پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: با توجه به تعطیلات غیرمترقبه مدارس، کارگروهی را تشکیل دادیم و به تدوین یک برنامه جبرانی نظام‌مند برای آموزش دروس فکر می‌کنیم که بتواند به عنوان راهنمای عمل به معلمان کمک کند.
به گزارش عصرهامون، رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس درباره آلودگی هوا و تعطیلی مدارس، اظهار کرد: قطعاً تعطیلات غیرمترقبه موجب می‌شود که در فرایند یادگیری درسی دچار چالش شویم اما یک موضوع محوری وجود دارد که آن هم سلامت دانش‌آموزان است.
وی تصریح کرد: سلامت دانش‌آموزان برای ما و مسؤولان سایر نهادها اولویت است و نمی‌توانیم با هیچ چیزی عوض کنیم؛ البته مسأله یادگیری بسیار مهم است اما قطعاً بعد از سلامت دانش‌آموزان است و در این راستا، همراه تصمیمات اخذ شده هستیم.

* تشکیل کارگروه برای حل مشکل تعطیلات غیرمترقبه و یادگیری دانش‌آموزان
حکیم‌زاده افزود: از سوی دیگر چون برنامه درسی از قبل برنامه‌ریزی می‌شود، ساعت مشخصی برای یادگیری آن پیش‌بینی می‌شود و زمانی که تعطیلات زیاد می‌شود، طبیعتاً هر معلمی که باشد دچار چالش می‌شود و نقطه امید ما، ایثار معلمان است.
وی در خصوص چاره مشکل کسری آموزشی به دلیل تعطیلات غیرمترقبه، گفت: در معاونت ابتدایی چون تعطیلات غیرمترقبه به یک موضوع روتین تبدیل شده است، کارگروهی را تشکیل دادیم و به تدوین یک برنامه جبرانی نظام‌مند فکر می‌کنیم که بتواند به عنوان راهنمای عمل کمک کند.
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: البته با توجه به اینکه مدارس، شرایط متفاوت دارند و جمعیت کلاس‌ها مختلف است، هر مدرسه‌ای با توجه به اقتضائات خاص خودش، این موضوع را مدیریت خواهد کرد اما این برنامه جبرانی کمک می‌کند تا مدارس بدانند از چه راهکارهایی می‌توانند برای حل مشکل استفاده کنند.
وی با بیان اینکه این کمیته در این ماه شروع به فعالیت کرده است، افزود: به دنبال این هستیم که تمام راه‌های ممکن را ببینیم و دستورالعمل همه جانبه تنظیم شود و هم مبتنی بر داده‌هایی باشد که با بررسی و گفت‌وگو با مدیران و معلمان به دست آوردیم. 

* زمان اعلام تعطیلی غیرمترقبه مشخص شود
حکیم‌زاده به نامشخص بودن زمان اعلام تعطیلی مدارس اشاره کرد و گفت: امیدوارم در خصوص زمان اعلام تعطیلی مدارس فکری شود و سازمان‌های مسؤول در این زمینه بتوانند به موقع اطلاعاتی که لازم است را جمع‌آوری کنند و اگر قرار است جلسه‌ای گذاشته شود، به‌گونه‌ای مدیریت کنند تا زمان اعلام تعطیلی یا دایر بودن مدارس، در زمان مشخص اعلام شود.
وی اضافه کرد: تماس متعددی از سوی دانش‌آموزان و خانواده‌ها در روزهای آلودگی هوا داریم که آیا فردا مدارس تعطیل است؟ اگر این امکان را داشته باشیم که اطلاع‌رسانی به شکل بهتری به خانواده‌ها اعلام شود، اقدام مؤثری است.

* مشکل مادران شاغل در روزهای آلودگی هوا
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش درباره تعطیلی مدارس و مشکل مادران شاغل نیز اظهار کرد: تعطیل کردن مدارس به ویژه برای مادران شاغل مشکلی را حل نمی‌کند و مجبورند فرزندانشان را به خود به محیط کاری ببرند.
وی تصریح کرد: علی‌رغم اینکه تأکید می‌شود که مادران مرخصی بگیرند اما تمام کارها به شکلی نیست که افراد بتوانند مرخصی بگیرند و برای بانوان شاغل در بخش خصوصی مشکل ایجاد کرده است چرا که مانند دستگاه‌های دولتی نیستند و اگر بخواهند مرخصی متعدد بگیرند، در خطر از دست دادن شغل هستند؛ از سوی دیگر خیلی از آنها سرپرست خانوار هستند و باید به این جوانب با همدیگر فکر شود و یک مسأله موقتی در دستور کار قرار نگیرد.

انتهای پیام/

 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۸۴۶۴


ارسال