سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۷
مدیرکل هواشناسی هشدار داد؛
سیل در راه سیستان و بلوچستان
 
محسن حیدری گفت: سامانه بارشی جدید سیل آسا عصر امروز وارد سیستان و بلوچستان می شود.
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون گفت: سامانه بارشی جدیدی که بیشینه بارش های آن در برخی ساعات به بیش از ۵۰ میلی متر می رسد از عصر امروز وارد استان می شود.

وی با بیان این که این سامانه موجب سیلابی شدن و طغیان برخی رودخانه های محلی می شود ادامه داد: در پی ورود این سامانه میران بارش در مناطق مرکزی و غربی شامل زاهدان، خاش، میرجاوه، شمال ایرانشهر، بزمان، دلگان و فنوج بین۳۰ تا ۵۰ و برخی نقاط بیش از ۵۰ میلی متر پیش بینی می شود.

مدیرکل هواشناسی با اشاره به این که رگبار و رعد و برق شدید، باد شدید و گرد و خاک از مخاطرات جوی مورد انتظار این سامانه بارشی است اضافه کرد: همچنین پیش بینی می شود بارش های این سامانه در جنوب استان به بین ۱۰ تا ۳۰ میلی متر  و در ارتفاعات بیش از ۳۰ میلی متر و نقاط شمالی بین پنج تا ۲۰ میلی متر برسد.

حیدری تصریح کرد: اثر مخاطره آمیز این سامانه آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی است، برخورد صاعقه و بارش تگرگ، خیزش گرد و خاک و کاهش دید در جاده های مواصلاتی شمال استان و مواج شدن آب های دریای عمان در روزهای دوشنبه و سه شنبه از پیامدهای دیگر این سامانه بارشی است.

وی افزود: سیستان و بلوچستان در سال زراعی 97-96 دومین سال کم بارش خود در نیم قرن اخیر را تجربه کرده بود، اما در سال زراعی گذشته برای نخستین بار بعد از پنج سال میانگین بارش های استان به حد نرمال رسید و در سال زراعی جاری برای نخستین بار در 13 سال اخیر میزان بارش های استان به بیش از 151 میلی متر رسید.

مدیرکل هواشناسی بیان کرد: توصیه می شود هم استانی ها تا پایان فعالیت این سامانه از رفتن به ارتفاعات و تردد در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها خودداری کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۳۳۶


ارسال