جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ,29 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۹
قلیان ممنوع، حداقل تا پایان دوره همه گیری کرونا
 
مدیر گروه سلامت محیط و کار حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: استفاده از قلیان و مواد دخانی سرعت انتقال عفونت های تنفسی را چند برابر می کند.
به گزارش عصرهامون، در روزهای اخیر شیوع گسترده ویروس کرونا در نقاط مختلف دنیا و انتقال سریع این ویروس، نگرانی ها را در خصوص نقاط تجمعی افزایش داده و بسیاری از مردم خواستار تعطیلی موقت این قبیل اماکن هستند.

یکی از شهروندان زاهدان در گقت وگو با خبرنگار ما ضمن ابراز نگرانی از فعالیت چایخانه ها و قلیان سراها در سطح این شهر گفت: امروز دیگر استعمال دخانیات و کشیدن قلیان تنها سلامت یک فرد را تهدید نمی کند، بلکه به نوعی سلامت همه افراد جامعه را به خطر می اندازد.

سرحدی افزود: تداوم فعالیت اماکنی مثل قلیان سراها می تواند زمینه ساز شیوع این ویروس و انتقال آن به همه افراد شود و لازم است تا با حساسیت زیادی در این خصوص تصمیم گیری شود.

قلیان ممنوع، حداقل تا پایان دوره همه گیری کرونا
عبدالرزاق پاکزاد، مدیر گروه سلامت محیط و کار حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت وگو با عصرهامون، گفت: حذف استعمال دخانیات از برنامه زندگی و خداحافظی با قلیان توصیه همیشگی کارشناسان بهداشتی است امّا در شرایط فعلی که دنیا با همه گیری ویروس کرونا مواجه شده است نوع برخورد مردم، فعالان صنف چای خانه و قلیان سرا و  دستگاه های اجرائی مرتبط با این پدیده نیاز به بازنگری و تغییر جدّی دارد.

وی جلب مشارکت مردم و خانواده در عدم استفاده از قلیان و همکاری چای خانه ها در تعطیلی داوطلبانه این مراکز را رویکرد اصلی نظام سلامت برای حذف این مسیر از چرخه انتقال ویروس کرونا بر شمرد و گفت: امیدواریم تا با فعالیت های آموزشی و به دلیل حساسیتی که در جامعه در مورد همه گیری کورونا ایجاد شده است از امروز شاهد فعالیت این واحدهای صنفی نباشیم.

دبیر کمیته پدافند غیر عامل و ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: به منظور صیانت از سلامت مردم هماهنگی لازم با نهادهای قضائی و امنیتی صورت گرفته است تا درصورت عدم همکاری هر یک از واحدهای صنفی در تعطیلی موقت قلیان سرا، پلمب دائمی و یا حداقل طولانی مدت انجام شود.

پاکزاد با اشاره به تاثیرات انکار ناپذیر تجمع در اماکن عرضه کننده قلیان در انتقال ویروس های تنفسی و نقش این مراکز در پخش ویروس در جامعه گفت: حضور در این مراکز و استفاده از ابرازآلات  استعمال دخانیات احتمال انتقال ویروس به فرد مصرف کننده را به شدت افزایش می دهد و از این طریق پای ویروس به محیط خانواده را نیز باز خواهد کرد.

شایان ذکر است از امروز طرح تعطیلی و پلمب مراکز عرضه کننده قلیان شروع شده است و مراکزی که در این ایام اقدام به توقف فعالیت خود ننمایند به طور دائم پلمب خواهند شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۴۰۶


ارسال