جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ ,28 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۰
جنوب شرق روی موج بارش؛
60 میلی متر باران در سیستان و بلوچستان بارید
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در شبانه روز گذشته از حدود 100 نقطه استان بارندگی گزارش شده که بیشینه بارندگی ها با میزان 60 میلی متر در ایستگاه بارانسنجی «درودی نرون» خاش ثبت شده است.
محسن حیدری در گفت و گو با عصرهامون، اظهار داشت: همانطور که انتظار می رفت سامانه بارشی به نسبت قوی از پنج شنبه گذشته فعالیتش را در سیستان و بلوچستان شروع کرد و بارش موثری برای نواحی مرکزی، غربی و بخش های جنوبی استان به ارمغان آورد.

وی با بیان اینکه بارش های 18 نقطه استان به 20 میلی متر و بیشتر از آن رسیده است، گفت: در این مدت از ایستگاه های «سنیپ» خاش 49.5، «زرآباد» کنارک 34، «تمندان» خاش 33.5، «ترشاب» خاش27، شهر دلگان 25، «خیرآباد بالا» و «بهارآباد» زاهدان و «کوه خواجه» هامون 24.5 و شهر کنارک، «میرآباد» زاهدان» و «تیمور آباد» هامون 23 میلی متر گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: در شمال استان نیز بارش های خوبی گزارش شده به طوریکه در شهرهای زابل، 16.5، زهک، 15.9، هیرمند12.6، هامون 11.1 و نیمروز 6.5 میلی متر باران باریده است.

حیدری با بیان اینکه اگرچه بارش های زابل به لحاظ عددی به نسبت بارندگی های جنوب استان ناچیز محسوب می شود، گفت: همین مقدار ناچیز معادل 30 درصد بارش های یک سال زراعی این شهر است. زابل جزو کم بارارن ترین شهرهای کشور است که میانگین بارش سالانه آن حدود 50 میلی متر است.

وی ادامه داد: در این سامانه تمرکز بارندگی ها بیشتر در نواحی مرکزی و ارتفاعات غربی استان بوده اما بارش های موثر دامنه گسترده ای داشته است به طوریکه حداقل حدود 15 شهرستان استان را در بر گرفته است.

عضو ستاد مدیریت بحران هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: از ابتدای آغاز فعالیت سامانه تا صبح امروز از شهرستان های کنارک، چابهار، نیکشهر، فنوج، ایرانشهر، دلگان، بمپور، سراوان، سیب سوران، خاش، زاهدان، میرجاوه، زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز بارندگی گزارش شده است.

حیدری افزود: امروز فعالیت این سامانه بارشی در استان به پایان رسید اما مجدد فردا یک سامانه بارشی جدید با در سطح استان فعال می شود که بیشینه بارندگی های آن تا حدود 15 میلی متر برآورد می شود و دامنه فعالیت زمانی آن کوتاه است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۰۱۱۳


ارسال