سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ,4 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۲
در گفت و گو با کارشناسان اقتصادی عنوان شد؛
همت و همراهی؛ دو بال پرواز برای سعادت کشور و تحقق جهش تولید/دولت باید از تولید داخلی حمایت کند
 
کارشناسان اقتصادی سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه دولت باید از تولید داخلی حمایت کند، همت تولیدکنندگان و صنعت گران کشور و همراهی و حمایت مردم از کالاهای ساخت ایران را دو بال تحقق "جهش تولید" دانستند.
به گزارش عصرهامون؛ رهبر معظم انقلاب در یک دهه اخیر همه ساله با اشاره به توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی بر اهمیت دست یابی توان تولید محصولات ایرانی تاکید داشتند و امسال نیز همچون سال های گذشته با تاکید مجدد بر این مهم،  امسال را با نام "جهش تولید" نامگذاری کردند تا شاهد جهشی چشمگیر در تولید ملی باشیم.

به عقیده کارشناسان اقتصادی رسیدن به این چشم انداز منوط به جلوگیری از واردات بی رویه و حمایت از تولیدکنندگان داخلی و فاصله گرفتن از اقتصاد تک محصولی است، همچنین در این راه باید دولت با همتی مضاعف از کارآفرینان و تولیدکنندگان داخلی حمایت کرده و بیش از گذشته برای تحقق این خواسته تلاش کند.

"جهش تولید" نیازمند تکیه بر توان داخلی است

در همین راستا، سید علی هاشمی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ما، با تاکید بر اینکه توجه رهبر معظم انقلاب به تولید داخلی نشان دهنده اهمیت این موضوع است، گفت: رهبر معظم انقلاب سال های متوالی بر تولیدات داخلی تاکید داشته و آن را بهترین راه برای برون رفت از مشکلات و بی اثر کردن تحریم هاست ایشان به خوبی به همه ملت ایران و مسئولان گوشزد می‌کنند که راه برون رفت از مشکلات اعتماد به کشورهای اروپایی نیست بلکه تکیه بر تولید داخل و جوانان ایرانی است.
 
وی افزود: اگر به روند رو به رشد کشورهای موفق جهان نگاه کنیم می بینیم که رسیدن به جایگاه کشورهای صنعتی و پیشرفته از راه تولید داخلی و توجه به توان محققان و تولیدکنندگان ملی است.

این کارشناس ارشد اقتصاد با بیان مثالی در این زمینه، اذعان کرد: مثال واضحی که می توان در این راستا عنوان کرد بازخوانی رشد کشورهای شرق آسیاست که در گذشته ای نه چندان دور حتی از کشورهای آفریقایی امروز نیز فقیر تر بوده و حتی برای تامین کوچکترین نیازهای خود محتاج بودند اما با حمایت از کالای داخلی رونق اقتصادی در کشور خو و وضع قوانینی حمایتی توانسته اند امروزه به قدرت های اقتصادی در دنیا تبدیل شوند.
 
وی ادامه داد:جلوگیری از واردات بی رویه کالاهای بی مصرف خارجی و محافظت از مرزها برای کنترل قاچاق اولین گام برای دست یابی به اقتصادی مستحکم است در ادامه دولت باید از بخش خصوصی به خصوص تولید کنندگان خرد و کلان حمایت کند تا دیگر نگران بازار مصرف نباشند و برای دریافت وام سال ها در راهرو های ادارات و بانک ها قدم نزنند.

هاشمی نژاد با گلایه از برخی مسئولان دولتی، تصریح کرد: رانت موجود در واردات و دلارهای دولتی موجب شده تا برخی مسئولین شروع به سنگ اندازی جلوی پای تولید کنندگان کنند تا بازار مصرف تنها در اختیار کالاهای وارداتی آنان باشد، وقتی می شنویم حتی جوراب از چین وارد می شود جای تاسف دارد در حالی که تولید کنندگان داخلی ورشکسته می شوند.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد ما نیازمند توجه مستمر است از یک سو باید روند خوب دستگاه قضا در برخورد با مفسدان ادامه پیدا کرده و از سوی دیگر باید از جوانان مبتکر و تولیدکنندگان داخلی حمایت شود تا بتوانیم در پایان سال جشن جهش تولید را همراه با عبور از مشکلات و موانع بگیریم.

"جهش تولید" با کمک همه دست یافتنی است

یکی دیگر از کارشناسان مسائل اقتصادی سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه اینکه رهایی از اقتصادی ضعیف و رسیدن به اوج اقتدار و جهش تولید نیازمند همتی ملی و وحدتی یک پارچه است، گفت: بی تردید ایران سرزمین گنج های پنهان و مموقعیت های ناب اقتصادی است تنها باید ممسئولان دولتی به دور از هرگونه جهت گیری سیاسی به دنبال کشف این استعدادها و موقعیت های ناب باشند.

وی افزود: ایران کشوری بزرگ و با استعدادهای بی نظیر است که هممانند آن در هیچ جای گیتی وجود ندارد و با اندکی همت و تلاش می تواند پا به پای کشورهای صنعتی در حرکت بوده و حتی از آنان عبور کند همانگونه ای که در بسیاری از علوم و صنایع از بسیاری از کشورهای جهان و ابرقدرت ها عبور کرده ایم.

مریم سالاری با اشاره به برخی نقاط ضعف در اقتصاد ایران، بیان کرد: متاسفانه گاهی بر ضعف های خود تاکید داریم به عنوان مثال حمایتی که از خودروساز های داخلی می شود موجب شده تا آنها اصلا به دنبال پیشرفت نبوده و همین روند را ادامه دهند اما اگر کمی به این صنایع فشار وارد می شد می توانستیم همچون بسیاری از کشورهای دیگر که خودروسازی آنان پس از ما تاسیس شده در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی ادامه داد: در فولاد، استخراج از معادن و نفت متاسفانه رو به خام فروشی آورده ایم و می بینیم که دشمنان هم با تحریم به راحتی جلوی آن را سد می کنند اما اگر بجای خام فروشی به دنبال صنایع تبدیلی و تبدیل نفت و کنسانتره معادت به ارزش افزوده باشیم می توانیم در زمانی کوتاه با جهشی بلند از بسیاری از کشورهای منطقه عبور کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی اذعان کرد: سیاست های فروش نفت و واردات بی رویه اجناس بی کیفیت باعث شده است تا بسیاری از تولید کنندگان داخلی به دولت اعتماد نداشته باشند و از سرمایه گذاری هراس داشته باشند اما اگر از آنان حمایت شود می بینیم که ما می توانیم موفق شویم.

وی با تاکید بر اینکه تحقق جهش تولید نیازمند حمایت همه ملت ایران است، تصریح کرد: مردم نیز باید در کنار حمایت دولت از تولید کنندگان داخلی با خرید اجناس ایرانی از کارگران و تولید کنندگان داخلی حمایت کنند تا حتی اگر جنسی با قاچاق به کشور وارد می شود از سوی مردم خریداری نشده و با این ترفند جلوی قاچاق نیز گرفته شود.

زنجیره تولید باید تداوم داشته باشد

رضا احسان منش نیز در گفت و گو با خبرنگار ما، با تاکید بر اینکه تاکید رهبری بر تولید ملی قابل توجه بوده و نشان دهنده اهمیت این موضوع است، گفت: اگر به نام گذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری در این سال ها توجه کنیم می بینیم که ایشان با آینده نگری خوب به دنبال به چرخش در آوردن چرخ دنده های اقتصادی کشور هستند.

وی افزود: پس از اقتصاد مقاومتی، حمایت از کالای ایرانی و رونق تولید امسال به جهش تولید رسیده ایم یعنی دقیقا روندی که یک اقتصاددان با تجربه برای ایجاد رونق اقتصادی پیش بینی می کند و این خود نشان دهنده اوج دانش و شناخت مقام معظم رهبری از مسائل روز کشور است.

این دانشجوی دکترای اقتصاد بیان کرد: در سال های اخیر بی شک بسیاری از نهادها برای ایجاد کارخانه های کوچک زود بازده و همچنین کارآفرینی افراد تلاش های بسیاری انجام داده اند که این امر باعث شده مشاغل متعددی ایجاد شود و امسال نیز با تداوم این راه شاهد شکوفایی اقتصادی خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه کشور در بدترین شرایط تحریمی به خودکفایی رسیده است، خاطرنشان کرد: امروز ایران این ظرفیت را دارد که تمام نیاز های کشور را در خود کشور تولید و به فروش برساند چرا که این کشور سرشار از استعداد و پس از سالها تاکید رهبر مقام معظم رهبری بستر اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی فراهم شده و حتی به جایی رسیده ایم که آماده دورخیز بلند و جهشی به سوی قله های پیشرف هستیم.
 
 وی در پایان با تاکید بر اینکه ایران یکی از قدرت های اقتصادی جهان است، تصریح کرد: در شرایطی که تمامی دنیا برای تامین نیاز شهروندان خود به مشکل برخورده و شاهد خالی شدن همه فروشگاه های غربی و شرقی هستیم می بینیم که در ایران هیچ مشکلی برای تامین نیاز مردم با وجود تحریم های ظالمانه وجود ندارد این به آن معناست که ایران توانسته است به قدرت اقتصادی و تولید داخلی رسیده و در آینده به یکی از صادرکنندگان برتز جهان نیز تبدیل خواهد شد.


انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۱۵۹


ارسال