وجود سم «آفلاتوکسین» در شیر، از شایعه تا واقعیت

30 دی 1398 ساعت 13:57

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: شیر تولید شده در استان باکیفیت بوده و مصرف آن هیچگونه مشکلی ندارد.


به گزارش عصرهامون ؛ به نقل از زاهدنیوز ؛ در روزهای گذشته ادعای وجود نوعی سم به نام «آفلاتوکسین» در شیر در یک برنامه تلویزیونی مطرح شده و واکنش های زیادی را درجامعه درپی داشته است که با توجه به اینکه شیر یکی از مهمترین کالاها در سبد غذایی خانواده هاست صحت این ادعا را مورد بررسی قرار دادیم.

دکتر مسعود اصغری در همین رابطه به خبرنگار زاهدنیوز گفت: آفلاتوکسین یک سم قارچ طبیعی است که در خوراک دام وجود دارد و به این ترتیب نمی توان از وجود آن در شیر کاملا اجتناب کرد اما مقدار آن در شیر و لبنیات بسیار کم و به اندازه استاندارد است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: این اداره کل در هر دوره توسط دستگاههای مجهز و ویژه، شیر تولید شده از دامداران را مورد آزمایش و بررسی قرار می دهد تا میزان این سم قارچ در شیر اندازه گیری شود و در آخرین دوره که این آزمایشات در استان انجام شده هیچگونه مشکلی وجود نداشته است.

وی افزود : این سم قارچ در نان و خوراکی است که دامها می خورند و به صورت طبیعی در شیر وجود ندارد و شیر تولیدی در ایران جزو با کیفیت ترین شیرها است.

اصغری درپایان خاطرنشان کرد: استاندارد های خوراک دام نیز در ایران سختگیرانه بوده و همچنین مقررات موجود در کشور درباره میزان مواد قارچی در مواد خوراکی نیز سختگیرانه و استاندارد است که به این ترتیب باید گفت این گونه شایعات و صحبت های غیرکارشناسی تنها به ضرر تولیدکنندگان و مردم عزیز ایران خواهد بود چرا که هم اکنون سرانه مصرف شیر در ایران بسیار پایین تر از سرانه جهانی است.

انتهای پیام/


کد مطلب: 120027

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/120027/وجود-سم-آفلاتوکسین-شیر-شایعه-واقعیت

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/