چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ,23 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۵
بازی های بومی و محلی سیستان را بیشتر بشناسید؛
از کشتی بومی سیستان تا توتن سواری بر آب های هامون
 
بازی های بومی و محله ای از جمله سرگرمی های قدیمی مردم استان سیستان و بلوچستان برای پر کردن اوقات فراغت و نشاط و تندرستی در گذشته معرفی میشود که مردم معمولا آن را در روستاها برگزار می کردند.
به گزارش عصرهامون، به نقل از اوشیدا؛ استان سیستان و بلوچستان به عنوان یک سرزمین کهن با قدمت بالا سنت ها و فرهنگ های متفاوتی را از گذشته تا به امروز حفظ کرده است.

موقعیت جغرافیایی سیستان و بلوچستان و همچنین همسایگی دو کشور افغانستان و پاکستان نیز در انتقال فرهنگ ها بی تاثیر نبوده است.

بازی های بومی و محله ای از جمله سرگرمی های قدیمی مردم استان سیستان و بلوچستان برای پر کردن اوقات فراغت و نشاط و تندرستی در گذشته معرفی میشود که مردم معمولا آن را در روستاها برگزار می کردند.

مسعود دهمرده رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان زهک در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: شهرستان زهک یکی از فعال ترین شهرستان در بحث برگزاری بازی های بومی و محله ای است که هر ساله در روستاهای این شهرستان مردم برای انجام آن گردهم می آیند.

وی افزود : ورزش معروف منطقه سیستان را می توان کشتی کج گردان نام برد که طرفداران زیادی در کل استان سیستان و بلوچستان دارد.

دهمرده ادامه داد: این بازی به طوری است که دو نفر در رو به روی هم قرار می گیرند و به وسیله شالی که به کمر بسته اند باید تعادل نفر مقابل را به هم زده و پشت او را به زمین بزند تا برنده از زمین بیرون آید.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان زهک تصریح کرد: این ورزش در سیستان طرفداران بسیاری دارد و همین امر باعث شده است تا کشتی کج گردان همواره در بین ورزشکاران برگزار شود.

و همچنین به دیگر بازی های بومی محله ای در سیستان اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از بازی ها مهم و هیجانی در سیستان توتن سواری است .

وی خاطرنشان کرد: این بازی معمولا در مناطقی که در گذشته نزدیک به تالاب هامون بوده‌اند برگزار می شد و افراد به وسیله قایقی که توتن نام دارد در تالاب هامون به مسابقات می پرداختند و به نفرات اول جوایزی اهدا می شد.

دهمرده همچنین تصریح کرد: کیچ زور هم یک بازی بومی دیگر در سیستان است که نیاز به دو گروه چند نفره و یک داور ، بازی به صورتی برگزار می‌شود که داور تکه ای چوب یا استخوان را به وسط زمین پرتاب میکند و بازیکنان باید زودتر آن را به داور برسانند.

از دیگر بازی های بومی محلی در سیستان میتوان به خسو ، گل گل و سمه گل و حتی شتر سواری اشاره کرد که زنان و مردان به رقابت می پردازند.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۱۷۲


ارسال