پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ,23 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۹
نگاهی به آخرین وضعیت پیش‌فروش‌ خودروها
 
در هفته اخیر در حالی پیش‌فروش‌های ایران‌خودرو و سایپا ادامه داشت که به گفته رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خودروسازان بیش از ۳۰۰ هزار خودرو معوقه دارند.
به گزارش عصرهامون به نقل از گسترش‌نیوز: در هفته اخیر در حالی پیش‌فروش‌های ایران‌خودرو و سایپا ادامه داشت که به گفته رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خودروسازان بیش از ۳۰۰ هزار خودرو معوقه دارند.

ساعت ۱۱ روز شنبه ۱۹ بهمن ماه امسال پـیش فـروش شـرکت ایران خودرو آغاز شد و علاوه بر این، این خودروساز، پیش فروش ویژه به مناسبت دھه مبارک فجر در روز یکشنبه ۲۰ اسفند ماه هم داشت.
هرچند ایران‌خودرو تغییری در نحوه پیش‌فروش نداشت و ظرفیت‌ها محدود بود اما پیش‌فروش شرکت سایپا به گونه‌ای دیگر انجام شد.
در حالی که تا پیش از این در پیش‌فروش‌های خودرو اعلام می‌شد خودروساز مجاز است در صورت تکمیل ظرفیت، نسبت به قطع ثبت نام اقدام کند اما در پیش‌فروش جدید سایپا اعلام شد در صورت تکمیل ظرفیت هر خودرو، ظرفیت ثبت نام آن خودرو جهت ماه‌های آتی نیز فعال خواهد شد.
روز یکشنبه ۱۹ بهمن ماه اعلام شده بود که احتمالا طرح جدید وزارت صمت برای مدیریت تقاضای خودرو، قرعه‌کشی بین متقاضیان است.
به نظر می‌رسد انتقادهای مکرر از رانت در پیش‌فروش و فروش فوری خودروسازان واکنش خودروسازان را به همراه داشته و بالاخره آنها قرار است سیاست خود را تغییر دهند. اما سازوکار جدید چیست؟ تحویل خودرو به متقاضیان با قرعه‌کشی!
وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی قصد دارد به زودی از طرح خود برای مدیریت تقاضا در بازار خودرو رونمایی کند که شنیده می‌شود طبق این طرح، واگذاری خودرو به مشتریان از طریق قرعه‌کشی انجام خواهد شد.
در همین حال رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم در هفته اخیر اعلام کرده است که خودروسازان ۳۰۰ هزار خودرو معوق دارند. عباس تابش علاوه بر اعلام ۳۰۰ هزار خودرو معوق خودروسازان، بیان کرد: برای ثبت نام خودرو در حال مدیریت هستیم. ما به دنبال تغییر مدل ثبت نام هستیم تا از تقاضای کاذب بازار جلوگیری کنیم همچنین به دنبال این هستیم تا به کمک متولیان شبکه‌های مجازی جلوی سفته بازی را بگیریم.
در همین حال، به نظر می‌رسد خودروسازان تغییر در سازوکار پیش‌فروش خودرو را آغاز کرده‌اند و احتمالا دیگر محدودیت ظرفیت در پیش‌فروش نخواهند داشت.
در همین مورد سایپا اعلام کرده است: «احتراماً، پیرو بخشنامه شماره ۴۵۰۴۰۰ مورخ ۰۶/۱۱/۱۳۹۸ در خصوص شرایط فروش محصولات گروه سایپا به مناسبت دهه مبارک فجر بدینوسیله به اطلاع مشتریان محترم و نمایندگی‌های مجاز گروه خودروسازی سایپا می‌رساند؛ با توجه با استقبال مشتریان از شرایط فروش ویژه دهه مبارک فجر، در صورت تکمیل ظرفیت هر خودرو، ظرفیت ثبت نام آن خودرو جهت ماه‌های آتی نیز فعال خواهد شد.»
بدین ترتیب به نظر می‌رسد همچنان ثبت‌نام خودروهای سایپا ادامه دارد اما در ایران‌خودرو پیش‌فروش محصولات در این مرحله تمام شده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۰۸۵۰


ارسال