جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ ,18 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۸
نقره داغ شدن شهروندان ایرانشهری در دولت تدبیر و امید؛
افزایش چراغ خاموش قیمت برق منجر به گلایه مردم شد
 
افزایش بی رویه و غیر معمول مبلغ صورتحساب مشترکین برق ایرانشهر موجب سوال و نارضایتی در میان شهروندان این منطقه شده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره، مدت هاست که شهروندان ایرانشهری با معضل قبوض نجومی برق دست و پنجه نرم می کنندکه این مهم گلایه های مردم را به دنبال داشته است. به گونه ای که وضعیت گرمای طاقت فرسا در تابستان و بهار استفاده مردم این منطقه را از وسایل خنک کننده بیشتر کرده بود اما رویت قبوض برق آن هم با رقم های بالا در ماه های اخیر تعجب مردم را برانگیخته است.

بنابراین آن چه که تاب تحمل مردم صبور این خطه را دیگر سر آورده عدم مراعات مسئولینی است که در مَثل بومی نفسشان از جای گرم بلند می شود و با چرتکه انداختن دمار از قشر محروم درآورده اند.

طی تماسی که شماری از شهروندان ایرانشهری با این پایگاه خبری داشتند از وضعیت موجود ابراز گلایه کرده وخواستار پیگیری این موضوع شدند.

ایوب برهانزهی، یکی از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: این روزها هزینه های گزاف برق برخی از خانواده ها را دچار تزلزل کرده است.

وی افزود: در فصل تابستان به دلیل گرمای بیش از حد این منطقه، دولت تعرفه های برق را تغییر داد و در 6 ماه نخست سال قیمت برق را بسیار کاهش داد اما  گویا، در فصل زمستان مصارف تابستانی را نیز اتخاذ کرده اند و قیمت ها را بر آن اساس محاسبه می کنند بیان این مطلب بدان جهت است که در فصل زمستان همواره اکثر خانواده ها از چراغ های نفتی استفاده می کنند.

برهانزهی ادامه داد: قبض های سنگین اداره برق این روزها داد مردم بلوچستان را در آورده است، برخی از روستائیان که تنها مصرف آنها یک لامپ 100 ولتی است نیز از ارقام سنگین اداره برق خبر می دهند.

این شهروند ایرانشهری تصریح کرد: شهروندان ساکن در این منطقه از این که برایشان قبض نجومی در خصوص مصرف برق صادر شده از نقره داغ شدن و بی مهری های مسئولان در دولت اکنون به شدت گلایه دارند.

وی عنوان کرد: عدم توان مالی مردم در پرداخت قبوض برق و قطع آن در این شرایط می تواند قطعی آب مصرفی را نیز در پی داشته باشد و در صورت بروز چنین مشکلی منتظر بروز بحران باشیم چراکه بخش عمده ای از مردم روستاها شرایط مالی مناسبی ندارند وحتی امکان پرداخت قبوض صد هزار تومانی برای آنان فراهم نیست.

مشترکین، الگوهای مصرف برق را رعایت کنند
وحید حدادی پور، رئیس اداره برق ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره گفت: تعرفه های برق با توجه به آب و هوا هر منطقه در ماه های مختلف سال متفاوت است.

وی افزود: با توجه به گرمی هوا تا سال 96 در ایرانشهر تعرفه های برق در سه ماهه نخست سال منطقه گرمسیر یک، در سه ماهه دوم سال دارای تعرفه 2 و در 6ماهه دوم سال با تعرفه خانگی عادی محاسبه می شده است.

رئیس اداره برق ایرانشهر ادامه داد: سال96 در تعرفه های برق این منطقه با نظر وزیر نیرو، نمایندگان و کمیسیون انرژی مجلس تغییراتی ایجاد شد و از آن به بعد با توجه به این اصلاحیه، تعرفه برق به صورت گرمسیر یک در 6ماه نخست سال  و تعرفه خانگی عادی در 6ماهه دوم سال محاسبه می شد.

حدادی پور تصریح کرد: از ابتدای فروردین تا پایان شهریورماه مربوط به تعرفه برق مناطق گرمسیر یک و از مهرماه تا پایان اسفند ماه شامل تعرفه برق خانگی عدی می باشد.

وی عنوان کرد: تعرفه برق خانگی دارای جدول محاسباتی به صورت پلکانی می باشد و هزینه برق مصرفی و تعرفه برق مصوب هیئت دولت است و اداره برق صرفا مجری این فرآیند است. با افزایش مصرف برق هزینه آن به صورت پلکانی محاسبه می شود که این باعث افزایش قیمت برق خواهد شد.

این مقام مسئول گفت: چنانچه اعتراضی در خصوص قبوض برق وجود داشته باشد، بایدهر مشترک را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد که پرسنل این اداره آمادگی بررسی به اعتراضات در این خصوص را دارند.

وی خاطرنشان کرد: لازم است مشترکین، الگوهای مصرف برق را رعایت کنند و نهایت دقت را در استفاده و به کار بردن لوازم برقی در ساعات اوج مصرف و مدیریت صحیح را داشته باشند.

رئیس اداره توزیع برق ایرانشهر اذعان کرد: در این منطقه لوازم سرمایشی حتی در مهرماه هم مورد استفاده قرار می گیرد که هزینه برآوردی در این ماه های سال براساس تعرفه برق خانگی عادی محاسبه می شود و این امر باعث سنگین شدن قبض مشترکین برق می شود.

وی اظهار کرد: ادراه توزیع برق ایرانشهر در دو سال اخیر از طریق رسانه ها و فضای مجازی نسبت به رعایت الگوی مصرف برق اطلاع رسانی های بسیاری در اختیار شهروندان قرار داده است.

حدادی پور در پایان گفت: در 6 ماهه نخست سال وزارت نیرو ارزان ترین تعرفه برق کشور را برای ایرانشهر در نظر گرفت و در 6 ماهه دوم سال به دلیل این که از گرما و رطوبت هوا کاسته می شود هزینه های برق مصرفی براساس تعرفه برق خانگی عادی محاسبه می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۲۲۸


ارسال