دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ,28 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛
ارائه کامل خدمات تشخیصی و درمانی مورد نیاز بیماران کرونا مثبت در سیستان و بلوچستان
 
قاسم میری علی آباد گفت: با تمهیدات و برنامه ریزی های انجام شده، تمامی خدمات تشخیصی و درمانی مورد نیاز بیماران کرونا مثبت در سیستان و بلوچستان در زمان و مکان مناسب به این عزیزان ارائه گردیده است.
دکتر قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب به خبرنگار عصرهامون گفت: در حال حاضر 3300 تخت بستری دانشگاهی در قالب 23 بیمارستان در استان سیستان و بلوچستان فعالیت می کنند و در صورت نیاز آماده ایم تا تمام این ظرفیت را به منظور مدیریت بحران کرونا مورد استفاده قرار دهیم، هر چند تاکنون نیازی به این کار نبوده است.

وی با اشاره به  اعمال مدیریت تخصصی در ارائه خدمات به بیماران تنفسی افزود: با هدف ارائه مطلوب خدمات مورد نیاز بیماران و درعین حال کنترل و محدود کردن تردد بین شهرستانی و احتمال انتقال عفونت به کارکنان و سایر افراد جامعه، در مرحله اول مدیریت بحران کرونا تعداد 14 بیمارستان و یا بخش بیمارستانی با حدود 500  تخت بستری در سراسر استان برای ارائه خدمات به بیماران کرونا مثبت در نظر گرفته شده و توزیع این 14مرکز به لحاظ پراکندگی جغرافیائی به شکلی بوده است که امکان دسترسی در سطح شهرستان برای همه هم استانی های عزیز وجود دارد و هیچ نیازی به اعزام بین شهرستانی بیماران وجود نداشته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در تمام این 14 مرکز تخصصی که برای بستری بیماران کرونا مثبت آماده شده، پزشکان متخصص بیهوشی، متخصص بیماری های داخلی، متخصص بیماری های کودکان و امکانات کامل رادیولوژی و آزمایشگاه وجود دارد و درهمه این مراکز نیز پرستاران با تجربه و آموزش دیده و سایر کادر درمانی همانند: بهیار، تکنسین اتاق عمل، بیهوشی و کارکنان آزمایشگاهی و رادیولوژی حضور دارند.

 میری علی آباد با اظهار خرسندی از روند بومی سازی خدمات نیروی انسانی در بیمارستان های استان تصریح کرد: یکی از برکات ارزنده وجود 3 دانشگاه علوم پزشکی در شمال، جنوب و مرکز سیستان و بلوچستان این است که هموطنان شریف و بزرگوار ما در جای جای این استان پهناور فرزندان خودشان را در جایگاه ارائه خدمات بهداشت و درمان می بینند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به این واقعیت که از ابتدای اسفند سال گذشته تا کنون بیش از 1400بیمار تفسی خدمات درمانی و تشخیصی مورد نیاز خود را در بیمارستان های استان دریافت کرده اند گفت: این تعداد بیمار تنفسی به طور معمول و در حالت عادی هم به مراکز درمانی مراجعه می کرده اند.

وی در عین حال تاکید کرد: از مجموع این بیماران تنفسی تا روز شنبه 16 فروردین ماه 271 بیمار با نتیجه قطعی و آزمایشگاهی مثبت کرونا شناسائی و تحت درمان قرار گرفته اند که خوشبختانه بیش از 200نفر از این عزیزان پس از طی دوره درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند.

 دکتر میری علی آباد با اشاره به انتشار گزارش کذب در یکی از شبکه های وابسته به کشورهای بیگانه که ادعا کرده بود "امکاناتی برای درمان بیماران کرونا در استان وجود ندارد" گفت: از مجموع 500 تختی که در مرحله اول برای بیماران کرونا مثبت در استان آماده شده است خوشبختانه تا کنون فقط 30 درصد مورد استفاده قرار گرفته و نظام بهداشت و درمان استان برای وقوع افزایش چند برابری در تعداد بیماران نیز آمادگی دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با استناد به آمار رسمی که توسط سازمان های بهداشتی کشور انگلستان ارائه شده است گفت: شاخص دسترسی به دستگاه ونتیلاتور در این کشور که خاستگاه و تغذیه کننده اصلی شبکه های تبلیغاتی معاند نظام است حدود یک تخت به ازاء هر 100 هزار نفر جمعیت است.

وی افزود: با توجه به وقوع تصادفات جاده ای و ضرورت تامین امکانات درمانی تخصصی، در سال های اخیر و در حرکتی جهادی، تعداد تخت های ویژه استان ما افزایش یافته و خوشبختانه در حال حاضر فقط در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیش از 180 تخت ویژه و حداقل 200 دستگاه ونتیلاتور تنفسی موجود است که این به معنای 10 تخت ویژه به ازاء هر 100 هزار نفر جمعیت تحت پوشش است که با شاخص مربوطه در کشور انگلستان برابری می کند.

میری علی آباد تعداد تخت های ویژه در کلّ استان را نیز  بیش از 380  تخت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 25 پزشک متخصص عفونی، 62 پزشک متخصص بیهوشی، 45 متخصص رادیولوژی، 36 متخصص طب اورژانس و 2715  پرستار در بیمارستان های استان فعالیت دارند، 131 نفر پزشک عمومی نیز در اورژانس های بیمارستانی خدمات سرپائی را به هم استانی ای عزیز ارائه می دهند.

وی با تشکر از مجاهدت و تلاش شبانه روزی همکاران پرستار و پزشک و سایر کادر درمان و بهداشت در سطح استان گفت: با وجود کمبود جهانی اقلام حفاظتی، دانشگاه های استان از تمام امکانات و ظرفیت برای تامین اقلام حفاظتی مورد نیاز همکاران استفاده کرده اند و این امکانات را بر اساس سطح تماس با بیمار در اختیار همکاران قرار داده اند.

 معاون درمان دانشگاه در عین حال با اشاره به برخی سوء مدیریت های در سطوح پائین مدیریت بیمارستانی گفت: ساختار مدیریت درمان در استان و کشور ما به گونه ای است که این موارد معدود به خوبی شناسائی و برطرف خواهند شد و مردم ما نیازی به دخالت دایه های مهربانتر از مادری که فقط در برخی مواقع پیدایشان می شود و نیات سوء شان برای همه مردم ما آشکار است، ندارند.

میری علی آباد تاکید کرد: تا کنون بالغ بر 140 هزار قلم  تجهیزات حفاظتی فقط در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، توزیع شده است که بیش از 80 درصد از محل منابع داخلی دانشگاه و حدود 15 درصد از هیئت امنای ارزی وزارت متبوع تامین شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که سرقت سازمان دهی شده ماسک و دیگر اقلام حفاظتی در اروپا به امری عادی تبدیل شده، خیرین سلامت در استان و کشور ما حدود 5 درصد از اقلام حفاظتی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمان را تامین کرده اند که این امر باید حتما توسط رسانه های داخلی به عنوان نمونه کوچکی از فرهنگ غنی استان و کشور ما منعکس شود و به سمع و نظر جهانیان برسد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۵۵۶


ارسال