سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ ,31 March 2020
10
Share/Save/Bookmark
۰
سخنگوی ستادشناسایی مشمولان کمک‌های معیشتی می‌گوید که بررسی حساب و دارایی خانوار با حضور نمایندگانی از نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی کل انجام شده ‌‌است.
به گزارش عصرهامون به نقل از کارگر آنلاین، خطایی در پایش یارانه‌بگیران بنزین رخ نداده است. این جمله را حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان کمک‌های معیشتی می گوید و تاکید می‌کند که بررسی حساب و دارایی خانوار با حضور نمایندگانی از  نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی کل انجام شده ‌‌است.
 
در این میان بسیاری از مخاطبان تجارت‌نیوز در پیام‌هایی نوشته‌اند که گردش مالی حساب آنها در یک دوره زمانی خاص بررسی شده است. آنها اعلام کرده‌اند که در زمان واریز وام ازدواج یا ‍پول فروش خانه و اتومبیل‌شان حساب آنها بررسی شده و بر همین اساس درآمد آنها بالا تشخیص داده شده است.
 
میرزایی در پاسخ به این انتقادها می‌گوید: به هیچ عنوان این مساله قابل پذیرش نیست و گردش مالی حساب افراد در سه سال گذشته یعنی از سال ۹۵ تا ۹۸ بررسی شده است و میزان واریز و برداشت از حساب افراد در این سه سال تقسیم بر تعداد ماه‌های این دوره شده است تا میانگین و معدلی از گردش مالی افراد به دست آید.
 
سخنگوی ستادشناسایی مشمولان کمک‌های  معیشتی در این‌باره توضیح می‌دهد: برای بررسی دقیق وضعیت مالی و تمکن خانوارها نیاز بود که علاوه بر حساب سرپرست خانوار گردش مالی تک تک اعضای خانواده بررسی شود و در مجموع درآمد مالی یک خانواده در نظر گرفته شود. به همین دلیل بررسی حساب خانوار از تمام اعضای خانواده و تمام کارت‌های بانکی اعضای خانواده انجام شده و با مجموع این بررسی‌ها میزان توانمندی مالی یک خانوار تشخیص داده شده است.
 
عده دیگری از مخاطبان و مردم گفته‌اند که کارفرما از حساب بانکی و کارتخوان آنها سوءاستفاده کرده و گردش مالی حساب این افراد به پای گردش مالی متقاضی یارانه معیشتی گذاشته شده است. میرزایی در واکنش به انتقاد این افراد توضیح می‌دهد: حساب‌های اجاره ای و کارت‌خوان اجاره‌ای راه فرار مالیاتی برخی ثروتمندان است و اگر افرادی قربانی این پدیده شده‌اند می‌توانند درخواست بررسی مجدد بدهند.
 
محسن ابراهیمی، معاون نظارت و حسابرسی اداره مالیات تهران هم در همین زمینه به روزنامه شهروند گفته است که قربانیان این پدیده می‌توانند به سازمان امور مالیاتی شکایت کنند.
 
بسیاری از معترضان به نتیجه بررسی یارانه حمایتی نوشته‌اند که به آنها اعلام شده است در صورت بررسی مجدد امکان قطع یارانه نقدی شان هم وجود دارد و به همین علت نگران هستند که درخواست بررسی موجب قطع یارانه شان شود.
 
در همین زمینه میرزایی توضیح می‌دهد: براساس ماده ۱۰ قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال ۸۷ اگر محرز بشود که اطلاعات متقاضی برای دریافت یارانه با واقعیت همخوانی ندارد دولت می‌تواند از ادامه پرداخت یارانه به او خودداری کند. بنابراین اگر کسی اطمینان دارد که اشتباهی انجام شده است بدون نگرانی درخواست بررسی مجدد بدهد تا درخواستش مورد بازبینی مجدد قرار گیرد.
 
بازبینی حساب‌های متقاضیان هر ۶ ماه یکبار
 
او درباره مدت زمان رسیدگی به این اعتراضات هم توضیح می‌دهد: دولت از سال آینده هر شش ماه یکبار حساب تمامی دریافت کنندگان را یارانه را مورد بازبینی قرار می‌دهد و چنانچه تشخیص دهد که افرادی صاحب تمکن مالی شده‌اند و یا مستحق دریافت یارانه نیستند آنها را حذف و افراد مستحق را جایگزین می‌کند. بنابراین درخواست بررسی مجدد افراد هم در این پروسه بررسی می‌شود و نتیجه آن مشخص می‌شود.
 
میرزایی درباره نحوه اطلاع از نتیجه بررسی هم توضیح می‌دهد که متقاضیان نیاز نیست که کار خاصی انجام بدهند و چنانچه مشمول دریافت یارانه شناخته شدند به صورت خودکار به آنها پیامک ارسال می‌شود و یارانه آنها به همراه یارانه معوق به حسابشان ریخته می‌شود.
 
به گفته میرزایی، در بررسی‌ اعتراض‌های اخیر ۴۱۹ هزار و ۳۰۴ خانوار مشمول دریافت یارانه تشخیص داده شده‌اند که این تعداد معادل یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۱۹۱ نفر بوده که جمعیت قابل توجهی را به فهرست مشمولان دریافت کمک های معیشتی اضافه کرده است.
 
در همین زمینه دولت اعلام کرد که به ۱۷ میلیون خانوار یا معادل ۶۰ میلیون نفر یارانه کمک‌های معیشتی پرداخت شده است. این در حالی است که افرادی که مشمول دریافت یارانه معیشتی نشده‌اند معتقد هستند که پرداخت یارانه بنزین به ۶۰ میلیون نفر انجام نشده است و تعداد بسیار کمتری مشمول دریافت این یارانه شده‌اند.
 
سخنگوی ستادشناسایی مشمولان کمک‌های  معیشتی در این رابطه هم می‌گوید: سازمان بازرسی کل به این منابع مالی و نحوه پرداخت‌شان نظارت دارد و به جز این وزارت کار با خبرنگاران رسانه‌ها نشستی برگزار کرد و به صورت رندوم و بر اساس شماره‌های درخواستی خبرنگاران بانک اطلاعاتی بررسی شد و با دریافت کنندگان یارانه تماس گرفته شد تا به این وسیله راستی آزمایی کند.
 
او همچنین تاکید می‌کند که بیشتر دریافت کنندگان یارانه کمک معیشتی از استان‌های محروم مانند سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی و جنوبی و همچنین گلستان و لرستان هستند. به طوری که ۸۲.۱ درصد از مردم سیستان و بلوچستان یارانه معیشتی بنزین را دریافت می‌کنند و تهرانی‌ها یعنی ساکنان شهر تهران تنها ۳۲ درصدشان یارانه معیشتی می‌گیرند و به نظر می‌رسد که بیشتر اعتراض‌ها مربوط به ساکنان تهران یا کرج باشد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۹۶۰۶


ارسال
فاطمه محمد زمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۱۴:۵۸
باسلام من یک باز نشسته هستم با حقوق اندک مادرم هم تحت تکفل من هست و ان مبلغ ناچیز طرح معیشتی چرا برای من واریز نمیشه مستاجر برادرم هستم با کلی بدبختی دیگه اعتراض دارم لطفا در این مورد بازبینی بفرمایید
 
Mansour
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۱۵:۴۹
والا ما هم لرستانیم نگرفتیم
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۱۹:۰۱
نمی خواهید کمک معیشت به مردم بدهید کم دروغ بگویید همه تیره طایفه ما را جمع بکنند در یک سال 200میلیون تومان ندارند چه رسد به حساب ما که در سال 97600میلیون گردش بوده البته چرا وام برای ساخت خانه از حساب خانمم گرفته شده بهحساب من کارت به کارت شده واز انجا برای نصالح ساختمانی هزینه شده در ای 4 مرحله150میلیون با حساب کذلبان میشود600میلیون
 
حجت اله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۱۹:۵۷
داداش جمع کنید این مسخره بازی راشما اکه به مردم یه تومن دادی ده تومن کرفتی عوضشو انجای که تو نشستی جای تو نیست
 
United States
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۲۳:۱۹
بقران بیکارم دوسه ساله هزار تومان درامد نداشتم این چه عدالتیه ی مغازه کوچیک داشتم فروختم وپولشو سیب زمینی کاشت کردم که ورشکست شدم چون سیب زمینی کیلویی ۳۰۰ شد
 
vshud azimi
United States
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۲۳:۲۲
ی مغازه کوچیک داشتم فروختم پولشو سیب زمینی کاشت م که رفت تمام کمال
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۲۳:۳۶
اینجانب لعتراض دارم.به دلیل اینکه گردش مالی اینجانب به خاطر شغلی است که دربخش خصوصی دارم وحساب وکتاب صاحب کارم به حساب من واریز وسپس من به حساب صاحب کارم واریز میکنم وعمده درامد ازصاحب کاراست ومن به صورت درصدی کارمیکنم ودرشد میدهم
 
سید علی عسکری زاده
Germany
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ ۰۹:۴۷
با سلام من متعهل هستم .ونه بیمه دارم ونه شغل
از هیچ ارگانی حقوق دریافت نمیکنم نه ملکی به نام من هست و نه خودرو .چرا به دولت کمک نمیکند و یارانه معشیتی را نمیده .؟؟
 
علی‌احمد‌ف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ ۱۲:۲۳
مایارانه‌۴‌نفر‌میگیریم‌ولی‌بررسی‌۵‌نفره‌برایمان‌انجام‌شده
 
الهام ناصحی زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ ۱۲:۳۴
سلام والا ما فقط یه ماشین ۲۰۶ داریم دوازده ساله که اجاره نشینیم دوتا بچه دارم همه حقوق میره حتی کم هم میارم این انصاف نیست به یکی که ده برابر من داره دارید میدید اما ما نمیدید