شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ,24 October 2020
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۰
نتایج نظر سنجی‌ها نمایانگر چیست؟!
 
یافته‌های نظرسنجی انجام شده توسط یک مرکز معتبر افکار سنجی پس از اعلام نظر شورای نگهبان درباره نامزدها، نشان داد که ۶۹.۸ درصد مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد و اکثر هواداران نامزدهای احراز صلاحیت نشده نیز به کاندیداهای تایید شده نزدیک به آنها رای خواهند داد.
به گزارش عصر هامون ، هنگامی که وزارت کشور اسامی افراد تایید صلاحیت شده را برای انتخابات یازدهم اعلام کرد، بسیاری از سایت ها و خبرگزاری ها برای پیش بینی های احتمالی دست به برگزاری چندین نظر سنجی در زمینه انتخابات کردند.حالا با گذشت حدود یک هفته از آغاز تبلیغات انتخاباتی، دور دوم نظر سنجی ها نیز شروع شده است؛ با این تفاوت که نتیجه این نظر سنجی های جدید با نظرسنجی های قبلی تا حد زیادی متفاوت است. با توجه به اینکه نظرسنجی هایی که در رسانه های مجازی انجام می شود، به طور کامل علمی نیست و جامعه آماری آنها مشحص نیست ؛ نمی توان این نظر سنجی ها را به یک جامعه آماری صحیح مستند کرد؛ اما با این حال می توان از بررسی چندین نظر سنجی نتایج را از آن ها به دست آورد.

نتایج بدست آمده در چند پایگاه اطلاع رسانی
در بررسی سایت افکار نیوز، حسن روحانی و محمد باقر قالیباف هر کدام ۳۲ درصد از سهم آرا را به نام خود زده اند و با این نظر سنجی به نظر می رسد که رقابت بزرگ انتخابات سال ۹۲ میان این دو نفر باشد. این در حالی است که در سایت انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ که کمی قبل تر از این نظر سنجی خود را آغاز کرده بود، با رای گیری از ۱۷,۴۰۱ نفر اعلام کرد که حسن روحانی در راس جدول نظرسنجی ایستاده است اما محمد رضا عارف، سعید جلیلی و دکتر قالیباف نیز پس از او با اختلافی بسیار اندک ایستاده اند.

در نظر سنجی وبلاگ صبح سفید هم تا این لحظه حسن روحانی با ۳۰ درصد آرا و دکتر قالیباف با ۲۰ درصد سردمداران انتخابات این دوره ریاست جمهوری هستند. همچنین نظر سنجی سایت تبیان نیز نمایانگر ۳۰ درصد آرا برای محمد باقر قالیباف و همین اندازه نیز برای حسن روحانی است ؛ این در حالی است که در نظر سنجی سایت ممتاز نیوز محمدباقر قالیباف ۲۲ درصد از آرا را از آن خود کرده است و با اختلاف ۴درصد از حسن روحانی در صدر جدول انتخاباتی قرار گرفته است.

سایت نظر سنجی "نظرآخر" نیز اقدام به رای گیری از کاربران خود کرده و از آنان خواسته است تا فارغ از اینکه کدام یک از نامزدها از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات برخوردارند با رای خود اعلام کنند هوادار کدامیک از کاندیداهای انتخابات جاری هستند که تا لحظه ارسال این گزارش حسن روحانی و محمدباقر قالیباف به ترتیب در صدر کاندیداهای انتخابی از سوی کاربران سایت نظرآخر قرار گرفته‌اند.

همچنین در نظر سنجی که سایت"عصر هامون" اقدام به رای گیری از مخاطبان خود نموده و سوال خود را ویژه بیشترین محبوبیت 8 کاندید در سیستان و بلوچستان مطرح کرده است، به ترتیب حسن روحانی،محمد باقر قالیباف و سعید جلیلی پیشتاز نسبت به سایر کاندیدها هستند.
که میتوانید نتیجه رای گیری را در اینجا ببینید.

از سوی دیگر برخی از سایت‌های خبری و خبرگزاری‌هایی که پیش از این اقدام به انتشار نظر سنجی کرده بودند با تغییر نتایج و قرار گرفتن نامزد مورد نظرشان در رده های پایانی از خیر نظر سنجی گذشته و تصمیم گرفتند این لینک را از روی سایت خود حذف کنند.
اما هنوز سوال اساسی که بعد از مطالعه نظر سنجی‌هایی از این دست بوجود می آید این است که به راستی این افکارسنجی‌ها تا چه اندازه نماینگر اقبال رای دهندگان ایرانی به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۴
مرجع : افکارنیوز


ارسال
ali
۱۳۹۲/۰۳/۱۰ ۲۳:۵۷
بهتره سایت ایسنا رو هم نگاهی بکنید.