سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ,26 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۱
در پی عدم رعایت مسائل بهداشتی رخ داد؛
کرونا در صف نانوایی ها/وسواس شهروندان سیستانی در مراجعه به خبازی ها
 
کیفیت پایین نان و همچنین عدم بکارگیری نیروی متخصص و سالم در برخی از نانوایی های شهرستان زابل سبب شده تا شهروندان در خرید نان وسواس بیشتری به خرج دهند.
به گزارش عصر هامون به نقل از  پایگاه خبری اوشیدا؛ رعایت بهداشت این روزها که شیوع ویروس کرونا در کشور افزایش داشته دغدغه بسیاری از شهروندان سیستانی شده است، چرا که در بسیاری از معابر و برخی از مناطق حاشیه نشین این شهرستان به طور کلی بهداشت توسط افراد محدودی رعایت نمی شود.

از طرفی کیفیت پایین نان و همچنین عدم بکارگیری نیروی متخصص و سالم در برخی از نانوایی ها سبب شده تا شهروندان در خرید نان وسواس بیشتری به خرج دهند.

به طور کلی نانوایی های شهرستان زابل را می توان به درجه های بد و ضعیف تقسیم بندی کرد چرا که مهمترین اصل در پخت نان که همان بهداشت کارکنان است در این مکان ها رعایت نمی شود.

البته معدود تولیدی های نانی هم وجود دارند که به کیفیت و بهداشت اهمیت دهند اما تعداد این نانوایی ها به اندازه انگشتان دست است.

به گفته هادی میرزایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل قبل از شیوع ویروس کرونا در برخی از بازدید های میدانی کارشناسان بهداشتی از نانوایی های سطح شهر، موش و سوسک مشاهده شده است که این نشان از عدم رعایت بهداشت در این مکان ها دارد.

خطر انتقال ویروس کورونا از طریق نان جدی است

جواد اکبری زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت وگو با خبرنگار اوشیدا گفت: خطر انتقال ویروس کورونا از طریق نان جدی است.

وی افزود: با عنايت به خطر جدی ويروس کورونا از طريق نان از عموم مردم درخواست می کنیم از منتظر ماندن در واحد نانوايی و پهن کردن نان برای خنک شدن خودداری کنند.

وی ادامه داد: شهروندان از بريدن و خرد کردن نان توسط چاقو و برس هاي عمومی که در نانوايی ها وجود دارد پرهيز کنند.

اکبری زاده تصریح کرد: اگر نان خريداری شده و حمل شده به منزل آلوده باشد برای اطمينان از سلامت آن بايد بدانيم که نان قابليت شستشو و ضد عفونی کردن ندارد و درجه حرارت پايين حتی فريز کردن در يخچال، ويروس های موجود در نان را از بين نمی برد، بنابراين تنها راه و بهترين راه حرارت دادن مجدد آن قبل از مصرف می باشد.

وی گفت: استفاده از توسترهای برقی و گازی و ماکروويو و در صورت عدم دسترسی به موارد فوق استفاده از ماهيتابه و قابلمه جهت حرارت دادن توصيه می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل خاطرنشان کرد: شهروندان در صف نان لازم است حداقل يک متر فاصله با يکديگر را حفظ کرده و حتی الامکان از پول نقد استفاده نکنند.

وی گفت: همچنین شهروندان در صورتی که از رعايت موارد بهداشتی در نانوايی مطمئن نيستند از نان های صنعتی استفاده کنند.

اکبری زاده ادامه داد: این موارد در سبزیجات نیز صدق می کند لذا باید سعی کنند میوه و سبزیجاتی انتخاب شود که ظاهری سالم و بدون پوسیدگی داشته باشند و پس از ورود به منزل کیسه‌های میوه و سبزی را در جایی مخصوص و دور از دسترس کودکان قرار دهند به گونه‌ای که تماسی با سایر وسایل منزل نیز نداشته باشند.

وی بیان کرد: پس از آنکه دست‌ها را به خوبی شسته شد ظروف مخصوص حاوی مواد ضدعفونی کننده را درون سینک ظرف‌شویی قرار دهند و میوه و سبزی را به آن وارد کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل تصریح کرد: با گذشت زمان لازم بر حسب نوع ماده ضدعفونی کننده، میوه و سبزی را به خوبی آبکشی کرده و در سبد مخصوص قرار دهند.

وی گفت: با اتمام عملیات ضد عفونی کردن میوه و سبزی، کیسه‌های پلاستیکی را دور انداخته و سینک و محل قرار دادن کیسه‌های خرید را شسته یا ضد عفونی کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۸۷۰


ارسال