دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۶
برداشت طلای سبز در جنوب شرق کشور؛
سطح زیر کشت محصول ناشناخته سیستان و بلوچستان توسعه می یابد/نبود کارخانه و کارگاه فرآوری عمده گلایه کشاورزان پسته کار
 
اردشیر شهرکی،مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: سالیانه هفت هزار و۵۰۰تن پسته از باغات بارور برداشت و روانه بازار مصرف داخل و خارج از کشور می‌شود.
به گزارش عصرهامون، پسته محصولی کوچک اما مغذی با بازدهی مناسب اقتصادی است که در نقاط مختلف کشور همچون استان کرمان، رفسنجان، سیرجان، کاشان، نائین و... کشت می شود.

در این میان سیستان و بلوچستان نیز از این امر مستثنی نبوده و یکی از قطب های مهم تولید پسته از نظر کیفیت و ارگانیک بودن به شمار می رود. به گونه ای که مهمترین ارقام این محصول در استان کله قوچی، اوحدی، اکبری، بادامی و احمدآقایی است و طی سال های اخیر بسیاری از تجار هنگام برداشت این محصول باارزش از نقاط مختلف به این منطقه سفر کرده و این محصول را پس از خریداری با نام دیگر استان ها به فروش می رسانند.

یکی از مزایای کشت این محصول در این خط از کشور که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند نیز مصرف کم آب اما تولید بالا و سوددهی مناسب آن می باشد که در امر اشتغالزایی و تامین معیشت ساکنان منطقه تاثیر بسزایی داشته؛ اگر چه همه ساله شاهد برگزاری جشنواره پسته در نقاط مختلف استان از جمله منطقه کورین هستیم که این امر با هدف معرفی ظرفیت ها در زمینه تولید پسته انجام می شود اما همچنان به دلیل نداشتن کارگاه های فرآوری و بسته بندی، این محصول در گمنامی فرو رفته و به ناچار در بسته هایی با نام دیگر مناطق کشور صادر می شود.
 
 
 
به گفته یک کشاروز پسته کار در استان، نبود کارخانه و کارگاه فرآوری و بسته بندی پسته باعث شده تا بسیاری از کشاورزان محصول خود را با قیمتی ارزان و به صورت خام عرضه و از سود بسیار کمی برخوردار باشند. این درحالیست که احداث یک کارخانه علاوه بر ایجاد اشتغالزایی برای جوانان بومی منطقه،مانع هدر رفت زحمات کشاورزانی می شد که عمر خود را برای کشت و تولید چنین محصولاتی صرف کرده اما سود چندانی عایدشان نمی شود.

با این تفاسیر اما به منظور افزایش عملکرد و توسعه باغات پسته در سال گذشته، بیش از پنج میلیارد ریال کمک بلاعوض در قالب انواع نهاده و نهال به پسته کاران سیستان و بلوچستان پرداخت شده است.

سطح زیر کشت باغات پسته به ۱۲هزار و ۶۷هکتار افزایش یافت

اردشیر شهرکی،مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون گفت: سالیانه هفت هزار و۵۰۰تن پسته از سطح هفت هزار و۲۷۶هکتار باغات بارور برداشت و روانه بازار مصرف داخل و خارج از کشور می‌شود.

وی بیان کرد: در راستای تغییر الگوی کشت،توسعه کشت های اقتصادی، ارزآور وکم آب بر  طی سال گذشته با مشارکت فعال کشاورزان یک هزارو ۷۶۶هکتار باغات پسته جدید احداث شد.
 
وی با بیان اینکه سطح زیر کشت باغات پسته به ۱۲هزار و ۶۷هکتار افزایش یافته است، افزود: شاخص ترین برنامه افزایش عملکرد در واحد سطح وتبدیل مزارع محصولات زراعی با مصرف آب بالا به محصولات باغی کم آب بر از جمله پسته می باشد.

این مقام مسئول بیان کرد: برنامه توسعه باغات پسته علاوه بر شهرستان های زاهدان و خاش در شهرستان های میرجاوه وحوزه سیستان نیز در حال اجرا است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۳۰۴۰


ارسال