شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ,15 August 2020
1
Share/Save/Bookmark
۰
فقر واژه نام آشنایی در سیستان و بلوچستان است که بسیاری از خانواده ها در شمال و جنوب استان آن را لمس می کنند.
به گزارش عصرهامون به نقل از  پایگاه خبری اوشیدا؛ در شمال این استان وضعیت خانواده های دهک پایین جامعه بحرانی تر از قبل شده است و به طور کلی این نوع خانواده ها از مخارج ضروری همانند بهداشت و درمان و تحصیل عاجز مانده و هرگز به فکر تفریح و مسافرت و کارهایی جانبی نمی افتند و تنها تلاش شان زنده ماندن است.
 
در این بین نقش شناسنامه برای این نوع خانواده ها بیش از پیش مورد اهمیت واقع می شود، واریز یارانه های نقدی و کمک بسته معیشتی که پس از افزایش نرخ بنزین پرداخت می شود می تواند بخش هایی از نیاز اولیه این نوع خانواده ها را بر طرف کند.
 
در روستای "زهروزئی" شهرستان هیرمند نیز خانواده ای مشابه به این وضعیت زندگی می کنند که اکنون پدر خانواده به آخر خطر رسیده است و در بستر بیماری به سر می برد.مادر این خانواده ۶ نفره تنها فرد شناسنامه دار خانه است و سایر فرزندان به همراه پدرهنوز نتوانسته اند شناسنامه بگیرند.

مادر خانواده که چهار دختر دارد به خبرنگار اوشیدا گفت: برای کار به منازل خانواده های دیگر در زابل می روم که منبع درآمد کمی برای من است.
وی افزود: از آنجایی که نیاز جدی به تامین دارو و همچنین غذا برای همسر و فرزندانم دارم بیشتر کار می کنم تا بتوانم حداقل هزینه های آنها را تامین کنم.
این مادر سیستانی بیان کرد: تمام برادران و همچنین خواهران شوهرم توانسته اند شناسنامه بگیرند اما در خانواده ما کسی سواد درست و حسابی نداشت و همین مسئله باعث شد تا بدون شناسنامه بمانیم.
وی ادامه داد: اگر شناسنامه شوهرم و چهار فرزندم درست می شد همان پول یارانه کفایت زندگی ۶ نفره ما را می داد.
این بانوی سیستانی گفت: چهار دخترم به دلیل تغذیه نامناسب دچار سوءتغذیه شدند و اکنون به بیماری روحی نیز مبتلا شده اند.
همچنین منزل محقر این خانواده سیستانی فاقد سرویس بهداشتی و حمام است و نیازمند همراهی خیرین نیک اندیش می باشند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۳۷۱


ارسال
کاربر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ ۱۶:۱۶
ننگ بر کسانی که حق خوری میکنند