پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ,9 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۳
حال و هوای پیروزی انقلاب در شهرستان دلگان؛
جشن هفت شبانه روزی مردم بلوچ پس از شنیدن خبر پیروزی انقلاب
 
مردم بلوچ دهستان هودیان دلگان پس از شنیدن خبر پیروزی انقلاب، هفت شبانه روز به جشن پرداختند.
به گزارش عصرهامون به نقل از صدای بلوچ، در پیروزی انقلاب اسلامی مردم سراسر کشورمان به طریقی نقش داشته اند، از حضور در تظاهرات ضد حکومت شاه تا چاپ اعلامیه و پخش کردن آن در بین مردم ار جمله اقدامات در آن دوران بوده است.

مردم دلگان که در آن دوران منطقه آنها یک روستای دورافتاده بوده هم به نوبه خود نقش موثری در پیروزی انقلاب داشته اند، یکی از آن انقلابیون "ملا دادی رحیمی" از معتمدان و بزرگان منطقه هودیان شهرستان دلگان که در دوران پهلوی میزبان روحانیون تبعیدی بوده است.

این معتمد دهستان هودیان که اکنون به دلیل کهولت سن و بیماری خانه نشین است در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ گفت: برای اولین بار در اوایل دهه پنجاه تصویر حضرت امام خمینی(ره) را در استان کرمان دیدم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در مکتب درس خوانده ام، امورات مذهبی مردم را انجام داده و به همین واسطه روحانیون تبعیدی و یا مهاجر از مرکز به خانه من می آمدند.

این معتمد عنوان کرد: روحانیون تبعیدی در دهستان هودیان و روستاهای مجاور از قیام امام خمینی (ره) و هدف ایشان که اعتلای اسلام عزیز بود، برای مردم این مناطق روشنگری می کردند.

رحیمی اضافه کرد: مردم این منطقه استقبال باشکوهی از این سخنان و روحانیون تبعیدی داشتند؛ البته با توجه به اینکه هودیان با مرکز استان و با مرکز کشور صدها کیلومتر فاصله دارد، روحانیون با خیالی آسوده، قیام امام راحل را تبلیغ می کردند.

وی افزود: در سال 57 تنها یک پاسگاه ژاندارمری با چند سرباز وجود داشت و هیچگونه امکانات رفاهی و دولتی در آن نبود،خبر پیروزی انقلاب اسلامی را چند روز بعد افرادی که به شهرستان ایرانشهر رفته بودند، اطلاع رسانی کردند.

وی تصریح کرد: مردم دهستان هودیان زمانی که خبر پیروزی انقلاب اسلامی را شنیدند با هفت شبانه روز دهل و سرنا به جشن و پایکوبی پرداختند.

رحیمی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی جوانان بسیار زیادی از این دهستان به جهاد سازندگی، سپاه پاسدارن و بسیج مستضعفین پیوستند و در دوران دفاع مقدس یا به شهادت رسیدند و یا به مقام جانبازی نائل آمدند.

این معتمد خاطرنشان کرد: اکنون به برکت پیروزی انقلاب اسلامی، دهستان هودیان هم پیشرفت کرده و امکانات فراوانی به این منطقه سرازیر شده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۰۶۲۴
مرجع : عصرهامون


ارسال