پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاونت استاندار و فرماندار ویژه چابهار گفت: طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور از هفته جاری اجرایی می‌شود.
به گزارش عصرهامون، رحمدل بامری در گفت و گو با چهاربهاران بیان کرد: انتقال آب به سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان شمالی از آرزوهای دیرینه مردم این دیار بود که امیدواریم با اجرایی شدن این طرح از هفته جاری هر چه سریعتر تکمیل شود.

وی افزود: پس از مشخص شدن میزان تخصیص آب از دریای عمان به استان شرقی کشور، تفاهم نامه انتقال آب دریای عمان از سواحل چابهار به استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان با حضور معاون وزیر نیرو و استانداران این سه استان به امضا رسید.

وی در خصوص میزان تخصیص آب به هر استان ادامه داد: سهم استان خراسان رضوی 110 میلیون مترمکعب، سهم خراسان جنوبی 60 میلیون مترمکعب و سهم سیستان و بلوچستان 228 میلیون مترمکعب است که مجموع این سهم ها میزان خروجی آب است اما از دریا می توانند یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب برداشت کنند.

وی تشریح کرد: استفاده از آب دریاها، یکی از رایج ترین منابع نامتعارف تأمین آب شیرین مورد نیاز است که این راهکار در فرآیندهای نمک زدایی، شیرین سازی و انتقال آب شیرین به مبادی مصرف، خلاصه می شود.

فرماندار ویژه چابهار خاطرنشان کرد: بر این اساس حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب دریا به این سه استان تخصیص می یابد که تمام فرایند انتقال توسط بخش خصوصی انجام می شود و مشارکت دولت تنها در حوزه پشتیبانی است و طرح توسط بخش خصوصی اجرا می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۳۲۹


ارسال