جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ ,18 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۶
شورای عالی انقلاب فرهنگی به نهادی فرمایشی و تشریفاتی تبدیل شده است
 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی درحال حاضر به نهادی فرمایشی و تشریفاتی تبدیل شده است.
به گزارش عصرهامون ؛ به نقل از زاهدنیوز ؛ پس از سرنگونی نظام پهلوی نهادهای بسیاری در جامعه پاگرفت و از طرفی نهادهای آموزشی و فرهنگ حاکم بر آنها مسئله ساده ای نبود تا بتوان به سادگی و در مدتی کوتاه آنها را متحول کرد و برخی از این نهادها مانند دانشگاهها نیز پس از انقلاب به همان شیوه قبل اداره میشد و مشغول بکار بودند که اصلا به صلاح جامعه نبود و به خاطر این موضوع مدتی دانشگاههای سراسر کشور تعطیل شد که پس از شروع به کار دوباره دانشگاهها، به فرمان حضرت امام خمینی(ره) اولین ترکیب شورای انقلاب فرهنگی با عنوان ستاد انقلاب فرهنگی شکل گرفت.

با بازگشایی دانشگاه ها و توسعه مراکز آموزشی و گستردگی فعالیت ستاد انقلاب فرهنگی ضرورت تقویت این نهاد بیش از پیش احساس می شد بطوریکه در 19 آذر 1363 دومین ترمیم عمده ستاد انقلاب فرهنگی توسط حضرت امام خمینی (ره) انجام گرفت و به این ترتیب شورای عالی انقلاب فرهنگی با ترکیبی جدید متشکل از سران سه قوه و جمعی از چهره‏ های فرهنگی و علمی کشور تشکیل شد.

برای توضیحات بیشتر دراین خصوص سلطانعلی میر در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ما تبدیل به جولانگاه جریان های سیاسی مختلف و محلی برای بازی های سیاسی و حتی تقابل با آرمان های انقلاب شد در صورتی که ساختار و شاکله دانشگاهها متناسب با انقلاب نبود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این فضایی که بوجود آمد دانشجویان انقلابی دانشگاهها که استارت حرکت شورای انقلاب فرهنگی را زده و شورایی به نام شورای انقلاب فرهنگی تاسیس شد تا مقوله دانشگاهها را از جهت محتوا، متون، کادر اجرایی و عضویت علمی مورد بررسی قرار داده تا شرایط لازم محیا شود تا دانشگاه به رسالت اصلی که همان تعلیم و تزکیه است، بپرداز.

وی ادامه داد: بعدها این نهاد دارای جایگاه و ساختاری در امر نهادهای فرهنگی و یکی از نهادهای بوجود آمده از انقلاب شد و ماموریت های فراتری برای آن تعریف گشت و ریاست آن به عهده رئیس جمهور گذاشته شد و دستگاههای اجرایی دیگر به عضویت این شورا درآمدند.

میر با اشاره به وظایف این شورا تصریح کرد: این شورا یک جریان میان اداری و میان تشکیلاتی است که کل مسائل فرهنگی جامعه و باید موضوع اسلامی کردن دانشگاه و موضوعات فرهنگی کشور را پیگیری کند و افراد حقیقی و حقوقی در آن عضویت دارند.

وی ادامه داد: شورای انقلاب فرهنگی درحال حاضر به نهادی فرمایشی و تشریفاتی تبدیل شده است و هرچندگاهی افرادی که مسئولیت های متعددی دارند جلسه ای تشکیل داده و مصوبه ای گذرانده می شود و درواقع آن انتظاری که از این شورای داشتیم تاکنون تحقق نیافته است.

وی با اشاره به اینکه باید شرایط فرهنگی، سبک زندگی و فضای دانشگاههای ما از نظر متون منابع و نگرش دانشگاه متناسب با تراز انقلاب باشد، گفت: انتظار و توقع بیشتری از شورای انقلاب فرهنگی داشتیم که با وجود اقداماتی که انجام شده و کارگروههایی که تشکیل شده اما نتیجه ملموسی در سطح جامعه احساس نمی شود.

میر در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی افراد مسئولیت های متعددی دارند و کار شورای عالی انقلاب فرهنگی برای آنها به یک فعالیت فرعی و حاشیه ای تبدیل شده و به نظر بنده اگر شورا می خواهد نقش اساسی تری در جامعه و دانشگاه ایجاد کند باید برنامه، محتوا، ساختار و اهداف تشکیل این شورا مورد بازنگری قرار گرفته تا بتواند به عنوان یک نهاد انقلابی در تراز انقلاب در حوزه فرهنگی بروز و ظهور داشته باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۲۵۶


ارسال