چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ,5 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۹
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان؛
سدهای سیستان و بلوچستان سرریز شد
 
محمد دلمرادی گفت: دو سد مخزنی پیشین و خیرآباد در پی بارندگی های چند روز اخیر در سیستان و بلوچستان سرریز شد.
محمد دلمرادی سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با عصرهامون، با اشاره به اینکه بارندگی های اخیر در استان موجب آبگیری سدهای این منطقه شده است، بیان کرد:  در پی بارندگی های چند روز اخیر در استان بیش از ٢٣ میلیون مترمکعب آب در پشت سد پیشین ذخیره شده و این سد با حجم مخزن ١٧٥ میلیون مترمکعب سرریز شد.

وی افزود: این سد مخزنی با ظرفیت ۱۷۵ میلیون متر مکعب آب برای جمع‌آوری آب ناشی از سیلاب های فصلی رودخانه سرباز و جلوگیری از روان آب ها در جهت کمک به احیا زمین‌های کشاورزی منطقه باهوکلات دشتیاری ساخته شده و می تواند با ذخیره آب باران در فصل باران تامین کننده نیاز مردم در روزهای گرم و خشک سال باشد، به طور کلی سد پیشین نقش مهمی در اشتغال و تولید انواع محصولات کشاورزی در پایین دست دارد.

دلمرادی با اشاره به اینکه بر اثر بارش و سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان سد خیرآباد شهرستان نیکشهر برای دومین بار در چند ماه اخیر سر ریز شد، بیان کرد: این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج ۴۰۰ متر، ارتفاع از پی ۶۳ متر، ارتفاع از بستر ۶۲ متر و حجم مفید و قابل بهره‌برداری آن ۱۶۷ میلیون متر مکعب است.

وی ادامه داد: اقدامات خوبی برای جمع آوری آب باران در سیستان و بلوچستان انجام گرفته است و به طور کلی از مجموع ۲۲ سد در دست بهره‌برداری در این استان، 7 سد مخزنی و ۱۵ سد تغذیه‌ای است و برای کمک به بازسازی منابع زیرزمینی ایجاد شده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای ذخیره آب باران های فصلی در استان، اذعان کرد: مهمترین سدهای در دست ساخت سیستان و بلوچستان شامل سد مخزنی کهیر با حجم ۳۱۴ میلیون متر مکعب، سد تغذیه‌ای گوهرکوه  با حجم ۱۰ میلیون متر مکعب و سد شهری کور  با حجم ۱۰۳ میلیون متر مکعب است که پس از تکمیل می تواند کمک شایانی به کشاورزی و اشتغال منطقه کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه با ساخت این سدها ظرفیت ذخیره سازی سدهای این استان به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: سیستان و بلوچستان به دلیل طبیعت گرم و خشک دارای بارندگی های کمی است و لازم است از اندک باران های فصلی نیز بیشترین استفاده شود.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۱۸۸


ارسال