يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۶
در سفر حریرچی به سیستان و بلوچستان مطرح شد؛
فعالیت 10 مرکز غربالگری کرونا در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان/بیش از 18 هزار اتباع افغانستانی خدمات سلامت دریافت کردند
 
معاون کل وزارت بهداشت گفت: 18 هزار و 666 نفر از اتباع افغانستانی در زاهدان خدمات سلامت دریافت کردند.
به گزارش عصرهامون، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در سفر به سیستان و بلوچستان در بازدید از اردوگاه الغدیر حاشیه شهر زاهدان گفت: خواهران و برادران افغانستانی میهمانان جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد زیادی از این عزیزان قصد برگشت به کشور خودشان را دارند و گذرگاه های مرزی استان سیستان و بلوچستان یکی از مراکز عبور این افراد به سمت کشور افغانستان است.

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: تمام اتباع کشور پاکستان و افغانستان که قصد خروج از ایران را دارند هم از لحاظ کرونا ویروس و هم سایر بیماری های واگیردار مورد غربالگری و بررسی قرار می گیرند و در صورت نیاز مراقبت های پزشکی و بهداشتی لازم به آنان ارائه می شود.

حریرچی اضافه کرد: این خدمات هم به اتباعی که به صورت مجاز و هم کسانی که به صورت غیرمجاز وارد کشور شده اند ارائه و برای کسانی که با مدارک شناسایی وارد می شوند گواهی سلامت نیز صادر می شود.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای اسفند‌ماه ۹۸ تاکنون 18 هزار و 666 نفر از اتباع کشور افغانستان پس از دریافت خدمات سلامت در اردوگاه الغدیر زاهدان به سمت مرز میلک هدایت شده اند.
 
فعالیت 10 مرکز غربالگری در زاهدان

محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در حاشیه بازدید حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت از مرکز غربالگری سرپائی سیدالشهداء (ع) زاهدان اظهار کرد: ۱۰ مرکز غربالگری در شهرستان های زاهدان، خاش، میرجاوه، سراوان و سیب و سوران  از ساعت ۸  صبح تا ۲۴ در همه ایام، حتی تعطیلات آماده ویزیت و راهنمائی هم استانی ها هستند.

وی ادامه داد: در  زاهدان مراکز جامع خدمات سلامت امیرالمومنین(ع)، سید الشهداء(ع) و سرجنگل، در  خاش مراکز جامع خدمات سلامت شماره سه شهید بهشتی و نوک آباد، در  میرجاوه مرکز خدمات غربالگری مستقر در بیمارستان دارالشفاء، در  سیب و سوران مرکز جامع خدمات سلامت شهری روستائی سوران و در سراوان مراکز جامع خدمات سلامت شماره  سه شهری، جالق و سیرکان در این خصوص در نظر گرفته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اضافه کرد: آزمایش کرونا تا پیش از این فقط از افراد بستری شده انجام می شد اما با افزایش تولید کیت های آزمایشگاهی در  داخل کشور،  امکان نمونه گیری از افراد مشکوک و علامت داری که به مراکز غربالگری مراجعه می کنند هم وجود دارد.

گزارش غربالگری غیر حضوری در قالب بسیج ملی مبارزه با کووید ۱۹

هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۵ هزار و ۴۵۲ نفر  از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به صورت غیر حضوری غربالگری شدند که معادل 9 درصد از جمعیت تحت پوشش است.

وی افزود: تا پایان ششم فروردین ماه با غربالگری یک میلیون و ۹۷ هزار و ۳۴۳ نفر از هم استانی ها، در مجموع ۸۵ درصد از جمعیت تحت پوشش این دانشگاه غربالگری شده اند که این میزان در کشور ۵۱ درصد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: از سرپرستان خانوار درخواست می کنم تا پاسخگوی تلفن همکاران ما باشند، این تماس با سرشماره ۴۰۳۰ برقرار می شود، این شماره ها تبلیغاتی نیست و هزینه ای هم ندارد.

هاشمی شهری خاطرنشان کرد: ۶۳ هزار و ۸۲۷ نفر نیز با مراجعه به سامانه salamat.gov.ir به صورت خود اظهاری اطلاعات خود را وارد کرده اند که معادل پنج درصد از جمعیت تحت پوشش دانشگاه بوده و درصد خود اظهاری اینترنتی در  کشور هم معادل  ۹.۷ درصد است.

بر اساس این گزارش، معاون کل وزارت بهداشت به منظور بررسی آخرین وضعیت بیماری کرونا به سیستان وبلوچستان سفر کرد. بازدید از ساختار و فرایندهای ستاد بحران کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و ایستگاه غربالگری فرودگاه زاهدان‌ از دیگر برنامه های ایرج حریرچی به سیستان و بلوچستان بود. وی همچنین از فعالیت داوطلبان سلامت که در فعالیت های آموزش همگانی مشارکت می کنند تقدیر کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۲۴۷


ارسال