شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ,15 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۴
یک مقام مسئول:
پنج وظیفه دارای اولویت یگان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: اولویت های کاری یگان حفاظت محیط زیست استان از برنامه های شاخص و مداوم این یگان است.
وحید پورمردان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون گفت: یگان حفاظت محیط زیست استان با توجه به پهناور بوردن استان، پراکندگی مناطق تحت مدیریت و وجود اقلیم های متفاوت و متغیر در سطح استان از جمله مناطق کوهستانی، مناطق بیابانی، سواحل، اعماق دریا و ... دارای اولویت های خاص در انجام وظایف و نیازمند برنامه ای جامع و متنوع در سطوح مختلف برای انجام وظیفه بهتر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: گشت و کنترل های مداوم، همیشگی و موثر در مناطق یکی از وظایف یگان حفاظت محیط زیست استان است، این گشت ها بر اساس اولویت های مناطق و درجه بندی میزان حساسیت های محیط زیستی در فصول مختلف و برای مناطق مختلف بصورت کاملا متفاوت و کلاسه شده برنامه ریزی و اجرا می شود، این برنامه ریزی در قالب گشت های مداوم، گشت های سرزده، بیتوته های بلند مدت و کوتاه مدت، استفاده از شبکه همیاران محیط زیست و ... است.
پورمردان ادامه داد: مراقبت از زیستگاهها، بررسی و نمونه برداری از گونه ها، گیاهان و ... بررسی وضعیت شکار و صید و کشفیات یگان حفاظت محیط زیست وظیفه اصلی دیگری است که این یگان در امتداد برنامه گشت های خود بصورت مداوم و همیشگی انجام می دهد.

وی افزود: بررسی مسیرها ی خاص و پیش بینی شده با همکاری سایر دستگاه های مرتبط با این امر در خصوص کشف محموله های غیر مجاز حمل گونه های جانوری در استان از دیگر برنامه های یگان حفاظت محیط زیست می باشد که تا کنون بخش اعظمی از این کشفیات با توجه به شرایط و نوع گونه های کشف شده به دامن طبیعت بازگردانده شده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان شرح داد: یگان حفاظت با بیتوته های طولانی مدت در مناطق و طبیعت استان و با حضور مداوم در قالب گشت های متنوع محیط زیستی، برنامه های حفاظتی- مراقبتی از جمله آب و علوفه رسانی به مناطق بسیار خشک برای حیات وحش استان و انجام سرشماری از گونه های جانوری استان در کنار گروه های تخصصی محیط زیست را انجام می دهد.

پورمردان ادامه داد: یکی از اولویت های دارای اهمیت در یگان حفاظت محیط زیست استان، آموزش های کارکنان یگان در طول سال بمنظور به روز بودن و بالابردن سطح معلومات تخصصی است که بصورت آموزش دادن به اقشار بومی مناطق مختلف استان در طول سال دنبال می شود که می توان به نمونه بارز آن به برنامه آموزشی یک روز با محیط بان یا آموزش اقشار مردمِ روستاهای میزبان گاندو اشاره کرد.

پورمردان در خاتمه توضیح داد: یگان حفاظت با همکاری شبکه گسترده همیاران محیط زیست در سطح استان بطور مداوم و تمام ساعات شبانه روز و در سطح بسیار وسیعی وضعیت مناطق و طبیعت استان را رصد کرده و در حال حاضر با بالاترین سطح آمادگی جهت محفاظت و مراقبت از حیات وحش و زیستگاه های استان در حال خدمت رسانی است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۰۸۶۷


ارسال