يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ,12 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۸
قائم مقام وزیر بهداشت:
جدا سازی اجتماعی و غربالگری عمومی دو رویکرد مدیریت بحران کروناست
 
ایرج حریرچی گفت: رویکرد فاصله اجتماعی و غربالگری غیر حضوری برای شناسائی افراد علامت دار، پی گیری، تشخیص، جداسازی و درمان افراد مبتلا و شناسائی و مراقبت از اطرافیان بیماران مهمترین رویکرد نظام سلامت برای کاهش تبعات این همه گیری است.
به گزارش عصرهامون نشست بررسی وضعیت کرونای استان بعد از ظهر امروز، 7 فرودین با حضور قائم مقام وزارت بهداشت، استاندار و جمعی از مدیران و فرمانداران در استانداری سیستان و بلوچستان برگزار شد.

تقویت اقدامات احتیاطی سلامت، لازمه پیشگیری از بحران کرونا 
احمدعلی موهبتی اظهار داشت: با توجه به مرز مشترک دو کشور با استان سیستان وبلوچستان و همچنین ورود و خروج قانونی و غیر قانونی اتباع بیگانه در استان  از ابتدای شیوع کورونا در استان تا کنون اقدامات بسیار مطلوبی صورت گرفته است.

استاندار سیستان و بلوچستان با توجه به ضعف مزمن زیر ساختها ی توسعه خواستار جذب بیشتر امکانات و منابع ملی به استان سیستان و بلوچستان شد.

وی گفت: علی رغم ارائه خدمات در مرزهای استان، پراکندگی حجم ارائه خدمات را مضاعف کرده است و با توجه به همکاری گسترده علما و روحانیون در تعطیلی مراسم، اماکن، بازارها، و رستورانها و هتل ها لازم است هم استانی های عزیز نیز از ترددهای غیر ضروری در سطح استان خودداری کنند و ارتباطات اجتماعی را محدود کنند تا از انتشار بیماری کاسته و شیب آن نزولی گردد.

جدا سازی اجتماعی و غربالگری عمومی دو رویکرد مدیریت بحران کروناست
در ادامه آین نشست، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت اظهار داشت: بخشی از عقب افتادگی های استان در زمینه زیر ساخت های توسعه و از جمله بخش بهداشت و درمان جبران شده و برای  کاهش بیشتر فاصله استان با نقاط برخوردار کشور همچنان باید تلاش و سرمایه گذاری کنیم.

وی اذعان کرد: اگر در سال 92 به ما می‌گفتند که تمام مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستائی استان پزشک داشته باشند و یا باید در استان 170 تخت مراقبت ویژه داشته باشیم بیشتر شبیه به رویا و آرزو بود امّا خوشبختانه الان تمام این اتفاقات محقق شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: بخش درمان در انتهای زنجیره ابتلاء به کرونا قرار دارد و در صورت ابتلاء گسترده، تعدادی مرگ و میر خواهیم داشت و به همین دلیل لازم است تا توجه بیشتری به موضوع پیشگیری و قطع چرخه انتقال بیماری داشته باشیم. 

وی ادامه داد: اگر منابع محدود اجتماعی، انسانی و مادی خود را صرفا به بخش درمان معطوف نمائیم آسیب های سنگینی را متحمل می شویم و این در حالی است که اگر همان منابع را صرف قطع چرخه انتقال ویروس در جامعه کنیم و با تغییر در سبک زندگی اجتماعی میزان ابتلاء را کاهش دهیم میزان تاثیر گذاری اقدامات خود را چند صد برابر خواهیم کرد.

حریرچی گفت: ما نمی توانیم به صورت منفعلانه منتظر ایجاد ایمنی نسبی همگانی بعد از گرفتار شدن 70 تا 80 درصد از جمعیت باشیم چون در این صورت تبعات انسانی و خسارت های اقتصادی اجتماعی زیادی را متحمل خواهیم شد  , برای موفقیّت در اجرای جداسازی اجتماعی نیاز به مداخلات جدّی با محوریت دستگاه های اجرائی و با مشارکت عمومی همه شهروندان داریم.

این مقام مسئول ادامه داد: در شرایطی که ویروس کووید-19 به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و تا کنون منجر به مرگ بیش از 2هزار نفر از هموطنانمان شده است، برگزاری مراسم عروسی و مسافرت نوروزی و دید و بازدید عید هیچ توجیه عقلی و منطقی ندارد و باید آموزش و اطلاع رسانی عمومی را به شکلی انجام دهیم که مردم حتی در صف نانوائی هم با فاصله حداقل یک و نیم متر از هم بایستند.  

وی گفت: با وجود بروز 11 مورد مرگ در بین افراد کرونا مثبت در استان سیستان و بلوچستان شرایط به گونه ایست که اگر به همین شکل در ارائه خدمات پیشگیرانه و درمانی، مدیریت متمرکز استانی و همکاری مردم پیش برویم آسیب های کمتری را خواهیم دید.

وی ادامه داد: این در حالی است که اگر فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم رعایت نشود، مسافرت ها ادامه یابد، موضوع بیماریابی و جداسازی بیماران به درستی انجام نگردد و یا مدیریت گذرگاه های مرزی به درستی انجام نشود مردم استان با مشکلات متعددی رو برو خواهند شد و حتی سلامت عمومی کشور هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و این موضوع در صورت وقوع همه گیری در کشورهای همسایه جدّی تر خواهد شد.

حریرچی با تاکید بر اینکه جداسازی بیماران موضوع دومی است که باید با جدیّت توسط مجموعه اجرائی استان مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: با توجه به اینکه بیماران تا 14 روز پس از شروع درمان قدرت آلودگی کنندگی دارند موضوع جداسازی این افراد از سایر اعضاء جامعه و خانواده حتما باید رعایت شود و چون تعداد کمی از خانواده ها شرایط رعایت کامل این جداسازی را در منازل خودشان دارند، راه اندازی نقاهتگاه های غیر بیمارستانی نقش شایان توجهی در حفاظت از سلامت اعضاء خانواده و قطع چرخه انتقال ویروس در جامعه دارد.

وی افزود: علاوه بر این، ردیابی ارتباطات افراد مبتلاء وشناسائی کسانی که به دلیل ارتباط با این افراد در معرض خطر هستند نیز از دیگر اقداماتی است که می تواند به پیشسگیری از بروز موارد جدید در جامعه کمک کند و در واقع قرنطینه واقعی نیز همین پی گیری و شناسائی افراد مبتلا و یا در معرض خطر آلودگی است.

خدمات جداسازی بیماران کرونا در استان با راه اندازی 700 تخت نقاهتگاهی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از تجهیز 700 تخت نقاهتگاهی به منظور ارائه خدمات جداسازی (Isolation) به بیماران کرونایی ترخیص شده از بیمارستانها در سراسر استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

 هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این مطلب که ترجیحا نقاهتگاههای استان در جوار بیمارستانها تجهیز گردیده است خاطر نشان کرد: علاوه بر 700 تخت نقاهتگاهی پیش بینی کرده ایم در صورت استمرار بحران این تعداد را به میزان 1 هزار تخت افزایش دهیم.

رئیس دانشگاه اذعان کرد: در حال حاضر 3هزار و 300 تخت در بیمارستان های دانشگاهی استان داریم که از این تعداد 170 تخت مراقبت های ویژه هستند.

وی افزود: پیش بینی کرده ایم تا در صورت تشدید بحران و افزایش تعداد بیماران بیمارستان 200 تختخوابی ایرانمهر سراوان را با همین وضعیت فعلی و ر کوتاهترین زمان ممکن به عنوان نقاهتگاه بعد از بیمارستان آماده بهره برداری نمائیم. 

به گفته دکتر هاشمی شهری از اوایل بهمن ماه سال گذشته ستاد بحران کورونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و سپس ستاد استانی مدیریت کرونا به ریاست استاندار تشکیل شد و اقدامات پیشگیرانه و آموزشی در سطح وسیعی با همدلی و همگرایی همه بخش های استان شکل گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدن با تقدیر از حمایت های نماینده ولی فقیه در استان، استاندار سیستان و بلوچستان و سایر مسئولان استانی از پیشنهادات نظام بهداشت و درمان در اجرای برنامه های پیشگیرانه گفت: در پی طغیان کورونا نمازجمعه ها، بازار روزها، بازارها، تعطیل گردید و اجرای این برنامه ها بود که باعث شده ست تا درحال حاضر شاهد وضعیت فوق بحران در زمینه شیوع کورونا نباشیم.

وی گفت: از همان ابتدا بیمارستان بوعلی زاهدان بعنوان بیمارستان مرجع ارائه خدمات درمانی به بیماران تنفسی معرفی شد و امکان تریاژ عفونی و بستری بیماران در سایر بیمارستان های استان نیز فراهم شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اقدامات بهداشت محیطی و گند زدایی محیطی با همکاری ارگانهای نظامی دانشگاه و هلال احمر را از دیگر اقدامات پیشگیرانه عنوان کرد و افزود: گند زدایی محیطی در حال حاضر در قالب رزمایش سالم سازی محیط و به یاد شهدای عرصه سلامت استمرار دارد که از همه این عزیزان تشکر می کنیم.

وی ادامه داد:راه اندازی 2 آزمایشگاه کرونا در استان سیستان و بلوچستان با ظرفیت پاسخگویی روزانه به بیش از 100 نمونه آزمایشگاهی از مهمترین اقدامات وزارت بهداشت بوده است و در حال حاضر در مراکز جامع سلامت نیز امکان نمونه گیری از بیماران مشکوک فراهم شده است.

رئیس دانشگاه افزود: مراکز جامع سلامت سید الشهداء (ع) و امیر المومنین(ع) زاهدان بعنوان مراکز غربالگری و همچنین مراکز خدمات جامع سلامت در شهرستانها حجم انبوهی از مراجعه کنندگان غیر ضروری به بیمارستانها را کاهش داده است.

دکتر هاشمی ادامه داد: یکی از نگرانی های ما در همه گیری کورونا حوزه شمال استان با ورود بیش از 100 هزار مسافر از سایر استانها است که در حال حاضر به عنوان کانون خطر انتشار کورونا تبدیل شده است و با ورود این مسافرین که اصالتا سیستانی و بلوچستانی و ساکن سایر استانها هستند روند این بیماری افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه گفت: از ابتدای طغیان کورونا 800 مورد نمونه آزمایشگاهی از بیماران مشکوک در استان گرفته شده است که 160 مورد آن مثبت و تعداد موارد فوتی ما 11 مورد بوده است.

وی اضافه کرد:در طی این دو ماه 1 هزار و 100 بیمار تنفسی نیز به بیمارستانهای استان مراجعه کردند که 80 نفر از آنان فوت شده اند.

وی با اشاره به اینکه: بیش از 4 هزار نفر از پرسنل بهداشتی ودرمانی بصورت شبانه روزی از سلامت مردم مراقبت می کننن و تمام سعی ما ارائه خدمات مطلوب به مردم است از همه مراجع قضایی و مسئولین قضایی خواست: با کسانی که مسئولیت پذیری اجتاماعی ندارند و با ترددهای غیر ضروری برای مردم بحران ایجاد می کنند برخورد کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۲۶۹


ارسال