يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ ,29 March 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
استاندار سیستان و بلوچستان ضمن دستور برای مسدود سازی رسانه های شایعه ساز در خصوص کرونا، گفت: آگاه سازی و آموزش باید اولویت‌ رسانه باشد.
به گزارش عصرهامون، احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه شورای اطلاع رسانی استان، گفت: رسانه‌ها در زمینه سیل سیستان و بلوچستان و انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار تاثیرگذار بودند که امیدواریم در بحث ویروس کرونا و اطلاع رسانی درست به مردم نیز به خوبی به وظایف خود عمل کنند و باید رسانه های شایعه ساز در خصوص کرونا مسدود شوند.

وی افزود: آنچه امروز بیشتر نگران آن هستیم این است که بیگانگان در حال جولان در فضای مجازی هستند و با انتشار اخبار غیر موثق و غیر واقعی، افکار عمومی را به مخاطره می اندازند؛ جعل سند می کنند و اسنادی منتشر می کنند که می تواند اضطراب و استرس به مردم وارد کند و آنان را دچار مسائل ناهنجار کند.

نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر اینکه در حوزه کرونا هم همین شرایط وجود دارد، افزود: در ابتدای بحث شیوع بیماری کرونا در نیمه اول بهمن ماه قرارگاه اصلی در استان تشکیل شد و همه آنچه که باید پیش بینی شود مطرح و اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با این وجود فرصت‌طلبان دست به اقداماتی زدند که علاوه بر استرس بیماری، کرامت انسانی را در جامعه به مخاطره انداخته که باید برخورد جدی با آنها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی این ویروس سطح انتشار از یک محدوه خارج شده، خاطرنشان کرد: برخی شنیده ها حاکی از این است که این ویروس در نقاط گرم امکان انتشار کمتری دارد که این مساله نیازمند بررسی بیشترعلمی است.

استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه آنچه بیشتر مهم است حساسیت داشتن به این مطلب است که چه کنیم که جامعه آسیب کمتربببیند، گفت: دانشگاه علوم پزشکی کمک کند تا با اطلاع رسانی دقیق اعتماد مردم را به دست آورد هیچ چیز قابل پنهان کردن نیست و در کنار اطلاع رسانی آموزش و اقدامات پیشگیرانه نیز باید اولویت اول قرار بگیرد.

وی آموزش و همچنین درمان را از مهم ترین اولویت های لازم در برهه کنونی دانست و اظهار کرد: از حدود 80 هزار نفری که تاکنون در سطح دنیا به این بیماری  مبتلا شده اند، قریب به 35 هزار نفر بهبود یافته و به شرایط عادی بازگشته اند.

وی تصریح کرد: همه باید بدانند بیماری در همه جا متصور است و این استان نیز به دلیل همسایگی با ۲ کشور که خیلی اطلاعات دقیقی در مجامع بین‌المللی به ثبت نمی‌رسانند درگیر آلودگی است.

وی با ابراز نگرانی از اطلاع رسانی ناصحیح که منجر به مخاطره افتادن سرمایه اجتماعی و کاهش اعتماد مردم میشود اذعان داشت: رسانه ها نباید به راحتی از کنار اطلاع رسانی معاندین و بیگانگان گذر کنند و باید اطلاع رسانی دقیق و بموقع آنها را در هدفشان ناکام کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در شرایط فعلی سطح انتشار ویروس از یک محدوده خارج و فراگیر شده و باید کاری کنیم جامعه کمتر دچار آسیب شود که در این زمینه نیاز به آموزش و پیشگیری و درمان است.

وی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی باید برای اعتماد مردم تلاش کند و هرچیزی که جان انسان‌ها را به خطر اندازد باید تعطیل شود.

موهبتی با اشاره به اینکه مردم نباید به جوسازی‌ها و توصیه‌های فضای مجازی توجه کنند، گفت: فضای مجازی باید کنترل و سایت‌ها و گروه‌هایی که در این رابطه اطلاعات غلط و غیرعلمی در اختیار مردم قرار می‌دهند و باعث اضطراب و استرس مردم میشوند باید مسدود شوند؛ از طرفی دستگاه های متولی و رسانه ها باید اولویت خود را آموزش و آگاهسازی برای مقابله با این ویروس قرار دهند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۴۹۹


ارسال