شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۴
هشدار هواشناسی نسبت به وقوع دو مخاطره جوی در جنوب شرق
طوفان و گردوخاک و بارش باران سیستان و بلوچستان را فرا می گیرد
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از امروز وزش باد در استان آغاز می شود و انتظار می رود روز چهارشنبه سرعت وزش باد با احتمال وقوع طوفان گردوخاک به 90 کیلومتر بر ساعت برسد.
محسن حیدری در گفت وگو با عصرهامون، اظهار داشت: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی از امروز وزش باد در سطح استان به ویژه نواحی مرکزی و نوار غربی استان آغاز می شود و سرعت وزش باد سه شنبه شب و روز چهارشنبه به اوج خود می رسد.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود سرعت وزش باد در نواحی مرکزی و غربی 40 تا 70 و مناطق شمالی و زاهدان 70 تا 90 کیلومتر بر ساعت برسد، گفت: انتظار می رود در نوار ساحلی استان نیز وزش باد با سرعت 40 تا 60 کیلومتر بر ساعت روی دهد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا، مواج شدن دریای عمان و احتمال وارد شدن خسارت به سازه های موقت و تأسیسات از جمله پیامدهای این باد شدید است.

حیدری افزود: با توجه به سرعت وزش باد، در نقاط مستعد احتمال وقوع توفان گردوخاک و اختلال در ترددهای جاده ای، ریلی و هوایی وجود دارد.

وی ادامه داد: توصیه می شود اقدامات لازم برای کاهش خسارت ناشی از وزش باد اتخاذ شود. همچنین در ترددهای جاده ای به ویژه تردد در محور های زاهدان-نصرت آباد- بم و بم-ایرانشهر احتیاط شود.

این مسئول در بخش دیگری به ورود سامانه بارشی به استان خبر داد و گفت: از اواخر وقت دوشنبه سامانه بارشی وارد استان می شود و نیمه شمالی و جنوب غرب استان را تحت تأثیر قرار می دهد.

حیدری خاطرنشان کرد: بارش های این سامانه از نوع باران و رگبار خواهد بود  که انتظار می رود با توجه به حجم ریزش ها آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها و پرآب شدن رودخانه های فصلی را در پی داشته باشد.

وی اضافه کرد: توصیه می شود در زمان فعالیت سامانه بارشی از تردد در کنار مسیل ها و رودخانه ها خودداری شود. همچنین با توجه به احتمال برخورد صاعقه از رفتن به ارتفاعات و قرار گیری در فضای باز خودداری شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۰۶۸۸


ارسال