يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ,12 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۷
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سرباز؛
مسائل اجتماعی دغدغه مسئولان باشد/اعتیاد و طلاق در صدر آسیب ها سیستان و بلوچستان
 
محسن صادقی گفت:در چند سال اخیر اعتیاد، خشونت خانگی، مصرف مشروبات الکلی و طلاق بیشترین آسیب‌های رو به افزایش را در سیستان و بلوچستان به خود اختصاص داده است.
محسن صادقی،دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سرباز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به اهمیت توجه به حل معضلات اجتماعی، بیان کرد: درصورت بی‌توجهی‌ به ریشه و دلیل پیدایش و همچنین نحوه نادرست برخورد با معضلات اجتماعی، باید منتظر افزایش روزافزون این آسیب‌ها در کشور باشیم.

وی افزود: در سالی که گذشت شاهد افزایش روز افزون آسیب های اجتماعی در کشور بودیم هرچند اتفاقات مثبتی هم افتاده که با پیگیری و ادامه آنها شاید بتوان از رشد این آسیب‌ها در سال‌های آینده کم کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سرباز با اشاره به اینکه روند رو به رشد آسیب های اجتماعی در سال جاری نیز تداوم داشته است، گفت: در 10 ماه گذشته از سال جاری با توجه به شرایط مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی که وجود داشت، آسیب‌های اجتماعی در مقایسه با سال‌های قبل رشد داشت که به عنوان یک نکته منفی محسوب می‌شود و باید مسئولان به این نکته توجه کنند که هر مقدار که روی پیشگیری تاکید شود، میزان جرایم و ورودی زندان‌ها کمتر می‌شود و روی شاخص‌های سلامت اجتماعی تاثیر مثبتی می‌گذارد.

وی ادامه داد: انتظار میرود مسئولان برای مسائل اجتماعی دغدغه بیشتری داشته باشند و همه چیز به فعالیت‌های قضایی که هزینه‌های مادی و معنوی بیشتری دارد ختم نشود، مسئولان باید آسیب‌های اجتماعی را به صورت یک واقعیت اجتماعی ببینند نه صرفا از منظرهای نظامی، انتظامی، سیاسی و قضایی به آن نگاه کنند.

صادقی با اشاره به برخی از آسیب های اجتماعی که در یک سال اخیر در سیستان و بلوچستان رشد داشته است، اذعان کرد: باید به این نکته توجه کرد که آسیب‌ها اجتماعی زنجیره‌ای هستند و نوعا بر روی یکدیگر اثر گذاشته و موجب هم افزایی می‌شود اما با این حال، چند آسیب شیوع بیشتری در جامعه دارد تاجایی که تقریبا در چند سال اخیر اعتیاد، خشونت خانگی، مصرف مشروبات الکلی و طلاق بیشترین آسیب‌ها رو به افزایش در سیستان و بلوچستان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در کنار تمامی این معضلات، یک آسیب دیگر هم در حال اضافه شدن به این موارد و در حال گسترش است که نباید از آن غافل شد که همان آسیب‌های اجتماعی ناشی از فضای مجازی است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سرباز با تاکید بر اینکه برای پیشگیری از ارتکاب عمل بزهکارانه توسط افراد به ویژه نوجوانان و جوانان باید وارد یک راهکار عملی شویم، تصریح کرد: به عقیده من باید اورژانس های مددکاری پیشگیری از آسیب های اجتماعی در تمام شهرها، بخش ها و روستا ها تاسیس شود که اعضا آن در درون دل جامعه حضور داشته باشند.

وی افزود: اعضای این اورژانس های مددکاری را می تواند نماینده ای از طرف نیروی انتظامی، نماینده ای کار و امور اجتماعی، نماینده آموزش و پرورش، شهرداری ها، یا دهیاری ها، شوراها، امور جوانان و بهزیستی به ریاست دادستان یا نماینده او باشد، به منظور اجرای برنامه عملی پیش گیرانه و هماهنگی بیش تر به این معنا که اعضای این اورژانس حق داشته باشند با حضور در دل جامعه قبل از وقوع جرم و صرفا با مشاهده قرائن معقول و احتمال قوی بر وقوع جرم در آینده ورود پیدا کرده و تصمیمات مقتضی از باب احیا حقوق عامه اتخاذ شود.

 صادقی با اشاره به اقدامات خاصی که می توان برای کاهش آسیب های اجتماعی رو به رشد انجام دهیم، گفت: آگاهی دادن به خانواده ها برای نظارت و کنترل بیشتر آنان بر فرزندان و گوشزد کردن میزان مجازات جرایم در صورت ارتکاب جرم توسط آنان؛  اتخاذ تدابیر امنیتی بیش تر توسط دولت در محل های جرم خیز و اقداماتی به منظور کمک به خانواده ها، بخصوص نوجوانان و جوانانی که در معرض آسیب قرار دارند؛ اطلاع رسانی شفاف از طریق این اعضا و رسانه های جمعی برای تشویق جوانان درباره تسهیلات و فرصت هایی که جامعه برای آنان قرار داده است می تواند موجب کاهش آسیب های موجود در جامعه شود.
 

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۰۰۵۵


ارسال