يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
ماجرای حذف یارانه ثروتمندان از جمله عجیب ترین اتفاقات ممکن طی سالهای اخیر است و البته چند وقتی هم می شود که دولت و مجلس عملا دست از پیگیری جدی و ملموس این کار کشیده اند و دیگر خبری خاص از حذف دهک های ثروتمند اما یارانه بگیر نیست.
به گزارش عصرهامون به نقل از   راه دانا؛ دولتمردان در قبال اعطای یارانه به مردم سخنان مختلفی گفته اند. از وعده انتخاباتی «حسن روحانی» در انتخابات سال 92 که بیان داشت دولت کاری می‌کند اصلا مردم احتیاجی به یارانه ها نداشته باشند گرفته تا سخنان وزیر اقتصاد دولت دهم که مطرح کرد شب واریز یارانه های نقدی شب عزای دولت است، این سخنان گسترده است. اما از این موارد که بگذریم به تلاش های متعدد دولت برای حذف یارانه های نقدی می رسیم. 
 
این روزها با سهمیه بندی بنزین موضوع یارانه های کمکی مطرح شده است. اما بسیاری از افراد بیان می کنند که هنوز این یارانه ها به حساب آنها واریز نشده است. هر چند دولت اعلام کرده 60 میلیون نفر یارانه نقدی گرفته اند. این درحالی است که نمایندگان مجلس مطرح می کنند که تنها یک سوم از جمعیت کشور یارانه معیشتی دریافت کرده اند. 
 
افرادی که یارانه های نقدی دریافت نکرده اند بایستی فرایندی را طی کنند تا این کمک نقدی دولت شامل حال آنها شود؛ درواقع آنان باید ثابت کنند که از قشر مرفه و متمول نیستند و اجازه وارسی حساب خود را به دولت بدهد. 
 
درحالی که طرفداران دولت یارانه های نقدی را کار نادرست و گداپروری می‌خواندند حالا مردم را به این سمت هدایت می کنند که به سمت فقر نمایی بروند و کرامت انسانی افراد خدشه دار شود. این درحالی است که پیشتر تا به اینجا دولت نسبت به حذف یارانه ثروتمندان چندان اقدام قابل توجهی نمی کرد و تنها از ضرورت حذف متمولین از دریافت یارانه های نقدی سخن می گفت.
 
 
آوانسی که دولت به ثروتمندان می‌دهد
ماجرای حذف یارانه ثروتمندان از جمله عجیب ترین اتفاقات ممکن طی سالهای اخیر است و البته چند وقتی هم می شود که دولت و مجلس عملا دست از پیگیری جدی و ملموس این کار کشیده اند و دیگر خبری خاص از حذف دهک های ثروتمند اما یارانه بگیر نیست.
 
اما در پاسخ به این سئوال که چرا یارانه ثروتمندان در این چند سال حذف نشد عده‌ای آنرا سیاسی عنوان می کنند. در همین رابطه، «احمد امیرآبادی فراهانی»، عضو هئیت رئیسه مجلس بیان کرد:« به علت سیاسی کاری و نبود بانک اطلاعاتی منسجم در کشور دولت نمی تواند یارانه پردرآمدها را قطع کند.»
 
نتایج نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که اواخر شهریور امسال انجام شده، نشان میدهد در مواجهه با سؤال «اگر جای دولت بودید، برای پرداخت یارانه نقدی در شرایط فعلی، چه سیاستی را اجرا می‌کردید؟» ۴۹.۳ درصد پاسخگویان گزینه «حذف یارانه خانوارهایی که در ماه درآمد زیادی دارند» را انتخاب کرده‌اند و ۱۷.۲ درصد نیز اعلام کرده‌اند «یارانه همه افراد جامعه به جز افرادی که شدیداً نیازمندند» باید حذف شود.
 
این درحالی است که پیشتر «محمد باقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره حذف یارانه‌های طرح هدفمندی نیز چنین گفت: «چند سالی است که حذف دهک‌های بالا و تعداد ۲۴ میلیون نفر مطرح می‌شود، ولی باید به شرایط هم توجه داشت. یارانه همین چند صد هزار نفری که حذف کردیم هم با اعتراض همراه شد و گله‌مند شدند. حذف و روالی که موجب ایجاد استرس بین مردم می‌شود نمی‌ارزد.»
 
 
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۲۵۱


ارسال