پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ,27 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۰
بهترین و مناسب‌ترین زمان برای عکاسی از حیات وحش چه زمانی است؟
 
عکاسی حیات وحش جدال با لحظه‌ها است و یکی از هیجان انگیزترین شاخه‌های عکاسی محسوب می‌شود.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بررسی دقیق تاریخچه این عکاسی نشان‌می‌دهد که هنر و فن عکاسی، از جمله اولین سرگرمی‌های شکارچی‌های حیات وحش به شمار می رفته است. حیات وحش یکی از چالش برانگیزترین، هیجان انگیزترین و ارزشمندترین موضوعاتی است که در عکاسی طبیعت به آن پرداخته می شود و جالب است بدانید؛ امروزه عکاسی حیات وحش بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته که شاید بتوان دلیل آن را به  خطر افتادن و منقرض شدن برخی از گونه‌های حیات وحش و اهمیت دادن به محیط زیست باشد.
جالب است بدانید؛ عکاسی حیات وحش مدرن بسیار به تحقیق نزدیک است و در این نوع عکاسی بحث عمل و عکس العمل است و تحرک در عکاسی حیات وحش خیلی بیشتر از سبک‌های دیگرعکاسی مثل آتلیه و معماری و ... است. عکاسی حیات وحش جدال با لحظه هاست و یک عکاس حیات وحش باید قاعدتا شکارچی ماهری نیز باشد و در اینجا منظور، شکارچی لحظات است! عکاسی در این سبک، نیاز به دانش بالا و تجربهٔ فراوان در زمینهٔ عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات گوناگون دارد و عکاسان باید توان اثبات طبیعی بودن تصاویر را داشته باشند؛ عکاسی از حیوانات اهلی جزو عکس‌های این ژانر محسوب نمی‌شود.
عکاسان حیات‌وحش، از لنز تله استفاده می‌کنند بنابراین عکاسان حیات وحش بیشتر احتیاج به سه‌پایه دارند. آن‌ها همچنین برای این که بتوانند به حیات وحش نزدیک‌تر شوند احتیاج به وسایلی برای استتار دارند. گاهی برای اینکه قدرت مانور عکاس برای تعقیب حیوانات وحشی زیاد شود از تک پایه استفاده میشود. مهاجرت و غذا خوردن و آبشخور‌ها میتواند لوکیشن‌های مناسبی برای گرفتن عکس از رفتار حیوانات است.
تاریخچه عکاسی حیات وحش
بررسی دقیق تاریخچه عکاسی حیات وحش نشان می‌دهد که هنر و فن عکاسی، جز اولین سرگرمی‌های شکارچی‌های حیات وحش در دهه ۱۲۸۰ بوده است.
این شکارچیان، ابتدا از حیوانات وحشی عکس می‌گرفتند، اما بعدا، شروع به عکاسی از حیواناتی نمودند که خودشان شکار کرده بودند و سپس، طرفداران محیط زیست و حیوانات نیز مصمم شدند تا از گونه‌های مختلف جانوری عکس گرفته و اطلاعاتی در مورد حیوانات و نحوه زندگی شان در اختیار عامه مردم بگذارند.
علاوه بر این، متخصصان علوم جانوری نیز برای انجام تحقیقات شان به حرفه عکاسی حیات وحش روی آورده و شروع به ثبت تصاویر طبیعی کردند.
اصول عکاسی حیات وحش
با توجه به این موضوع که، تجهیزات عکاسی روز به روز بهتر و پیشرفته‌تر می‌شوند، اما همچنان بین عکس‌های یک فرد حرفه‌ای و آماتور تفاوت‌های چشمگیری وجود دارد و در صورتی که عکاس حیات وحش، از اصول عکاسی پیروی کرده و آن‌ها را عملا به کار بگیرد، مطمئنا، عکس‌های حیرت آوری خواهد گرفت.

این اصول عکاسی حیات وحش عبارتند از:
از بهترین نور برای عکاسی استفاده کنید
بهترین و مناسب‌ترین زمان برای عکاسی، هنگامی است که خورشید در پایین‌ترین وضعیت خود در آسمان قرار دارد. در این زمان، زاویه تابش نور به گونه‌ای است که به عکس، عمق و وزن می‌دهد و میتوان از آن برای ایجاد سایه روشن‌های لطیف و جزئیات بافت عکس استفاه کرد.
از قبل، محل عکاسی را شناسایی کنید
پیش از شروع عکاسی، مکان مورد نظر عکاسی را از روی نقشه پیدا کرده و از محل‌های بکر موجو در جاده‌ها، جنگل‌ها و کوه‌ها مطلع شوید.
حیات وحش را برانداز کنید
پیش از عکاسی، امکانات و جنب و جوش محیط اطراف را بررسی کرده و بهترین موقعیت نور و چشم انداز را انتخاب کنید.
بلندی را از دست ندهید
قرار گرفتن در جا‌های بلند و در جایی که به سوژه عکاسی تسلط داشته باشید، به خلق یک اثر بی نظیر بسیار کمک می‌کند.
صبح زود، برای عکاسی فرصت مناسب و طلایی است
زاویه تابش نور خورشید در صبح زود، برای عکاسی مناسب بوده و به دلیل اینکه، سایه‌ای وجود ندارد، طیف رنگ‌ها زیباتر و مشخص‌تر است.
از جاده خارج شوید
معمولا، صحنه‌های جذاب و دیدنی از زندگی جانوران را میتوان در جایی خارج از جاده‌ها جستجو کرد؛ بنابراین برای خارج شدن از جاده اصلی آماده باشید و تجهیزات لازم مانند GPS را به همراه ببرید.
از لنز واید استفاده کنید
مزیتی که استفاده از لنز واید دارد این است که میتوانید، بخش بیشتری از یک صحنه را در آن جای داده و در صورت نیاز، بهترین بخش عکس را جدا کنید.
از سه پایه، برای عکاسی استفاده کنید
این کار، سرعت عکاسی را کم می‌کند، اما میتوانید عکس‌های زیباتری بگیرید.
از فیلتر پلارایز استفاده کنید
استفاده از فیلتر پلارایز، موجب میشود که آسمان تیره‌تر به نظر رسیده و درخشندگی‌ها و نور‌های اضافی از بین بروند و رنگ‌ها اشباع و بهتر شوند. استفاده از این فیلتر خصوصا، هنگام عکاسی در نور شدید ظهر الزامی است.
از فرمت RAW برای عکاسی استفاده کنید
غالبا، آماتور‌ها برای عکاسی از فرمت JPEG استفاده می‌کنند در حالی که، استفاده از فرمت RAW می‌تواند رنگ و عمقی که لنز‌های مختلف ایجاد می‌کنند را به تصویر بکشد.

دوربین مناسب عکاسی حیات وحش
دوربین مناسب عکاسی حیات وحش، دوربین DSLR است. زیرا سیستم فوکوس این دوربین برای عکاسی از حیوانات AF، لنز آن دارای حداقل دیافراگم F/ ۵.۶ و قابل تعویض است. فاصله کانونی لنز این دوربین قابل تنظیم است و به سرعت انواع تصویر را ثبت میکند (این نکته در عکاسی از پرندگان اهمیت خاصی دارد). دوربین‌های مناسب این نوع از عکاسی باید قابلیت بزرگنمایی را داشته باشند بنابراین، لنز تله قتو برای این کار مناسب به نظر می‌رسد.
علاوه بر این، سنسور دوربینی که انتخاب میکنید باید، فول فریم (APS-C) باشد تا بتواند تصویر را بزرگ کند. در عکاسی حیات وحش، برای عکاسی از سوژه نزدیک بهتر است که نقطه فوکوس را روی چشم‌های سوژه انتخاب کرده و با توجه به بلند شدن فاصله کانونی، دیافراگم را کوچکتر انتخاب نمود.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۹۷۶۹


ارسال