يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۳
اختلاف در اردوگاه اصلاحات
حمایت‌ها و حملات‌؛ از تیتر «با روحانی تا ۱۴۰۰»، تا پیشنهاد استعفا به رئیس‌جمهور
 
مردم یادشان است که خاتمی گفت: «با روحانی راهی را آغاز کرده‌ایم و به نیمه راه رسیده‌‌ایم. این بار این شمایید که باید تکرار کنید، تکرار رای به روحانی عزیز، برای تقویت امید به آینده ای بهتر.»
به گزارش عصرهامون به نقل از رجانیوز، با افزایش مشکلات اقتصادی اخیر که ناشی از عملکرد بد دولت بوده است، اصلاح‌طلبان اصلی‌ترین حامیان روحانی نیز همراه با منتقدین دولت، خط انتقاد را در پیش گرفته‌اند.
 
پس از اعتراضات اخیری که در کشور به افزایش نرخ بنزین توسط دولت شکل گرفت، اصلاحات نیز برای تبرئه خود در ارتباط با دستپخت‌شان برای مردم، حملات انتقادی به دولت را جدی‌تر کرده و حتی بحث استعفای روحانی را نیز پیش کشیده‌اند. با این وجود، برخی دیگر از اصلاح‌طلبان نیز بجای فرار از پاسخگویی، اعلام می‌کنند که دولت فعلی نتایج تکرارهای آنها است و به قولی پذیرفته‌اند که در به وجود آمدن مشکلات امروز کشور، مقصر هستند.
 
صادق خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان در برنامه جهان‌آرا با ضمن اعلام پشیمانی بابت حمایت از روحانی، گفت: چرا ما صادقانه به مردم نگفتیم که برخی شعارها از سوی روحانی در پسابرجام، زیبنده نیست؟ اینکه برجام را خدا آورد و آب خوردن ما به برجام بستگی داشت، اینها سخنانی است که ما اصلاح‌طلبان باید همان روز نسبت به آن واکنش نشان می‌دادیم.
 
چندی قبل محمد قوچانی سردبیر روزنامه سازندگی نیز در اظهار نظری مشابه اظهارات خرازی گفته بود: به هر حال آقای روحانی انتخاب جریان اصلاح طلبی بوده و حتی به آقای عارف ترجیحش دادند. ما موظفیم مسئولیت‌های این جریان را بر عهده بگیریم.
 
همچنین مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح‌طلب مجلس در گفتگویی که قبلاً داشته است، با انتقاد از اصلاح‌طلبانی که از منکر حمایت خود از روحانی می‌شوند گفته بود: زمانی ما برای حمایت از روحانی شب و روز نداشتیم اما رویمان نمی‌شود بگوییم حمایت کردیم‌، ما با اصلاح طلبی که بخواهد لزوما با دولت زلفش گره بخورد لازم نیست هماهنگ باشیم.
 
محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز پیش از این گفته بود که «دولتی را روی کار آوردیم که مجبوریم صورتمان را با سیلی سرخ نگه داریم.»
 
اما همانطور که در ابتدا آمد، برخی دیگر از اصلاح‌طلبان هستند که نه تنها مسئولیت حمایتشان از روحانی را بر عهده نمی‌گیرند، که با وقاحت تمام به دنبال «بی دولتی سازی» ایران هستند. به عنوان مثال نشریه اصلاح‌طلب «صدا» که پیش‌تر در سال 96 با تیتر با «با روحانی تا 1400» از روحانی حمایت کرده بود، در شماره جدید خود، از قول عباس عبدی به روحانی پیشنهاد استعفا داده است.
 
عبدی در گفت‌و‌گویی که با صدا داشته است، صراحتاً خواستار استعفای روحانی شده و در تشریح پیشنهاد خود به این نشریه می‌گوید: «هم حملات [به دولت] بسیار شدید و بحران‌ساز شده و هم، مشکلات دارد بیشتر می‌شود و نیاز بیشتری به تصمیم‌های جدی وجود دارد. این مطلب، موضوعی نیست که فقط من آن را مطرح کنم. برای اولین بار در سطح برخی از وزرا، چنین ایده‌ای مطرح‌شده و دارند در مورد آن فکر می‌کنند؛ برای اینکه ببینند چه باید کرد. برخی از وزرا هم به این نتیجه رسیده‌اند که با ادامه این حد از تنش دیگر، کاری نمی‌شود کرد. شنیده‌ام که معاون اول رئیس‌جمهور هم، کم ‌و بیش به چنین فکری رسیده است.»
 
چندی قبل نیز 77 نفر از اصلاح‌طلبان در بیانیه‌ای که متأثر از نارضایتی‌های مردم از عملکرد دولت نوشته بودند، بدون اینکه به اشتباهات دولت در این باره اشاره کنند، حملات خود را متوجه ساختار حاکمیتی کشور کرده بودند.
 
نزدیک به سه ماه به انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی مانده و اصلاحات در تکاپوی کسب وجهه از دست رفته‌اش است. برخی از آنها در توجیه عملکرد بد خود طی این سالها، توپ را به زمین دولت انداخته و پای خود را از ماجرا بیرون می‌کشند.
 
برخی دیگرشان نیز معتقدند که نمی‌توانند منکر حمایت اصلاحات از روحانی شد و این جریان به اندازه دولت، در به وجود آمدن اوضاع کنونی برای کشور، مقصر است.
 
اما جدای از اینها، مسئله اصلی این است که اصلاح‌طلبان نباید انتظار این را داشته باشند که مردم نقش آنها در روی کار آمدن روحانی را فراموش کنند. مردم یادشان است که در ایام انتخاباتی 96، خاتمی در ویدیویی که در حمایت از روحانی منتشر کرد، گفت: «با روحانی راهی را آغاز کرده‌ایم و به نیمه راه رسیده‌‌ایم. این بار این شمایید که باید تکرار کنید، تکرار رای به روحانی عزیز، برای تقویت امید به آینده ای بهتر.»
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۴۰۶


ارسال