جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ,29 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
دکتر محمد نادری رعایت بهداشت فردی برای پیشگیری از آلودگی به کرونا ویروس را مساله ای بسیار مهم دانست و اظهار کرد: اگرچه قدرت سرایت این بیماری زیاد است اما کشندگی نسبتا پایین و در حدود 2 درصد دارد.
دکتر محمد نادری در گفت وگو با عصرهامون، گفت: در اواخر سال 2019 میلادی، تعدادی بیمار مبتلا به ذات الریه گزارش شد که در آن زمان عامل ویروس آن ناشناخته بود و الان به نام کرونا ویروس جدید 2019 معروف شد.

وی افزود: کرونا ویروس در برگیرنده گروه بزرگی از ویروس ها می شود که شامل مواد ژنتیکی و یک لایه پوششی است که بروی آن میله های پروتئینی قرار دارد که شبیه تاج یا کراون هستند و به همین علت به آن کورونا ویروس می گویند.

نادری تصریح کرد: انواع مختلفی از کرونا ویروس وجود دارد که علایم تنفسی و برخی اوقات علایم گوارشی می دهند.

وی ادامه داد: علایم تنفسی شامل یک طیف از سرماخوردگی تا ذات الریه می شوند و در اکثر موارد یک بیماری خفیف ایجاد می شود، اما برخی از انواع کرونا ویروس ها علایم شدید ایجاد می کنند؛ مانند بیماری سارس که اولین بار در سال 2002 میلادی از چین شروع شد و بیماری مرس که در سال 2012 میلادی از عربستان شروع شد.

این پزشک متخصص با بیان اینکه کرونا ویروس جدید تحت عنوان COVID-19 از اواخر سال 2019 میلادی از چین شروع شد، اظهار کرد: در ماه دسامبر 2019 میلادی، تعدادی از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان کشور چین گزارش شدند.

وی گفت: در ابتدا بر اساس مشاهدات اینگونه به نظر می رسید که برخی از بیماران سابقه حضور یا کار در بازار عمده فروش ماهی و غذاهای دریایی را دارند؛ بازار مذکور بلافاصله در روز اول ژانویه 2020 تعطیل شد و اقدامات سلامت محیط و گندزدایی در آنجا به طور کامل به انجام رسید.

وی افزود: چند روز بعد پس از رد تشخیص آنفلوانزا فصلی، آنفلوانزا پرندگان، آدنوویروس، کوروناویروس سارس، کوروناویروس سارس و مرس و سایر عوامل بیماریزای، در 9 ژانویه 2020 مشخص شد ویروسی که به عنوان عامل بیماری باعث نگرانی زیادی شده یک کرونا ویروس جدید است که 70 درصد قرابت ژنتیکی با سارس دارد.

این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: این بیماری به صورت ذات الریه در کارگران و فروشندگان بازار غذاهای دریایی و حیوانات زنده در ووهان چین گزارش شد و به تدریج به کسانیکه با این بیماران در ارتباط بودند منتقل شد؛ در اعضای خانواده و نیز پرسنل کادر درمانی، تعداد قابل توجهی از این بیماری گزارش شده است که اکثر آنان از چین و تعدادی نیز از سایر کشورهای دنیا گزارش شده اند.

وی در خصوص نوع جدید کرونا ویروس اظهار کرد: در حال حاضر این ویروس را به اختصار COVID-19 نام گذاری کرده اند. قدرت سرایت این بیماری زیاد است اما کشندگی نسبتا پایین در حدود 2 درصد دارد،یعنی از هر 100 نفر بیمار تقریبا دو نفر فوت می شوند. این بیماری جدید یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود و هنوز واکسن و درمان مناسب برای COVID-19 وجود ندارد.

 
وی در خصوص منشاء این ویروس نیز اذعان داشت: این ویروس عمدتاً در بین حیوانات در حال چرخش است ولی به انسان ها نیز سرایت نموده است که عوامل مختلفی در انتقال از حیوان به انسان دخیل هستند؛ از جمله بروز جهش در ویروس یا تماس مداوم انسان با حیوان. بطور مثال بیماری مرس در عربستان، از شتر به انسان سرایت کرد و بیماری سارس در چین از نوع خاصی گربه سرایت کرد اما مخزن حیوانی کرونا ویروس جدید هنوز دقیقا مشخص نشده است.
 
این پزشک متخصص در خصوص نحوه انتقال این بیماری اظهار کرد: مسیر دقیق انتقال این ویروس هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما به عنوان یک اصل کلی، ویروس های تنفسی از طریق ریزقطرات ناشیاز سرفه و عطسه و یا از طریق لمس کردن اشیای آلوده به ویروس منتقل می شوند. 

وی گفت: کسانی که تماس نزدیک با حیوانات دارند مانند افراد شاغل در بازارهای فروش حیوانات زنده، افرادی که از بیماران مبتلا مراقبت می کنند، از جمله افراد خانواده ایشان و ارائه دهندگان خدمات سلامت از جمله شاخص ترین گروه های در معرض خطر این بیماری هستند.

نادری در خصوص علایم این بیماری اظهار کرد: براساس دانسته های کنونی، این بیماری از یک طیف ملایم تا شدید می تواند بروز کند و با علائمی همچون تب، سرفه، تنگی نفس و در موارد شدید ممکن است ذات الریه، نارسایی کلیه و طبق آمار سازمان جهانی بهداشت حدود مرگ رخ دهد.

وی در خصوص راه های مطلع شدن از آلوده شدن به این ویروس گفت: از آزمایش های پیشرفته تحت عنوان PCR (پی سی آر) می توان برای تشخیص استفاده کرد.
 
این پزشک متخصص در خصوص راه های پیشگیری از این بیماری خاطرنشان کرد: برای ممانعت از شیوع این ویروس در این ایام افراد بهتر است جلوی بینی و دهان خود را هنگام عطسه و سرفه با یک دستمال کاغذی یا گودی آرنج بگیرید، از رها کردن دستمال کاغذی‌های مصرف شده در محیط خودداری کنید، از تماس نزدیک(دست دادن و روبوسی) با کسانیکه دارای تب و علائم سرماخوردگی و به خصوص علایم بیماری حاد تنفسی می باشند پرهیز نمایید و فاصله یک متر اطراف هر فرد  را رعایت کنید.

وی افزود: همچنین کسانیکه با بیمار در تماس هستند و نیز خود بیماران از ماسک استفاده کنند، دست ها را مرتب با آب و صابون بشویید که بسیار مهم و موثر است، در صورت عدم دسترسی به آب،از ژل های ضدعفونی کننده با پایه الکل که نیاز به شستشو با آب ندارند، برای ضد عفونی دست ها استفاده کنید.

وی بیان کرد: علاوه بر این بهتر است حتی المقدور از تماس بی مورد با حیوانات پرهیز نمایید و اگر به حیوان یا محصولات حیوانی دست زدید، دست خود را با آب و صابون بشویید، فرآورده های حیوانی کاملاً پخته شوند،    خیلی مهم است که اگر احساس می کنید بیمار شده اید در منزل استراحت نمایید و اگر دچار علائمی همچون تب و سرفه و تنگی نفس شُدید به پزشک مراجعه کنند. همچنین اگر سابقه سفر به مناطق آلوده را دارید به پزشک خود بگویید.

این متخصص عفونی در پایان تاکید کرد: در صورت داشتن شک به بیمار بودن با توجه به علایم بالینی فرد،پرسش از شرح حال سفر،تماس با بیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد، سالمندان و افراد دارای نقص سیستم ایمنی، گروه‌های پرخطر بیماری کرونا ویروس جدید هستند، در مکان های شلوغ و حمل و نقل عمومی، ازدست زدن به چشم و دهان خود خودداری کنید و برای آگاهی از راه‌های پیشگیری و آخرین وضعیت بیماری این ویروس جدید، فقط به اطلاعیه ها و پیام های وزارت بهداشت کشور توجه کنید.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۳۷۵


ارسال