جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ ,18 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
وزیر نیرو از اجرای 60 پروژه صنعت آب و برق در سيستان و بلوچستان خبر داد و گفت: این پروژه ها با 46 درصد پیشرفت فيزيكي در دست اجراست كه تا پایان دولت بخش قابل توجهی از آن ها به بهره برداری خواهد رسيد.
 به گزارش عصرهامون، هم زمان با هفته دوازدهم پویش سراسری هر هفته الف ب ایران، رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو  در سفر امروز 24 دی ماه به استان سیستان و بلوچستان با حضور در روستای صدیق زهی چابهار، به صورت همزمان عملیات اجرایی آبرسانی به روستاهای منطقه چابهار و طرح‌های آبرسانی به روستاهای استان سیستان و بلوچستان را افتتاح کردند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه آبرسانی به 126 روستای چابهار با اشاره به نیاز جدی به تقویت زیرساخت های سیستان و بلوچستان، اجرایی شدن این طرح آبرسانی توسط وزارت نیرو را کار بسیار ارزشمندی دانست و گفت:تا قبل از سال 93 حدود یک میلیون نفر از ساکنان روستاهای کشور از آب شرب لوله کشی پایدار استفاده می کردند اما طی چند سال اخیر با اجازه رهبر معظم انقلاب برای توسعه این امر بودجه ای از صندوق توسعه ملی اختصاص دادیم و امروز 7 میلیون نفر از جمعیت روستایی به آب شرب پایدار دسترسی پیدا کردند و این آمار به تعداد قبل افزوده شد.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در چابهار و منطقه آزاد که به دلیل تحریم کم رونق شده بود، فعال‌ خواهد شد، گفت: وسعت منطقه آزاد چابهار امروز در مجلس شورای اسلامی تثبیت شد؛ علاوه بر آن کلنگ راه اندازی فرودگاه که برای آبادی سیستان و بلوچستان اهمیت زیادی دارد، بر زمین زده شده و برای اجرای آن نیز چاره اندیشی شده است. 

لاریجانی با اشاره به اینکه این منطقه از نظر خصوصیات استراتژیک بسیار مهم و امکان رشد اقتصادی برای جوانان در آن فراهم است تصریح کرد: در زمینه فعالیت های بازرگانی نیز برای اشتغال مردم در این حوزه تمهیداتی اندیشیده شده و این موارد بخشی از کارهایی است که برای رفاه مردم باید پیگیری شود و در آینده محقق خواهد شد و امیدواریم با تاکیدات مقام معظم رهبری در سال های آینده از لحاظ اقتصادی شاهد رشد خوبی در آن باشیم.

رشد 45 برابری بارش های سیستان و بلوچستان در یک سال اخیر
در ادامه، رضا اردکانیان، وزير نيرو با ابراز همدردي با آسيب ديدگان سيلاب اخير، ميزان بارش های امسال در استان سيستان و بلوچستان را بيش از 45 برابر سال گذشته اعلام كرد و گفت: مجموعه بارش‌ها در كشور از ابتداي سال آبي (مهر 98) تاكنون 115 ميلي‌متر بوده كه نسبت میانگین بلندمدت 50 ساله بیش از 34 درصد و در مقايسه با سال گذشته حدود 2 درصد افزايش داشته است.

وی با بيان اينكه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی از هر 10 نفر جمعیت شهری یک نفر و روستايی 8 نفر هنوز به آب كافی دسترسی ندارند، اظهار داشت: هم اينک صد درصد جمعيت شهری به آب شرب سالم دسترسي دارند.

اردكانيان گفت: از سال 1393 تاكنون با تلاش‌هاي صورت گرفته اعم از دولت و مجلس و اجازه رهبري در استفاده از صندوق توسعه ملي، چهار هزار و 950 ميليارد تومان براي آبرساني روستايي در كشور هزينه و 10 هزار و 600 روستا با جمعيت هشت ميليون نفر از شبكه آب سالم و پايدار بهره‌مند شده‌اند كه اين رقم تا پايان دولت دوازدهم 10ميليون نفر هدفگذاري شده است.

وی بروز سيلاب و ایجاد برخی خسارات ناشی از آن را با توجه به وقوع بارش های پردامنه‌ در این منطقه از کشور اجتناب ناپذیر دانست و افزود: اميدواریم تا با صبوری هموطنان و تلاش و هم افزایی همه دست اندرکاران، خسارات وارده به حداقل رسيده و هر چه زودتر شرايط عادي برقرار شود تا بعد از آن شاهد منافع و فوايد اين بارش‌ها در جهت اشتغالزايی و توليد بيشتر باشيم.

وظيفه ما تثبيت جمعيت روستايي به‌ ويژه در مناطق مرزی كشور است
وی ميزان ذخاير آب شيرين در مخازن استان سيستان و بلوچستان اعم از چاه نيمه ها و سدها را یک میلیارد و 300 ميليون متر مكعب اعلام کرد و افزود: حجم خالی موجود در يكی از سدها حدود 10 ميليون مترمكعب است و این نويدبخش سالی پرخیر و برکت برای کشاورزان، دامداران و روستاییان اين استان را می دهد.

وزير نيرو با اشاره به پيام رهبر معظم انقلاب مبنی بر سركشی به مناطق سيل زده و مشاهده خسارات وارده براي چاره جويی هاي لازم گفت: در چارچوب پويش #هرهفته_الف_ب_ايران براي بهره برداري 227 پروژه در سراسر كشور، امروز يكي از بزرگترين پروژه هاي آبرساني روستايي براي دسترسي جمعيت 216 روستا در شهرستان هاي چابهار، قصرقند، ميرجاوه، مهرستان، خاش و سرباز به شبكه آب سالم و پايدار در استان سيستان و بلوچستان بهره برداري و همزمان، عمليات اجرايي آبرساني به 126روستاي ديگر در اين مناطق و همچنين شهرستان‌هاي نيكشهر، سوران و سيستان با نزديك به يكصد هزار نفر جمعيت آغاز مي‌شود و جمعيت روستايي برخوردار از آب به حدود 68 درصد می رسد.

وی افزود: اميد است در آينده نزديک جشن بهره‌مندی جمعيت صد در صدي روستايي سيستان و بلوچستان از آب شرب سالم و بهداشتي برگزار شود.

اردكانيان مجموعه هزينه اين پروژه ها با بهره‌برداری 713 كيلومتر و آغاز احداث 465 كيلومتر خط انتقال و شبكه توزيع را 328 ميليارد و 400 ميليون تومان اعلام كرد و گفت: وظيفه ما تثبيت جمعيت روستايي به‌ويژه در مناطق مرزي كشور است.

اجرای 60 پروژه صنعت آب و برق در استان به ارزش 8 هزار میلیارد تومان
وي گفت: در سیستان و بلوچستان هم اينک 60 پروژه وزارت نيرو با سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد تومان و ۴۶ درصد پیشرفت فيزيكي در دست اجراست كه تا پایان دولت بخش قابل توجهی از اين پروژه‌ها به بهره‌برداري خواهد رسيد.

وزير نيرو همچنين خاطرنشان كرد: مجموعه بارش‌ها در كشور از ابتداي سال آبي (مهر 98) تاكنون 115 ميلي‌متر بوده كه نسبت میانگین بلندمدت 50 ساله بیش از ۳۴ درصد و در مقايسه با سال گذشته حدود 2 درصد افزايش داشته است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۹۷۳۵


ارسال