يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ,12 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۶
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:
دسترسی به اطلاعات برف در تفتان نیازمند احداث ایستگاه هواشناسی است
 
محسن حیدری گفت: برای دسترسی به اطلاعات بارش برف و باران در دامنه کوه تفتان نیازمند احداث ایستگاه هواشناسی هستیم.
محسن حیدری در در گفت و با عصرهامون، اظهار داشت: سال 96 موافقتنامه احداث پنج ایستگاه خودکار هواشناسی در پنج نقطه مهم برای هواشناسی بین این اداره کل و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان منعقد شده و قول هایی داده شده که امسال بخشی از اعتباران این ایستگاه ها تخصیص یابد.

وی با بیان اینکه کوه تفتان یکی از این پنج نقطه مهم برای احداث ایستگاه هواشناسی جدید است، افزود: دسترسی به اطلاعات دمایی، فشار هوا و ریزش های این منطقه برای هواشناسی بسیار ارزشمند است چرا که هم در بهبود کیفیت پیش بینی هوای هواشناسی می تواند موثر باشد و هم در ارائه خدمات آب و هوایی به گردشگران و کوهنوردان این منطقه ایفای نقش کند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: برای توسعه زیرساخت های هواشناسی در استان و رسیدن به حداقل های شبکه پایش هواشناسی باید حدود 60 ایستگاه جدید هواشناسی در استان تأسیس شود و هواشناسی استان به شبکه راداری هواشناسی مجهز شود.

حیدری با بیان اینکه هزینه برای هواشناسی یک سرمایه گذاری ارزشمند است، گفت: وقتی زیرساخت های هواشناسی تقویت شود و توان پردازش داده توسط سازمان هواشناسی کشور توسعه یابد، می توان پیش بینی های جوی با قدرت تفکیک زمانی و مکانی بالا صادر کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر شبکه پایش هواشناسی استان متشکل از یک ایستگاه جو بالا، 12 ایستگاه سینوپتیک و  9 ایستگاه خودکار هواشناسی است. البته بیش از 130 ایستگاه بارانسنجی نیز در استان وجود دارد که این ایستگاه ها سنتی است و صرفاً وظیفه ثبت داده را بر عهده دارد.

وی در بخش دیگری به فعالیت سامانه بارشی اخیر اشاره کرد و گفت: نخستین هشدار بارش های سنگین باران روز سه شنبه هفته قبل در قالب اطلاعیه جوی صادر شد و بلافاصله روز چهارشنبه با ثبیت مدل ها، اخطاریه جوی صادر شد.

حیدری در پایان با بیان اینکه در حداقل شش پدیده مخرب و مهم جوی با شدت های مختلف در هواشناسی استان پیش بینی شد، تصریح کرد: همه این پدیده ها شامل، ریزش سنگین  باران و رگبار، بارش برف در ارتفاعات، تندباد موقتی، مه گرفتگیف کاهش دما و... رخ داد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۹۶۵۸


ارسال