دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۶
در پی ورود سامانه بهاره به استان رخ داد؛
بارش باران در 20 نقطه سیستان و بلوچستان و تند باد در ایرانشهر
 
محمود دیانتی، معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی گفت: فعالیت سامانه بارشی بهاره در پنج نقطه سیستان و بلوچستان آغاز شد و تندبادی با سرعت 72 کیلومتر در ساعت ایرانشهر را درنوردید.
محمود دیانتی، معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: با ورود سامانه بارشی جدید از روز گذشته موج جدید بارش های بهاره در سیستان و بلوچستان آغاز  و تا صبح امروز از حدود 20 ایستگاه این استان بارندگی گزارش شد.

وی با بیان این که میزان بارش ها قابل توجه نبوده است تصریح کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی فعالیت این سامانه بارشی جدید که امروز به اوج خود می رسد و شهرستان های زابل، زهک، هیرمند، هامون، نیمروز، زاهدان، خاش و میرجاوه، ارتفاعات شمالی بزمان و دلگان را در بر می گیرد.

 معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به شدت بارش ها انتظار می رود در برخی نقاط شاهد وقوع سیلاب، جاری شدن رواناب، آبگرفتگی موقتی معابر و سیلابی شدن مسیل ها باشیم، بنابراین انتظار می رود در زمان فعالیت سامانه بارشی از تردد در حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی خودداری و از رفتن به ارتفاعات به دلیل خطر وقوع صاعقه خودداری شود.

وی با بیان این که فعالیت این سامانه بارشی با شدت کمتر سایر نقاط مرکزی استان را نیز فرا می گیرد به طوریکه عمده بارش های آن پراکنده خواهد بود، افزود: تاکنون از ایستگاه های سورمیچ میانشهر 6، کهنوک می آباد 3، احمد آباد گورک و رحمان آباد ایرندگان 2.5، شهرک گلخانی، چگرد، مارندگان، پیرانچ دامن و شیبان دامن 2 میلی متر باران گزارش شده است.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه از وقوع تند باد در استان خیر داد و گفت: در شبانه روز گذشته تندباد موقتی نیز برخی مناطق مرکزی و غربی استان را نیز فرا گرفت و سبب کاهش دید افقی شد، این تند باد در ایرانشهر با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت باعث کاهش شعاع دید افقی در محدوده ایستگاه هواشناسی این شهر به هزار متر شد، تندباد مشابهی نیز با سرعت 68 کیلومتر بر ساعت دلگان در غرب استان را درنوردید و موجب کاهش لحظه ای دید افقی در برخی نقاط این شهرستان شد.

دیانتی با بیان این که این تندبادهای لحظه ای در نتیجه همرفت شدید هوا و انرژی بالای ابرهای جوششی سامانه بارشی بهاره در استان روی داده است، اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته هیرمند در شمال استان با دمای 11 درجه سلسیوس سردترین شهر، و قصرقند در جنوب استان با د مای 37.2 درجه سلسیوس گرمترن شهر استان شدند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۲۸۳۵


ارسال