سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۰
سرپرست پلیس فتا سیستان و بلوچستان هشدار داد؛
مردم سیستان و بلوچستان مراقب لینک های جعلی غربالگری کرونا باشند
 
حسن کیخا در خصوص لینک های جعلی و برنامه‌های دروغین موبایلی تحت عنوان تست و غربال‌گری کرونا هشدار داد.
حسن کیخا، سرپرست پلیس فتا سیستان و بلوچستان در گفت وگو با عصرهامون گفت: متاسفانه مجرمان سایبری مهمترین موضوع رسانه ای که افکار عمومی را در این ایام متوجه خود ساخته است را به عنوان بهترین سوءفرصت برای سرقت اطلاعات شخصی، نقض حریم خصوصی و سرقت هویت دیجیتالی افراد به کار بسته اند.

وی افزود: طی رصدهای کارشناسان پلیس فتا طی روزهای گذشته اپلیکیشین ها و لینک های مجرمانه متعددی تحت این عنوان شناسایی شده که اقدامات قانونی لازم در زمینه برخورد با آن ها صورت پذیرفته است، اما با توجه به شرایط پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده شاهد بارگذاری سایت‌ها، صفحات و کانال‌های مجرمانه و بدخواهانه بیشتری باشیم.

سرپرست پلیس فتا استان ادامه داد: سایت‌ها و صفحات جعلی با هدف کلاهبرداری‌ از هموطنان با انتشار مطالب دروغین، تبلیغات کذب و غیر واقع و البته جذاب؛ کاربران را به ثبت نام و ورود اطلاعات شخصی تشویق می‌کنند، سپس با گردآوری و سوء استفاده از این اطلاعات، علیه خود افراد یا خانواده آنان و در جهت اهداف مجرمانه یا سودجویانه خود بهره برداری می‌کنند.

 کیخا تصریح کرد: این سوء استفاده ها می‌تواند شامل سرقت اطلاعات حساب های کاربری و نام کاربری و کلمه عبور، سرقت اطلاعات بانکی، دسترسی غیرمجاز به تلفن همراه کاربر و اطلاعاتی مانند مخاطبین، پیامک ها، تصاویر و فایل های ذخیره شده و اطلاعات شخصی کاربر و حتی موقعیت مکانی کاربر باشد.

وی گفت:  توصیه می شود کاربران اینترت ایمیل‌های ناشناس با موضوع کرونا و موارد مرتبط را باز نکنند، بسیاری از اپلیکیشن‌های تست کرونا جعلی بوده و حاوی بدافزار است لذا تنها از سایت رسمی وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.ir استفاده کنند، مراقب خریدهای برخط مواد شوینده و ضد عفونی کننده از سایت‌های جعلی باشند، از منابع خبری نامعتبر و اعتماد به اخبار جعلی و شایعات پرهیز کنند و مراقب پیامک‌های جعلی جمع آوری کمک برای بیمارستان‌ها و مراکز خیریه باشند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند و  برای دریافت مشاوره یا دریافت اطلاعات صحیح از مراجع رسمی و قابل تائید کمک بگیرند.

سرپرست پلیس فتا استان خاطرنشان کرد: هم استانی ها در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir در بخش ثبت گزارش های مردمی با ما در میان بگذارند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۳۱۵


ارسال