جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ,29 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۶
رئیس اداره میراث فرهنگی ایرانشهر:
جاذبه های تاریخی نگین بلوچستان چشم انتظار مهمانان نوروزی/بیت تاریخی رهبر انقلاب نیازمند مرمت است
 
حمید خدایاری با اشاره به این که بیت رهبری نیاز به مرمت و بازسازی دارد، گفت: دیار خورشید ولایت آماده پذیرایی از مسافران و مهمانان نوروزی است.
به گزارش عصرهامون، نگین و قلب بلوچستان "ایرانشهر" یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان است که دارای آثار گردشگری و جاذبه های فراوانی از جمله بیت رهبر معظم انقلاب می باشد.

حمید خدایاری،رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر در این خصوص به خبرنگار پهره گفت: بیت رهبر معظم انقلاب یادآور خاطرات تلخ و شیرین حضور در این منطقه است، این مکان در سال 70 از سوی صاحب آن به عنوان یادبودی از اقامت رهبر انقلاب به سازمان میراث فرهنگی اهدا و در سال 86 در فهرست آثار ملی ثبت و مرمت آن توسط سازمان میراث فرهنگی انجام شد.

وی افزود: این مکان در زمینی به مساحت 431 مترمربع با مصالح بومی، خشت، گل و معماری سنتی در خیابان "ولایت" ساخته شده و به عنوان نخستین موزه قرآن و عترت در جنوب سیستان و بلوچستان مورد استفاده قرار می‌گیرد، چهار اتاق این ساختمان با درهای چوبی رو به حیاط باز می‌شود و دارای حیاطی مزین به باغچه‌ای پرگل می باشد که بر زیبایی این بنای ساده افزوده است.
 
خدایاری در تکمیل مطلب فوق با بیان اینکه اتاق های فوق به ترتیب به عنوان کتابخانه، محل اقامت حجت‌الاسلام راشد یزدی، محل اسکان و استراحت رهبر معظم انقلاب و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گرفتند، گفت: موزه قرآن و عترت (بیت رهبر معظم انقلاب) در ایرانشهر محلی است که ایشان در زمان حکومت رژیم ستم‌شاهی، دوران تبعید خود در این منطقه سپری کردند.

این مقام مسئول ادامه داد: رطوبت و شوره ای خسارت پذیر از داخل کوچه این بنای تاریخی و بسیار مهم را تهدید می کند که نیاز به مرمت و بازسازی دارد و حیاط آن هم باید سازماندهی شود که با همکاری شهرداری، اداره آب و فاضلاب شهری ساماندهی این بنا امکان پذیر می باشد و این مکان به آن شکلی که شایسته است باید بازسازی شود.
 
وی بیان کرد: با توجه به واقع شدن ایرانشهر در مسیر زاهدان و چابهار، جاذبه‌های گردشگری این شهرستان همه ساله از سوی علاقمندان به قرآن و عترت، مسافران و گردشگران مور بازدید قرار می گیرد.


رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر خاطر نشان کرد:  اگر ارگان های ذیربط در بازسازی پروژه بیت مقام معظم رهبری همکاری لازم را داشته باشند، عید نوروز سال 99 هم این مکان آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران خواهد بود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۳۸۲


ارسال