامهای وارداتی ۳۰درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور را می‌تواند تأمین کند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: در حال حاضر ۲۲۸واحد پرورش مرغ گوشتی در استان وجود داردکه ۴۰درصد گوشت مورد نیاز استان را تامین می کنند وبخش عمده گوشت مرغ مورد نیاز استان از استان‌های مجاور به استان وارد می‌ شود.

وی از واحدهای مرغداری که فعال نیستند خواست هرچه سریعتر نسبت به فعال سازی واحد تولیدی خود اقدام کنند در غیر اینصورت مجوزهای آنان ابطال و مجوز به افراد متقاضی دیگر واگذار خواهد شد.

زورقی افزود: برای افزایش ضریب خود اتکایی استان به گوشت مرغ، خواستار صدورمجوز های جدیدبرای ایجاد واحدهای پرورش مرغ گوشتی  از سوی وزارت جهادکشاورزی شده ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در خصوص خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان گفت :برای خرید تضمینی محصولات استراتژیک مثل گندم، جو....هیچگونه مشکلی نداریم  ولی به کشاورزان توصیه می‌کنیم برای کشت محصولات جالیزی با مشورت کارشناسان بخش کشاورزی اقدام نموده تا در فروش محصولات تولیدی خود دچار مشکل نشوند.

در پایان برنامه رئيس سازمان جهاد کشاورزی از نيروي انتظامي استان خواست در معرفي فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی تسريع کند، وي همچنين زمانبر بودن فرایند استعلامات در بخش کشاورزی را عامل محدود كننده براي سرمايه گذاران اعلام و خواستار تامين خودرو مناسب و اعتبار كافي به سازمان جهاد کشاورزی در مبارزه با افت ملخ صحرایی شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۰۹۲


ارسال