جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ,29 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۸
در دومین سال پیاپی؛
دشتمال های فصلی وارد سیستان شد/جان دوباره در رگ های خشکیده تالاب هامون
 
در دومین سال پیاپی و در فروردین ماه دشتمال های فصلی از طریق رودخانه هیرمند وارد تالاب هامون شده است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از  پایگاه خبری اوشیدا ؛ در دومین سال پیاپی ، حجم آب قابل توجهی از دشتمال های فصلی از طریق رودخانه هیرمند وارد تالاب هامون شده است که نوید روزهای پر امیدی را برای کشاورزان سیستانی دارد.
فروردین ماه سال گذشته نیز سیلاب های کشور افغانستان که موجب خسارات زیادی نیز در شهرهای این کشور شده بود از طرق رودخانه هیرمند وارد ایران شد.
کشور افغانستان سال هاست با احداث بند ها و انهار گوناگون در صدد ایجاد تالاب های مصنوعی است تا از ورود این آب به ایران جلوگیری کند ، مهمترین اقدام آنها بعد از سد کجکی بند کمال خان است که میزان قابل توجهی از آب در این بند ساکن می ماند.
اما حجم بالای سیلاب ها ، باعث شده است تا آب مسیر چند صد ساله خود را طی کند به قلب تالاب هامون برسد ، این ورودی آب که دشتمال نام دارد ، ارتباطی با دیپلماسی آب نداشته و طبیعت راه آن را برای استفاده کشاورزان سیستان به ایران باز کرده است.
گرچه ورود آب به سیستان در سال گذشته باعث ایجاد خساراتی به منازل مسکونی شد ، اما برکات ورود آن تا پایان سال برای سیستانیان تداوم داشت و باعث شد تا علاوه بر آبگیری چاهنیمه ها ، دامداران و کشاورزان نیز از آن بهره ببرند.
در سال جاری نیز از اواسط فروردین ماه دشتمال وارد ایران شده و به گفته مسئولین حجم آن در حال افزایش است.

آمده باش نیروهای هلال احمر برای مقابله با سیلاب

حمید کرمی زاده رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان نیمروز در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: با توجه به ورود آب به انار سیستان کلیه نیروهای امدادی به حالت آماده باش قرار دارند.
وی افزود: برای مقابله با سیلاب آمادگی لازم را داریم.

حجم آب رو به افزایش است

غلامرضا اربابی فرماندار شهرستان زهک در گفت وگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: آب دشتمالی که از چند جمعه هفته ی گذشته از سمت کشور افغانستان وارد منطقه سیستان شدهدر حال افزايش و هنوز تداوم دارد.
وی افزود: تمامی دستگاهها در آماده باش کامل به سر می برند و تقسیم کار بین سازمان ها و نهادها در نواحی آسیب پذیر انجام شده و ماشین آلات مستقر هستند.
وی ادامه داد: نگرانی بابت افزایش میزان آب دشتمال ورودی در منطقه وجود ندارد با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته برای مصرف کشاورزی، ذخیره آب در چاه نیمه ها و تالاب هامون و کانون های بحرانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۴۶۸


ارسال