چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ,23 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵
فوق تخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد:
​سکته های فراموش شده؛ درد ناآشنای بیماران قلبی سیستان وبلوچستان
 
چنگیز آزادی گفت: شواهد نشان می دهد که برخی از بیماران قلبی در سیستان وبلوچستان دارای سوابقی از سکته های قلبی هستند که به دلیل جدی نگرفتن و عدم مراجعه به فراموشی سپرده شده است.
چنگیز آزادی با اشاره به اینکه عدم مراجعه به موقع بیمار به پزشک خطرات زیادی برای بیماران قلبی دارد  در گفت وگو با عصرهامون افزود: زمان طلائی برای رساندن یک بیمار دچار سکته قلبی به بیمارستان همان ساعات اولیه ابتلای یک فرد به دردهای مشکوک  شکمی و قفسه سینه  است و در صورت انتقال سریع بیمار دارای سکته قلبی به بیمارستان با تزریق داروها و در صورت لزوم انجام آنژیوگرافی اورژانسی و یا جراحی قلب اورژانسی احتمال مرگ و میر تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند.
 
وی بیان کرد: با اجرای برنامه 247 در بیمارستان علی ابن ابی طالب(ع) همپا با پیشرفته ترین مراکز پزشکی دنیا در صورت انتقال بیمار دچار سکته قلبی در زمان طلایی، امکان نجات دادن بیمار وجود دارد.
 
وی گفت: کشیدن قلیان، داشتن دیابت و سوء تغذیه از مهمترین عوامل بیماریهای قلبی در سیستان و بلوچستان است و در بین مراجعینی که دارای ناراحتی قلبی هستند، بیماری های عروق کرونر قلب (گرفتگی رگ های قلب) از شایع ترین بیماریهای قلبی است.
 
وی ادامه داد: در بخش قلب بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) زاهدان،  کلیه بیماران قلبی طی 24 ساعت به صورت شبانه روزی پذیرش و کلیه عمل های قلب در تمام ایام هفته به صورت اورژانسی و الکتیو انجام می شود.
 
به گفته آزادی؛ طی 6 سال گذشته بیش از 15 هزار ویزیت و مشاوره و 2 هزار جراحی در بخش قلب بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) انجام گرفته است.
 
وی با بیان این مطلب که احساس درد در  شکم و قفسه سینه از رایج ترین علائم سکته قلبی است به همه افراد توصیه کرد دردهای قفسه سینه را جدی بگیرند و درصورت احساس درد در اسرع وقت برای گرفتن نوار قلب به درمانگاه مراجعه کنند.
 
 وی افزود: معمولاً اثرات سکته های قلبی علائمی  چون تنگی نفس، تهوع، استفراغ و خستگی غیرمعمول را نیز در بر دارد اما همه حملات قلبی با درد ناگهانی و احساس فشار در قفسه سینه رخ نمی دهد و مبهم بودن و غیراختصاصی بودن نشانه ها و علائم سکته های قلبی باعث می شود تا بسیاری از افراد به دلیل  حمله قلبی جان خود را از دست بدهند..
 
این فوق تخصص جراحی قلب ادامه داد: در برخی مواقع سکته های  قلبی با دردهایی که از چانه تا شکم و یا در دست های چپ و راست احساس می شود و یا حتی در برخی بیماران مانند بیماران دیابتی ممکن است حتی درد وجود نداشته باشد.

وی توصیه کرد: افراد به ویژه سالمندان حتماً رژیم غذایی سالم داشته و ورزش منظم انجام دهند و از لبنیات و گوشت کم چرب استفاده کنند، سیگار نکشیده، سابقه خانوادگی خود در زمینه ابتلا به بیماری های قلبی را بشناسند و نیز از استرس و عصبانیت خودداری کنند تا قلب سالمی داشته باشند و کمتر در معرض ابتلا به حملات قلبی قرار گیرند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۲۱۵


ارسال