چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ,27 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۰
پیرمحمد ملازهی عنوان کرد؛
جنایت دولت هند در سایه حمایت کاخ سفید و سکوت رسانه ها/حساب هندوهای افراطی از قاطبه مردم جداست
 
پژوهشگر و کارشناس ارشد مسائل شبه قاره هندوستان و پاکستان گفت: جنایات هندوها در کشمیر و کشتار مسلمانان نتیجه همدستی پلیس این کشور با این گروه افراطی و حمایت کاخ سفید از حزب بی‌جِی‌پی هندوستان است.
پیرمحمد ملازهی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به آخرین تحولات هند و منطقه کشمیر، بیان کرد: بحرانی که در حال حاضر در هند به وجود آمده نتیجه همان قانون شهروندی است که در این کشور به تصویب رسید و عامل دیگر نیز مسئله کشمیر بود و حذف ماده 370 قانون اساسی که دلالت بر این مهم داشت که تمامی موارد کشمیر توسط ساکنین این منطقه و دولت محلی آن انجام شود.

وی افزود: لغو این قانون نگرانی های زیادی به وجود آورد که ترکیب جمعیتی کشمیر به هم خورده و مجوز پیدا می کردند تا افراد دیگر به این محل نقل مکان کرده خانه خریده و ساکن شوند و ترکیب جمعیتی کشمیر به بهم بخورد.

این پژوهشگر و کارشناس ارشد مسائل شبه قاره هندوستان و پاکستان با اشاره به اینکه این مسئله برای مردم کشمیر و مسلمانان هندوستان قابل قبول نیست، گفت: آنچه که بیش از همه موجب بحران شده مربوط به بخش تابعیت در قانون شهروندی جدید هندوستان است چرا که بسیار خطرناک است برای آن دسته از مسلمانانی که باید ثابت کنند قبل از سال 1947 در آن مناطق ساکن بوده اند.

وی ادامه داد: بیشترین افراد مسلمانی که تحت تاثیر این قانون قرار می گیرند مسلمانات بنگال هندوستان هستند،  تا سال 1947 بنگال یک راجا نشین بوده اما پس از تجزیه شد تبدیل به دو بخش شد تحت عنوان پاکستان شرقی که در حال حاضر کشور بنگلادش است و بخش بنگال هند که بالای چندین میلیون مسلمان در آن مانده و بدون هیچ سند هویتی در این منطقه زندگی می کنند چرا که هند مدعی ایست این افراد پاکستانی بوده و باید به آن کشور بروند.

مسلمانان هند نگران هویت خود هستند

ملازهی با تاکید بر اینکه نگرانی اصلی مسلمانان عدم هویت بخشی به ساکنین واقعی کشمیر است، اذعان کرد: مسلمانان کشمیر نگران هستند که افراد ساکن این منطقه که سالهاست در این محل زندگی کرده و نسل های آنان متعلق به آنجاست از سوی هندوستان به رسمیت شناخته نشده و هیچ مدرک هویتی دریافت نمی کنند اما افراد دیگر با ادیان دیگر می توانند به راحتی به این کشور مهاجرت کرده و تابعیت بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: با سرازیر شدن هندوها به کشمیر تعادل جمعیتی این منطقه به هم خورده و دیگر مسلمانان در اکثریت جمعیتی نخواهند بود و کشمیر که زمانی تنها منطقه هند با اکثریت مسلمان نشین بود نیز به دست هندوها خواهد افتاد.

این کارشناس مسائل شبه قاره تصریح کرد: گروه های راست افراطی که در کنار حزب بی‌جِی‌پی هند هستند در حال حاضر اعتراض مسلمانان را بهانه کرده و آغاز به تخریب مراکز دینی مسلمانان و حمله به خانه های آنان کرده و کشتارهای بیرحمانه ای را به راه انداخته اند.

پلیس هند با هندوهای افراطی همدست است

وی با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی و پلیس نیز همدست هندوهای افراطی هستند، گفت: متاسفانه مشاهده می کنیم که نیروهای امنیتی و پلیس هند نیز در گروه های افراطی نفوذ داشته و همراه این افراد اقدام به تخریب و کشتار می کنند هرچند این موضوع برای دولت هند زیانبار است و موجب افت موقعیت این کشور در منطقه و جهان می شود اما واقعیت این است که این اتفاق در حال انجام است و هیچ کس نیز جلودار آن نیست.

ملازهی افزود:  قانون جدید به آن معناست که همه مهاجران از هر دینی می توانند تابعیت گرفته اما مسلمانان این حق را ندارند این قانون همه جمعیت 200میلیون مسلمان هندوستان را تحت تاثیر قرار داده و همه را خارجی میداند یعنی مسلمانان پاکستانی هستند، ظاهر این قانون به گونه ای طراحی شده که مسلمانان را تحت فشار قرار میدهد.
 
وی با تاکید بر اینکه سکوت مسلمانان در قبال این جنایات به دلیل مسائل اقتصادی و سیاسی است، بیان کرد: کشورهای مسلمان به دلیل روابط اقتصادی و سیاسی که با هند دارند چشمشان را به روی این موضوع بسته اند و تنها چند کشور همچون ایران و پاکستان این موضوع را محکوم کرده و خواستار پیگیری شرایط مسلمانان کشمیر شدند.

این پژوهشگر و کارشناس ارشد مسائل شبه قاره هندوستان و پاکستان ادامه داد: هند در حال تبدیل شدن به قدرتی جهانی است و همین موضوع موجب شده تا کشورهای مسلمان به دنبال ارتباط بیشتر با این کشور باشند همانگونه که عربستان هزینه بسیاری در هند کرده و بیشترین انرژی این کشور را تامین می کند اینگونه موضوعات موجب می شود تا این کشور هیچ حرفی در مورد کشتار مسلمانان هند نزند.

کشورهای غربی و عربی چشمشان را به روی جنایات هندوها بسته اند

وی با تاکید بر اینکه کشورهای غربی چشم به نظر امریکا دارند، اذعان کرد: آمریکا با هدف کنترل چین به هند نزدیک شده و از این کشور حمایت می کند در موضوع کشتار مسلمانان نیز به دلیل روابط حسنه با هند سکوت کرده و دیگر کشورهای غربی نیز با نگاه به ارباب خود سکوت کرده اند.
 
ملازهی سفر ترامپ به هندوستان را نیز در همین راستا دانست و تصریح کرد: مسلمانان نیز در هندوستان یکپارچه نیستند و گروهی با دولت همکاری کرده، برخی تظاهرات راه انداخته و تعدادی نیز اقدامات خرابکارانه انجام می دهند.

وی گفت: حزب بی‌جِی‌پی هند به دنبال پیروزی در انتخابات است و همه اقداماتش در همین راستاست چراکه اگر حزب دیگری پیروز شود قوانین جدید حذف شده و به قانون اساسی هند عمل خواهد شد.

این کارشناس مسائل شبه قاره در پایان با تاکید بر اینکه باید حساب هندوهای افراطی را از مردم این کشور جدا کرد، اذعان کرد: این افرادی که دست به تخریب و کشتار می زنند عده ای هندوی افراطی هستند وگرنه مردم هند به خصوص هندوها بسیار صلح طلب بوده و با مسلمانان رابطه خوبی دارند دولت هند نیز نمی تواند به 200میلیون مسلمان خود بی توجه باشد و بی تردید پس از بهره برداری های سیاسی و انتخاباتی بار دیگر همه چیز به روال عادی خود باز خواهد گشت.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۷۴۹


ارسال